İkinci El Mobilya
Geri

Yemek Odasında Mobilya Seçimi

Yemek odası için mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yemek bölümü için ayrılan alandır. Yemek odaları genellikle masa, sandalye, konsol, vitrin, büfe ve tv sehpası gibi birçok parçaya sahip ürünler olduğundan dolayı, oda içerisinde sıkışık ve karmaşık bir görüntü yaratmamaya özen göstermelisin. Bu nedenle ayırdığın alan doğrultusunda seçimler yaparak, yemek odasına ait parçaları eksiltebilir veya arttırabilirsin. Bu tür alanlara eşya seçerken, mutlaka ölçü almaya özen göstermelisin. Yemek odasını konumlandırmayı düşündüğün yer ile alacağın mobilyanın ölçülerini kıyaslayarak fikir edinebilirsin. Masa ve sandalye seçiminde, ağırlayacağın misafir sayısını ve evdeki birey sayısını göz önünde bulundurabilirsin. Masa seçerken açılıp kapanabilme özelliğine sahip eşyaların işini daha çok kolaylaştıracağını unutmamalısın. Evin küçük ise veya çekirdek aileye sahipsen, tercih edeceğin masa boyutları daha minimal olmalıdır. Yemek odasında mobilya seçimi yaparken en çok yapılan hatalardan biri de, küçük ev ve birey sayısı az olan ailelerin oldukça büyük masaları tercih etmesidir. Bu yanlış yöntem ile odanın trafiği engellenir ve genelde o büyüklükteki masanın yerine mutfakta bulunan küçük masa tercih edilir. Yemek odası seçiminde ikinci önemli nokta ise, tarzına uygun mobilyayı seçmendir. Yemek odası için ayrı bir alan oluşturamıyorsan, salonunu ikiye bölerek yemek için özel bir alan oluşturabilirsin. Bu iki alanı birbirinden farklı kılmak, çoğu zaman küçük ev dekorasyonları için ideal çözümler arasında yer almaktadır. Salonda iki farklı alan oluşturmak için; duvar renklerinde, aksesuar ve aydınlatmalarda farklılığa gidebilirsin. Aynı zamanda mobilya seçiminde de odanın genel havasını bozmayacak şekilde iki farklı tarzı birbiriyle uyumlu hale getirebilirsin. Son yıllarda dolap tipli konsolların yerini, kısa ve geniş konsollar almaktadır. Böylelikle küçük alanlarda konsol seçimi yaparken daha fazla seçenek sunulmaktadır. Aynı zamanda kısa ve geniş konsollar, çoğu zaman tv ünitesi görevi de görmektedir. Tv ünitesi için yerin yoksa sende seçeceğin konsolu bu şekilde değerlendirebilirsin. Üstelik konsolun bulunduğu alandaki duvara çeşitli raflar ekleyerek, tarzına özgü tv üniteni yaratabilirsin.

Yemek Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Yemek odaları genellikle ahşabın farklı tonlarını barındırdığından karanlık bir görüntü oluşmasına neden olabilmektedir. Tercih edeceğin yemek masası modelleri arasında ahşabın açık renkleri veya beyaz lake mobilyalar yok ise, odanın genel havasında açık tonlar kullanmaya özen göstermelisin. Özellikle koyu renk mobilyaları, açık renk duvarlar, perdeler ve aksesuarlar ile desteklemelisin. Ahşap renkler odaya sıcaklık katman konusunda oldukça başarılıdır. Ancak dekorasyonda dikkatli kullanılmazsa iç karartıcı bir görünüm oluşabilmektedir. Yemek odasında renk seçimi yaparken iştah açan veya iştah kapatan renkleri de gözden geçirebilirsin. İştah açıcı renkler arasında; Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak tonlar yer almaktadır. Mavi gibi soğuk renklerin de iştah kapatıcı özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle diyet yapan kişiler, dekorasyonlarında ve yemek takımı seçimlerinde mavi renk kullanmaya özen göstermektedir.

Yemek Odasında Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Odanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak seçilen eşyalar arasından önceliği en büyük olanlara vermelisin. Diğer eşyaları da ana eşyanın etrafında şekillendirebilirsin. Masa gibi en çok yer kaplayan eşyaları alanına göre odanın ortasına yerleştirebilir veya kısıtlı alana sahipsen duvara veya pencereye yakın yere konumlandırabilirsin. Konsol, büfe ve vitrin gibi eşyaları ise olabildiğince duvara yakın şekilde konumlandırmalısın. Masa odanın ortasında yer alacak ise; konsol, büfe veya vitrin gibi diğer parçalar ile hizalamaya özen göstermelisin. Bu hizalama yöntemi ile alanının daha büyük gözükmesine yardımcı olabilirsin. Dar alanlarda konsol kapakları, açılıp kapanırken bazen sorun yaratabilmektedir. Alanının büyüklüğüne göre konsol seçimi yaparken, sürgülü kapaklı olanları da tercih edebilirsin. Depolama alanın az ise mutlaka seçeceğin konsolun raflarını ve iç haznesini almadan kontrol etmelisin. Ayrıca dar alanları olduğundan büyük göstermek için aksesuarlarında mutlaka ayna tercih etmelisin. Aynalar, yaşam alanlarına derinlik katma konusunda oldukça başarılıdır.

Tarzına ve dekorasyonuna uygun yemek odası takımlarına, web sayfamız üzerinden de ulaşabilirsin. Üstelik bütçeni zorlamadan oldukça uygun fiyata temin edebileceğin bu mobilyalar ile yemek saatlerin daha keyifli hale gelecek.