Yatak Odası Düzeni Ve Renkleri

Yatak odaları bizlerin rahatça dinlenebileceği günün stresinden uzaklaştığımız ve yeni bir güne başlarken enerji depolayacağımız özel alanımızdır. Ama bazen yatak odaları öyle kasvetli, dağınık ve çok eşyalı oluyor ki dinlenmeden yoruluyoruz. Neyi nereye koyacağımızı karıştırıyor bir türlü sığamıyoruz. Ya da oda ferah ve büyük olsa bile bir şeyler rahatsız ediyor görüntüsünü sevmediğimiz için içine girdiğimizde mutsuz oluyoruz. İşte bu yüzden şimdi yatak odası düzeni ve renk uyumları ile alakalı birkaç fikir sunacağım.

Yatak odaları bizlerin rahatça dinlenebileceği günün stresinden uzaklaştığımız ve yeni bir güne başlarken enerji depolayacağımız özel alanımızdır. Ama bazen yatak odaları öyle kasvetli, dağınık ve çok eşyalı oluyor ki dinlenmeden yoruluyoruz. Neyi nereye koyacağımızı karıştırıyor bir türlü sığamıyoruz. Ya da oda ferah ve büyük olsa bile bir şeyler rahatsız ediyor görüntüsünü sevmediğimiz için içine girdiğimizde mutsuz oluyoruz. İşte bu yüzden şimdi yatak odası düzeni ve renk uyumları ile alakalı birkaç fikir sunacağım. Böylelikle yatak odalarındaki düzeni ve huzuru sağlamış olacağız. Kısım kısım ne gibi düzenlemeler yapmalıyı bir göz atalım…

1-Göz Yoran Dağınıklığı Kaldırın

Yatak odana girdiğin zaman her yerde eşya eşya ne kadar da dağınık diye düşünüyorsun ama o kadar eşyayı nereye kaldırım diye kafanda sorular dönüyor. İlk yapman gereken fazlalık mobilyalardan kurtulmak olmalı. Mobilyacı dükkanı gibi sıra sıra dizilmiş komidinler, fazladan dolaplar var ise onları kaldırmalısın. Eğer hepsi lazım diyorsan o halde en az lazım olanı evin diğer odasına alabilirsin. Odaya girdiğin zaman duvarları görmelisin bunun için gereksiz tüm mobilyaları elden çıkarabilirsin. 

2-Doğru Mobilya Seçimi 

Yatak odanın mobilyasını seçerken öncelikle işlevselliğine ve odanın büyüklüğüne göre bakmalısın. Mobilya sektörü çok geniş olmasına rağmen bazen tam olarak aradığımızı bulamıyoruz böyle durumlarda özel olarak yaptırmak gerekebilir. Mobilya seçerken hem alanı doğru değerlendirmek adına hem de yer açısından daha az yer kapladığı için köşeli mobilya takımları seçersen daha iyi olur. Yere konumlandırılıp kullanılan ayaklı lamboderlar geniş yatak odaları için güzel bir seçim olsa da küçük yatak odaları için aynısını söyleyemeyeceğim. Bunun yerine şifonyer üzerine konulan küçük abajurlardan kullanabilirsin.

3-Yatağın Boyutu ve Yeri Önemli

Büyük yatak odada büyük yatak oldukça özgürlükçü bir alan yaratır. Yeteri kadar rahat uyumanı ve etrafının geniş çapta alana sahip olması bir artı. Öyleyse büyük yatağını bazasız olarak seçmen sana büyük bir konfor ve görünüş açısından estetiklik sağlayacaktır. Ancak küçük yatak odasında büyük yatak kullanırsan zaten otomatik olarak odanın içinde sıkışmış ve rahatsız hissedeceksin. Bu yüzden odanın büyüklüğüne göre yatak boyutunu seçmeni öneririm. Aynı zamanda odan küçük ve tam da ortaya yatağını koyarsan da odada sıkışmış hissedersin. Bunun yerine yatağını duvar dibine konumlandırman sana odanda alan açacak böylece daha büyük bir oda hissi verecek. 

4-Okuma Köşesi 

Yatak odalarında özellikle cam kenarlarına yerleştirilen dinlenme koltuğu odanın amacını ifade eden harika bir dekorasyon fikirleri arasında yerini alıyor. Bu dinlenme koltuğunda çayını yudumlarken kitap okumak arada dışarıdaki manzarayı seyretmek insanın içini rahatlatan küçük ama etkisi büyük bir harekettir. Eğer yatak odan küçükse de yatağın yanında ki şifonyere koyduğun abajurunu açıp kitabını yatağa uzanarak okuyabilir günün yorgunluğunu atabilirsin. 

5-Depolama Çözümleri ve Düzenleyiciler

Odanın büyük ya da küçük olmasının düzenli olmasını engelleyecek bir unsur değil. İster küçük ister büyük bir yatak odasına sahip ol, odanı her daim düzenli tutmak senin elinde. Ama piyasa da o kadar çok depolama çözümleri ve düzenleyiciler var ki… onlarla birlikte çok daha düzenli ve kullanımı rahat bir yatak odası elde edebilirsin. Mesela şifonyer ve makyaj aynasının üzerine takı askılıkları, makyaj standları çekmecelerin içerisine çamaşırlarınızı kategorize etmek ve daha fazla alan elde etmek için dolap içi düzenleyicilerden, yazlık kışlık ayrımları için üzeri desenli her boyutta olan bavul görünümlü hurçlar, yatak altına ya da köşede üst üste konularak hem dekor hemde depolama olarak kullanacağın dekoratif kutular ve bunlara benzer birçok depolama çözümleri. Hepsi odanı daha kullanışlı ve şık hale getirmen için birer araç. Mesela çok fazla çantan var ama koyacak yerin yok o zaman piyasada satılan şeffaf katlı asılabilen çanta organizatörü gibi…açıkçası depolama ve düzenleme için biraz da senin hayal gücünün devreye girmesi gerekiyor. Neye ihtiyacın olduğuna karar verdikten sonra yardımcı elemanlar ile bu işi yapman oldukça kolay. 

6- Renk Tercihi Önemli

Açıkçası yatak odalarında açık renklerin kullanılması vermiş olduğu huzur ve dinlendirici etki yüzünden daha çok tercih edilmesi gereken renk tonları arasındadır. Örneğin açık mavi, beyaz, açık yeşil, krem, vanilya gibi tonlar her zaman sakinlik verir. Ama koyu renklerden hoşlanıyorsan ev tekstili ve aksesuar seçimlerini koyu renkten kullanabilirsin. Halılarını, yatak örtünü ve fon perdeni gibi. Hele bir de küçük odan varsa sakın duvarları ve mobilyaları da koyu renk kullanıp odanı daha da küçültme. Beyaz duvarları olan bir odanın tavanına bulut resimleri, doğa resimleri gibi ışıklı görseller ekleyerek farklı bir hava katabilirsin.

7- Perdeler

Bir perde bile yatak odanın atmosferini ve ışığını değiştirebilir. Yatak odana seçeceğin perde her zaman sade olmalı. Yani çok büyük desenleri olan ya da karmaşık renkli perdeleri bir kenara atıp daha sade, ince, düz renk ve güneş ışığını içeriye alabilecek perdeler seçmelisin. Ama fon perdelerini seçerken özgürsün, yani düz ve sade bir tül seçeceksen o zaman fon perdeni biraz daha hareketli yapabilirsin. Ama renklerini seçerken odanın diğer tekstil ve aksesuar renklerini de göz önünde bulundurmalısın. Göz yoran ve odanın atmosferine yakışmayan bir fon perde odanın havasını tamamiyle oluşuz etkilemeye yeter. 

8-Giyinme Alanı

En sevdiğim! Yatak odalarında giyinme alanları! Odanda yeteri kadar yer var ise alanın genişse o zaman gardrop kullanmana gerek bile kalmaz. Odanın bir kısmını giyinme alanı olarak dekore etmen senin aradığın her şeyi tek seferde gözünün önünde olabilmesi demektir. Ancak bu alanın odanın kapısını açar açmaz karşına çıktığı kısmı değil köşede kalan kısmında yaparsan daha etik olacağını düşünüyorum. Odanın şekline göre yaptıracağın giyinme kabininin alanı komple değerlendirmek için tüm duvarı kullanması daha doğru olur. Bir tarafın komple raflarla dolu bir tarafının da askılık eşyalarını koyabileceğin bu giyinme bölümünde giyinmen için küçük bir alan yeterli olacaktır. Ancak dolapları yine de kapaklı yaptırman eşyalarının tozlanmasını engellemesi için doğru bir hareket olacaktır. Böyle bir alandan sonra senin odanda geçireceğin alanın vereceği rahatlık tartışılmaz. Giyinme kabininin iç düzenini eşyalarını kategorize ederek düzenlemen, yerleştirmek aradığını kolayca bulmana yardımcı olur. 

9-Yatak Başlıkları

 Yatak başlıkları küçük bir detay gibi görünse de aslında yatak odalarının havasını değiştirmek için son derece önemli parçalardır. Odanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişmekle birlikte doğru yatak başlığı seçmekte önemli bir iştir. Yatak odan büyükse çok büyük bir yatak başlığı seçmen sana kendini özel hissettirebilir. Ahşap, kadife, demir, deri, sade, oymalı, kumaştan çeşit çeşit modellerden kendi odana uygun olacak boyutta ve renkte yatak başlığı bulman mümkün. Odanın diğer aksesuar ve eşyalarına bağlı kalarak seçmeni öneririm. Eğer odan yatak başlığı kullanamayacak kadar küçükse o halde, baş kısmının duvarına çeşitli desenlerde ve diğer duvardan farklı renkte boya kullanarak kendi yatak başlığını kendin yapabilirsin. Ya da başlık kısmına fotoğraflar asarak yatak başlığı havası verebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0