Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Son günlerin en popüler ürünlerinden olan zebra perdelerin temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsan hemen tıkla! Zebra perde temizliği ile ilgili tüm detaylar bu yazıda.

Günlük temizlik rutininde yer almasa da bahar temizliği yaparken atlamaman gereken bir nokta, zebra perde temizliği! Her ne kadar kolay kolay kirlenmeyen bir perde türü olsa da zebra perdelerini en az 6 ayda bir yıkamanda fayda var. Ancak, bu perdelerin temizliği, kumaş perdelerinkinden biraz daha farklı... Peki, zebra perde temizliği nasıl olur? İşte, tüm ayrıntılarıyla, adım adım “zebra perde temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabı:

Zebra Perde Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Öncelikle perdeleri yerinden sökmekle işe başlamalısın. Bunun için zebra perdeyi rulo haline getirmeli ve dikkatli bir şekilde, perdenin herhangi bir aksamına zarar vermeden yerinden çıkarmalısın.

Çalışma Alanını Hazırla!

Perdeyi söktükten sonra yerleştireceğin ve temizleme işlemini yapacağın yüzeyi önceden ayarlamış olmalısın. Boş bir alanı bu iş için ayırabilir; perde temizliği öncesinde pürüz oluşturmayacak koruyucu bir örtüyü zemine serebilirsin.

Kuru Bir Bezle Tozları Topla

Perde üzerinde biriken tozları kuru bir bezle toplamadan temizlemeye geçersen; bu tozlar nemli bir bezdeki ıslaklıkla bir araya gelerek kalıcı lekeler oluşturabilir. Bu yüzden önce toz almakla işe başlamalısın. Bu aşamada kuru bez kullanabileceğin gibi dilersen elektrikli süpürgeden de yardım alabilirsin.

Eski Diş Fırçalarından Yararlan

Eski diş fırçaları ne günler için duruyor? İşte, bu fırçaları temizlikte kullanmak için harika bir fırsat! Zebra perde temizliği yaparken bezle ulaşamadığı ince detayları veya köşelere birikmiş inatçı tozları diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsin.

Islak Bezle Silmeye Başla!

Tozlar alındıktan sonra ıslak bir bez ile silme işlemine başlayabilirsin. Bu aşamada dikkat etmen gereken iki temel nokta var. Öncelikle kullandığın bez aşırı nemli olmamalı. Fazla ıslaklık, perdenin zarar görmesine neden olabilir. İkinci önemli nokta ise temizlik için kullanacağın malzemelerin içeriği... Yoğun kimyasal içeren deterjanlar perdenin yüzeyinde aşınmalara ve yıpranmalara neden olabilir. Aşırı ıslak olmayan, sabunlu ve hafif nemli bir bezle silme işlemine başlayabilirsin. Zebra perdelerini kusursuz bir biçimde temizlemek istiyorsan silme işlemini her kademede, yatak bir şekilde ve tek seferde tamamlamalısın.

Kurulamayı Unutma!

Zebra perde temizliği yaparkenki en son aşama, perdedeki ıslaklığın giderilmesidir. Bunun için perdenin iyice kurumasını bekleyebilirsin. Son olarak, kuru bir sünger veya bez ile perdenin üstünden geçerek üstünde kalmış olabilecek köpük, deterjan veya nemi de ortadan kaldırabilirsin.

Temiz Perdelerini Rulo Şeklinde Monte Et

Perdeler iyice kuruduktan sonra zebra perde temizliği tamamlanmış olur. Tıpkı temizliğe başlarkenki gibi rulo şeklinde topladığın zebra perdeyi, bu şekilde yerine monte edip açabilirsin. Böylece tertemiz perdelerle günlük hayatına kaldığın yerden devam edebilirsin.

Zebra perde temizliğinde perdenin malzemesine göre farklı materyaller kullanman gerekebilir. Örneğin; ahşap yüzeylerin bulunduğu zebra storlarda temizlik için yoğun kimyasal içermeyen ahşap temizleyicileri kullanabilirsin. Pratikliğiyle öne çıkan zebra storları; mutfak, çocuk odası, çalışma odası, salon, oturma odası, yatak odası gibi farklı mekânlarda kullanabilirsin. Ev içi alanlarda zebra perdedeki desenleri halı, koltuk, sandalye veya yastık kılıfları ile uyumlu olarak seçebilir; evine aldığın yeni zebra storlarla uyum sağlamayan eski eşyalarını ikinci el olarak Dekopasaj'da satışa çıkarabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0