İkinci El Mobilya
Geri

Yatak Odası Dekorasyonu

Dinlenebileceğimiz en önemli alan olarak belirlediğimiz yatak odaları sakinleştirici bir dekorasyona sahip olmalıdır. Sağlıklı bir uyku, düzenli yaşamı da beraberinde getirir. Yatak odası dekorasyonlarında, yatak seçiminden aksesuar seçimine kadar her obje ayrı bir öneme sahiptir. Öncelikle dinlenmemizi sağlayan sağlıklı ve kaliteli bir uyku için en büyük etken yatak seçimidir. Bu nedenle seçilen yatak rahat olmalıdır. Vücudumuzu destekleyen ve vücut şeklini alan yataklar genellikle konforlu bir uyku sunar. Bel ve sırt ağrıları ya da rahatsızlıkları olan kişiler ise doktor tavsiyesi ile yatak seçimi yapmalıdır. Rahat bir yatağın yanı sıra işlevsel olması açısından da bazalı yatak modelleri tercih edilebilir.

Depolama alanları dekorasyonu daha toplu ve düzenli gösterecektir. Açık renkli duvarlar güne daha zinde uyanmana yardımcı olur. Beyazın ve kremin tonları aydınlık bir alan yaratır. Özellikle sade dekorasyon sevenlerin vazgeçemediği beyaz renk, her tarza ve her zevke uyum sağlamaktadır. Beyaz tonlarının hüküm sürdüğü ‘shabby stili’ de yaşam alanlarımıza vintage bir atmosfer katmaktadır. Dinlendiren beyaz tonları, cezbeden farklı dokuları ve doğal ketenlerle ön plana çıkan shabby stili yatak odası dizaynlarında en gözde stiller arasında yer alıyor.

Peki, shabby stilini yatak odasına nasıl uyarlarsın? Krem, beyaz ve bej gibi beyazı anımsatan tüm tonları bu stilde kullanabilirsin. Duvar renklerinde tercih edeceğin beyaz, gri ya da bej tonlarını eskitme bir yatak başlığı ile daha gösterişli hale getirebilirsin. Beyaz eskitme bir çerçeveye sahip aynayı yatak odasının duvarına asarak alana şık bir dokunuş yapabilirsin. Bu stilde olabildiğince çok çeşitli aksesuarları benzer tonlarda tercih etmelisin. Ahşap mobilya ve dokularda da yine beyaz yüzeyli eşyalara öncelik vermelisin. Dekorasyonu tek düzelikten kurtarmak için farklı dokuları bir arada kullanmaya özen göstermelisin. Keten, dantel, pamuklu tekstil ürünleri gibi farklı dokulara sahip ürünlere yer verebilirsin. Shabby stilin de kullanabileceğin objeler için buraya tıklayarak aksesuar bölümümüzü ziyaret edebilirsin.

Shabby stilinin dışında farklı bir öneri olarak ise odadaki etkiyi pekiştirecek bazı değişiklikler yapabilirsin. Yatak başı duvarının alt kısmını pastel tonlarına boyayabilirsin. Daha etkili görünmesi için komodini de aynı renk ile boyayarak ya da aynı tonlarda komodin tercih ederek, oluşturduğun etkiyi iki katına çıkarabilirsin.

Alanın büyükse farklı çözüm önerilerini de değerlendirebilirsin. Yatak başı duvarına alçıpan ile ikinci bir duvar ördürerek yatağı çerçeve içine alabilirsin. Yatağı bu açıklığın içine yerleştirerek ördürülen alçıpan duvarı da yatak başı gibi kullanabilirsin. Dekorasyonlarda zengin bir görünüm sunan bu teknik biraz zahmetli olsa da alan konusunda sorun yaşamayanların zaman zaman tercih ettiği bir uygulama olarak bilinmektedir.

Eski bavulları komodin olarak da kullanabilirsin. Benzersiz bir etki yaratan bu görünüş, dekorasyonuna ekstra şıklık katacaktır. Komodin seçimlerinde alanının büyüklüğünü baz alarak tercih yapmalısın. Küçük alanlarda tek komodin tercih edilmesi alanın daha ferah görünmesine neden olacaktır.

Yatak odasında dolap seçimi yaparken sürgülü ya da kapaklı modelleri tercih edebilirsin. Sürgülü modeller estetik görünüm ve alan konusunda daha aktif kullanım olanağı sunmaktadır. Kapaklı modeller bazı dekorasyonlarda alandan dolayı problem yaşatabilir. Ancak kapaklı dolap modellerinin daha uzun ömürlü olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Yatak odası dizaynlarında tamamlayıcı ürünler dekorasyonu bambaşka bir havaya bürüyor. Aksesuarlar, perdeler, tekstil ürünleri, halı ve kilimler yatak odası dekorasyonları için olmazsa olmazları oluşturuyor. En büyük payı da tekstil ürünleri alıyor. Nevresim takımlarından, pikelere kadar birçok seçenek sayesinde tarzlara kolaylıkla yön verebiliyor. Yatak odası dekorasyonunda bir farklılık yaratmak istiyorsan önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsin.