İkinci El Mobilya
Geri

Yılbaşı Dekorasyonunda Renkler

Yılbaşı yaklaşırken dekorasyonda hangi renklerin daha hoş duracağı kafamızı kurcalıyor. Özellikle evinde sevdiklerinle sıcacık ve keyifli bir akşam yemeği planlıyorsan dekorasyonunda yapacağın küçük değişiklikler misafirlerinin beğenisini toplayabilir. Şu soğuk kış günlerinde, içimizi ısıtacak sıcacık aynı zamanda cıvıl cıvıl bir dekorasyon kimi mutlu etmez ki?

Yılbaşı, kış ortasında havanın karanlık ve aynı zamanda soğuk olduğu günlerde kutlandığından dolayı renk seçimi de çoğunlukla kuzey Avrupa ve batı Avrupa geleneklerinden esinlenilmiştir. Bu nedenle yeşil, kırmızı, beyaz, mavi, mor ve altın rengi Avrupa geleneklerine göre dinsel inançlar içermektedir.

Yılbaşı dekorasyonu için renk seçimin yaşam tarzına ve zevkine göre farklılık gösterse de her rengin duygusal değeri olduğunu ve doğru renkleri bir araya getirince bambaşka bir atmosfer oluşturabileceğini unutmamalısın.

Yılbaşı dekorasyonu için renk seçimi yaparken, alanın genel tarzına uygun renkler seçmeye özen göstermelisin. Sadelik içeren dekorasyonlarda mevsimsel hissi veren tamamlayıcı renkler tercih edebilirsin. Ancak çok renk tonu ve birkaç tarzı bir arada bulunduran dekorasyonlarda daha sade ve doğal seçimler yapmalısın.

Country tarzı ve rustik tarzı barındıran dekorasyonlarda mevsimsel hissi veren kahverengi, bordo, sarımtırak tonlar ve kırmızı tonlarını kullanabilirsin. Soğuk havaların esintisini dekorasyonunda tercih edeceğin sıcak renkler ile dengeleyebilirsin.

Avangart tarz dekorasyonlarda ise altın rengi, beyaz ve gümüş rengi ön plana çıkmaktadır. Dekorasyonunda altın rengi daha ağırlıklıysa yılbaşı ağacını altın rengi ve gümüş toplarla süsleyebilirsin. Ayrıca yılbaşı ağacını süslemek için beyaz veya krem renk tonlarında olan ve kenarlarında altın veya gümüş çizgili şeritler bulunan kurdele çeşitleri avangart tarz dekorasyonlara daha uygundur.

Daha spor dekorasyonlarda da lacivert, kırmızı, beyaz ve fuşya tonları güzel bir birliktelik oluşturabilirler. Birçok rengi, kendi zevklerin ve hayal gücünle birleştirerek benzersiz bir dekorasyon oluşturabilirsin. Sadece ihtiyaçlarını ve isteklerini ön planda tutmaya özen göster ve tabi cesur tercihler yapmaktan çekinme…

Yeşil, beyaz, kırmızı, altın, mor ve mavi rengi yılbaşı dekorasyonlarında en çok kullanılan renk tonları arasında yer almaktadır. Özellikle kırmızı, yeşil ve beyaz tonları geleneksel olarak bütünleşmiş tasarımların çoğunda yan yana görülmektedir. Saflığı temsil eden beyaz rengi ise genellikle uyumlu bir renk tonudur ve çoğu tarza hitap etmektedir. Altın rengi ise güneşi ve ışığı temsil ettiğinden sıcak ve aynı zamanda pahalı bir algı yaratmaya yardımcı olmaktadır. Son yıllarda yılbaşı dekorasyonlarında altın rengine zıtlık katması için daha çok soğuk ve asil olarak değerlendirilen gümüş tonları kullanılmaktadır. Yılbaşı dekorasyonu için gümüş veya altın renkli vazolar, şamdanlar, biblolar veya çeşitli aksesuarlar tercih edebilirsin.

Tarzın ne olursa olsun yaprak dökmeyen bitkilere dekorasyonunda mutlaka yer vermelisin. Özellikle yeşil renkli bitkiler canlılık duygusu yaratırken aynı zamanda dekorasyonunu aydınlatacak ve huzurlu bir alan oluşturmana olanak sağlayacaktır. Ayrıca baharın yakın bir zamanda geleceğini ve soğuk kış günlerinin geride kalacağını da ifade etmektedir. Bu nedenle yılbaşı dekorasyonu için aksesuarlarda ve daha çok küçük detaylarda yeşil renk tonlarından yardım alabilirsin. Ayrıca genel bir inanışa göre yeşil rengin şans getirdiği de düşünülmektedir.

Yılbaşı dekorasyonlarında kurdele ve fiyonklarda olmazsa olmazlar arasında yer alır. Kullandığın yılbaşı süslerine renk katar ve kullanılan aksesuarı olduğundan daha süslü ve pırıltılı gösterir. Yılbaşı ağacı, hediye paketleri, yılbaşı çelengi veya kendi yaptığın aksesuarlarda kurdele kullanmaya özen göstermelisin.

Renkli ışıklar, mumlar ve güzel kokular psikolojik olarak rahatlamana olanak sağlayacaktır. Bu nedenle yılbaşı dekorasyonunda aksesuar seçimi yaparken bu üç objeyi değerlendirmeyi unutmamalısın. Yılbaşı temalarını içeren mum çeşitlerine de göz atabilirsin. Ayrıca kendin yap projelerini de mutlaka incelemelisin. Yaratıcı ve benzersiz aksesuarlar, dekorasyonunu eşsiz kılmana yardımcı olacaktır. Kendin yap projeleri aynı zamanda hayal gücünün gelişmesine ve farklı şeyleri bir araya getirip uyum yakalamana da olanak sağlayacaktır.

Yılbaşı dekorasyonun için Dekopasaj'ı ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin. Tarzını tamamlayacak, bütçene uygun ve markalı birçok eşyayı kolayca temin edebilirsin. Özellikle dekoratif ürünler ve tarzı hiç geçmeyen aynı zamanda yaşanmışlığın etkisiyle güzelleşmiş ahşap mobilyalar her dekorasyonun ortak parçası!