Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük Ocak Fırsatı - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

0 Gün 5 Saat 23 Dakika

Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz salonlarımız, mobilya seçimi açısından oldukça önemlidir. Seçimlerini akıllıca yapmanı sağlayacak öneriler yazımızda!

Mobilyaların insan hayatındaki önemi oldukça büyüktür. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz salonlarımız, mobilya seçimi açısından oldukça önemlidir. Salonumuz evimizin faaliyet merkezidir. Günün stresini, yorgunluğunu atmak için bedenen ve ruhen dinlenmek isteriz. Ancak rahat ve konforsuz mobilya seçimleri sayesinde bazen mutsuz olabiliyoruz. Yanlış seçilmiş bir mobilyadan dolayı sırt ağrıları, adele ağrıları, ayak ve bel ağrıları oluşmaktadır. Aynı zamanda kişiyi psikolojik olarak da rahatsız, mutsuz ve huzursuz hissetmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle mobilya alırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli püf noktası bulunmaktadır.

Salon için mobilya seçiminde, ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Kalitesiz ve sağlam olmayan bir mobilya, vaktinden önce eskir, bozulur ve onarılması gerekebilir. Bu durum seni ekonomik olarak da yıpratabilmektedir. İhtiyacımız olan mobilyanın rahat, uzun ömürlü ve kullanışlı olmasına dikkat etmen gerekmektedir. Her güzel veya ucuz mobilya rahat olmayabilir. Mutlaka oturarak rahatlığını ve konforunu ölçmen tavsiye edilmektedir. Genellikle sırtı kavrayan ve bel destekli mobilyalar ağrıların oluşmasını engelleyerek, sağlığın için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Salon için koltuk seçerken, mobilyanın işlevselliği, ihtiyaç durumu ve dekorasyondaki yeri belirlenmelidir. Her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de pahalı ve ucuz ürünler bulunmaktadır. Seçim yaparken hem bütçe uygunluğu göz önünde bulundurulmalı, hem de belirlenen bütçeye göre en iyi ve en rahat mobilyanın seçilmesine dikkat edilmelidir. Özel tasarım mobilyaların ve el işçiliği yüksek olan mobilyaların fiyatları diğerlerine oranla daha yüksektir. Bütçene uygun olsun istiyorsan ikinci el koltuk modellerini de tercih edebilirsin. Mobilya alırken odanda bulunan diğer eşyaları göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsin. Aksi halinde eşyalar birbiriyle uyumsuz olabilmektedirler. Seçim yaptığın ürünlerin iskeleti sağlam olmalıdır ve gıcırdamayan ürünler tercih edilmeye çalışılmalıdır.

Salon dekorasyonunda renk seçimi oldukça önemlidir. Ahşap görünümlü ürünler her zaman ortama doğal bir sıcaklık havası vermektedir. Salonun en önemli mobilyası koltuklardır. Koltuklar salonun genel tarzını doğrudan etkilemektedir. Koltuklarda kumaş seçimi yaparken kir tutmayan ve kolay temizlenebilen kumaşlar tercih edilmelidir. Salon küçükse canlı renkler ve pastel tonları, büyük ise koyu renkler tercih edebilirsin. Aynı zamanda çocuklu ailelerde açık renklerin kullanımı zor olabilmektedir. Bu nedenle kumaş seçimi dikkatli yapılmalıdır. Modern ve fütüristik tasarımlar ile kendine özgü bir salon yaratabilirsin. Modern bir salon dekorasyonunu doğru perde ve halı seçimiyle tamamlamak gerekmektedir.

Salon dekore etmeden önce ilk olarak tarzını belirlemen gerekmektedir. Spor modern salonlar, minimal formda oluşturulan salonlar, country, İskandinav, İngiliz, Asya, klasik, avangard tarzı gibi birçok kategori mevcuttur. Minimal formlar ile dekore edilmiş salonlarda, desenlerin ve renklerin gözü yormayan akışı ön plana çıkmaktadır. İskandinav tarzı salonlarda, genellikle beyaz renkler hakimdir ve az eşya kullanılmaya özen gösterilmektedir. Arada kullanılan tek tük koyu mobilya ile kontrast yakalanmaya çalışılmaktadır. Avangard tarzı dekorasyonda genellikle, fazla gösterişli mobilyalar seçilerek ağır bir görüntü sağlanmaktadır. Aynı zamanda ahşap, taş, porselen gibi aksesuarlara oldukça fazla önem verilmektedir. İngiliz country tarzında ise, açık renk mobilyalar tercih edilirken, çiçek desenlerinden ve ahşabın sıcak görüntüsünden de yararlanılmaktadır.

Salon Dekorasyon Fikirleri

Etkili ve ilgi çekici salon dekorasyonu nasıl olmalıdır? Unutmayınız ki, Dört bacaklı bir koltuk, dünyanın her yerinde dört bacaklı koltuktur ama ufak bir ayrıntı onu sanat eseri haline dönüştürebilir. Bu nedenle detaylara, renk seçimine, doğru ahşap kullanılıp kullanılmadığına ve odana uygunluğuna dikkat etmelisin. Gri renk duvarlar, modern salon dekorasyonlarında en çok tercih edilen renklerden biridir. Gri duvarlar şık bir görünüm yaratırken oluşturduğu ağırbaşlılık ile hoş bir görüntü sağlamaktadır. Gri duvar renklerine uyumlu olarak hardal rengi veya siyah koltuklar tercih edebilirsin. Açık renklerde halılar veya kilimler kullanarak koltuklarını ön plana çıkarman mümkün. Canlı renklerde berjerler veya puflarla şık bir görüntü sağlayabilirsin. Son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlanan ferforje sehpalardan tercih edebilirsin.

Koyu renk tercih edilen koltukları desenli veya renkli kırlentler kullanarak hareketlendirebilirsin. Halılar ve duvarları olabildiğince sade kullandığında, perdeleri koltuklarla uyumlu olarak benzer tonlarda tercih edebilirsin. Salonunu göz alıcı objeler, aydınlatmalar ve aksesuarlarla tamamlamayı unutma. Salon dekorasyonun en zevkli kısmı aksesuarlardır. Aksesuarları dönemsel olarak değiştirebilir, arttırabilir, azaltabilirsin.

Kanepe ve koltukların döşemelerini değiştirmek yerine, renkli örtüler, renkli sehpalar ve farklı kırlentler tercih ederek, alışılmışın dışında dekorasyonlar yaratabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0