İkinci El Mobilya
Geri

Yatak Odasında Renk Seçimi

Renk seçimi sadece estetiksel bir seçim değildir. Renklerin dili incelendiğinde çevremizdeki renklerin ruh halimiz ve davranışlarımız üzerinde farklı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle yatak odası gibi alanlarda daha verimli ve kaliteli bir uyku için renk seçimine dikkat edilmelidir. Seçilen rengin dinlendirici ve sakinleştirici olması psikolojik olarak seni rahatlatarak güne daha enerjik ve zinde başlamana yardımcı olacaktır. Duvar renginden, mobilyaya ve hatta aksesuar seçimine kadar her eşyanın özenle seçilmesi odanın daha samimi ve dinlendirici olmasına yardımcı olacaktır.

Renklerin Uykuya Etkileri

Yatak odasında renk seçimi yaparken öncelikle duvar renklerini belirlemelisin. Odanın büyüklüğünü ve yapısını göz önünde bulundurarak renk ve mobilya seçimi yaparsan daha doğru sonuçlar elde edebilirsin. Küçük alanların daha ferah ve aydınlık görünmesi için açık renkleri tercih edebilirsin. Özellikle mavi, turuncu, sarı ve pembe gibi renklerin açık tonları düzenli bir uyku için ideal ortamı yaratmana yardımcı olacaktır. Mavi rengin sakinleştirici bir etkisi vardır ve sana daha fazla dinlenme olanağı sunacaktır. Sarı ve turuncu gibi renkler ise kasları gevşetir ve sıcak bir ambiyans yaratmana yardımcı olur. Pembe ise pozitif enerji veren bir renk olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra beyaz ve krem renk tonlarını odanın genel bütünlüğünü dengelemek için farklı renklerle birleştirerek kullanabilirsin.

Uykuyu olumsuz etkileyen renkler ise, mor, kırmızı, gri ve kahverengidir. Özellikle mor ve kırmızı gibi renkler nabzı hızlandırdığından dolayı uykuya dalış süresini uzatmakta ve uykuyu daha verimsiz hale dönüştürmektedir. Bu gibi ateşli renklerin nabzı hızlandırma sebebi olarak; sevgi, tutku ve enerji duygularına ilham verdiği öngörülmüştür.Gri ve kahverengi tonları ise odada daha kasvetli bir hava yaratmaktadır. Büyük alanları daha samimi ve sıcak bir alan haline dönüştürmek için bazı koyu renklerden yardım alabilirsin. Ancak tercih yaparken yukarıda belirttiğim renkleri göz önünde bulundurursan daha doğru sonuçlar elde edebilirsin.

Dekorasyonunda farklı bir hava yaratmak, aynı zamanda duvarlarına boyut kazandırmak için duvar kağıtlarını da tercih edebilirsin. Kolay temizlenebilen, boyanabilen veya yıkanabilen duvar kağıtları kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Özellikle yatak odası dekorasyonlarında baskılı veya renkli duvar kağıtlarını tercih ederek odaya boyut kazandırabilirsin.

Renk seçimi sadece duvar renklerinde değil, odada kullanılan eşyadan aksesuara ve hatta tekstil ürünlerine kadar oldukça geniş bir alanı kapsar. Mobilya seçiminde risk almayı ve farklı tarzlara ait mobilyaları bir arada kullanmayı sevmiyorsan; country, klasik, avangart veya İskandinav tarz gibi son yıllarda giderek yaygınlaşan tarzları inceleyebilirsin. Zevklerine hitap eden en yakın tarz hangisi ise mobilya seçiminde ona yönelik tercihler yapabilirsin. Country veya İskandinav tarzında daha çok beyaz renklerdeki yatak odası mobilyalarını tercih etmelisin. İskandinav dekorasyonun en çok tercih edilme nedenleri arasında; küçük alanlar için oldukça başarılı çözümler sunması ve aydınlık bir alan yaratması yer alıyor. Bu iki tarzda da sadelik ve işlevsellik ön planda olduğu için sayfamızda bulunan İkea’nın ikinci el mobilyalarına bir göz atmanda fayda var. Avangart tarzda ise daha çok ahşap el işçiliği yüksek oymalı veya işlemeli mobilyalar kullanmalısın. Ayrıca avangart tarz tam bana göre diyorsan Dekopasaj'da bulunan Kervan mobilya ürünlerini inceleyebilirsin.

Yatak odası dekorasyonlarında aydınlatma seçimi yaparken, dinlendirici olması için daha yumuşak ışık veren tercihlere öncelik verilmelidir. Özellikle az ışık alan yatak odalarında masa lambası veya abajur gibi aydınlatma araçları tercih edilerek gerekli ışık sağlanabilir. Oda küçükse ayna gibi alanı daha büyük ve derin gösteren tamamlayıcı eşyalara öncelik verilebilir ayrıcı dolap, komodin veya şifonyer gibi eşyalarda beyaz tonlar tercih edilebilir. Tekstil ürünleri dekoru renklendirmenin en basit yollarından biridir. Kabarık yastıklar ve tarzına uygun desenli battaniyeler alanını daha sıcak bir hale dönüştürecektir. 

Yatak odanda kullanabileceğin binlerce alternatif için buraya tıklayabilirsin. Modern dokunuşlar ile yatak odanı huzurlu bir alana çevirmek senin elinde!