%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 18 Saat 56 Dakika

Evde Yetiştirilen Bitkiler Nelerdir?

Huzurlu bir ev dekorasyonunun olmazsa olmazı; bitkileri keşfediyoruz!

Ev Saksı Bitkileri

Doğadan izler taşıyan, huzurlu bir ev dekorasyonunun olmazsa olmazı; ev saksı bitkileri! “Dekoratif salon bitkileri” olarak da bildiğimiz salonda kullanıma uygun iç mekân bitkilerinden balkon saksı çiçeklerine, yeşil yapraklı ev çiçeklerinden menekşe, kalanşo gibi minik saksı çiçeklerine birçok farklı türdeki bitki ile yaşam alanınıza ferahlık katabilirsiniz. Yeşilin büyüleyici gücünden ve içinizi rahatlatacak, huzur dolu etkisinden yararlanmak için bilmeniz gerekenler burada:

Ev Saksı Bitkileri Nelerdir?

Ev içinde saksıda yetiştirilebilecek çok sayıda bitki vardır. Barış, Flamingo, Atatürk, Ebegümeci, Yasemin, Sardunya çiçekleri ve Afrika Menekşeleri; en çok yetiştirilen ev bitkilerinden sadece birkaçı... Bunların yanında Antorium, Orkide, Deve tabanı, Kaktüs gibi bitkilere de ev içinde yer verebilirsin. Hatta turunçgillerin yetiştiği limon ve portakal ağaçlarını bile ev içinde belli bir süreye kadar saksıda yetiştirebilir; meyvelerinin ve taze yapraklarının verdiği muhteşem koku ile evinin havasını her an tazeleyebilirsin.

En Çok Tercih Edilen Yeşil Yapraklı Ev Çiçekleri İsimleri

Barış çiçeği, Benjamin, Deve Tabanı, Schefflera, Salon Palmiyesi gibi bitkiler her gördüğümüzde adını hatırlayamasak da şimdiye kadar birçok salonda gördüğümüz yeşil yapraklı çiçeklerdendir. Bunların yanında Yuka Bitkisi, Tilki Kuyruğu, Japon Çınarı, Alacalı Salon Sarmaşığı, Para Ağacı gibi yeşil yapraklılar da salon dekorasyonlarında kullanılabilir. Her ne kadar saksı çiçeği olmasa da bambular da çeşitli yaşam alanlarında yeşil rengi ile öne çıkan bitkilerdendir. Modern ve klasik salon dekorasyonlarının en önemli ortak noktalarından birisi, mekâna doğallık katmak için kullanılan bu saksı bitkileridir. Saksının türü ise mekânda hakim olan dekorasyon stiline uygun olarak seçilebilir.

Yaz Kış Kurumayan Saksı Çiçekleri Hangileri?

Dekorasyonda yer vereceğin saksı çiçekleri dört mevsim boyunca güzelliğinden bir şey kaybetmesin istiyorsan; onlara iyi bakman şart! Ancak bazı çiçekler, bu anlamda işini kolaylaştırabilir. Örneğin; Krizantem ve Kasımpatı, kış aylarında ayrı bir güzelliğe bürünerek dekorasyonunu renklendirir. Bunun dışında orkide, kalanşo, küpe çiçeği, yılbaşı çiçeği, sklemen gibi diğer saksı çiçekleri de ideal koşullar sağlandığında dört mevsim boyunca varlığını sürdürebilir.

Balkon Saksı Çiçekleri Nelerdir?

Ev dekorasyonunda iç mekânlarda kullanılan başlıca ev saksı bitkilerinin haricinde, balkonlarda yer verilen balkon saksı çiçekleri de oldukça dikkat çeker. Özellikle dışarıdan bakıldığında ev ile ilgili ilk izlenimi uyandıran bu çiçekler; bulundukları balkonu adeta bir bahçeye çevirebilir. Sardunya, begonya ve petunya çiçekleri sarkan balkon çiçeklerindendir. Bunun yanında fuşya, hercai menekşe, zinnia gibi çiçekler de balkonları renklendirmek için kullanılabilir.

İç Mekan Bitkileri ile Dekorasyon Önerileri

İç mekân bitkileri ve balkon saksı çiçekleri, dekorasyonu tek hamlede zenginleştirmenin anahtarıdır. Ancak beraberinde yapılacak mobilya yenilikleri ile bu etki çok daha güçlü bir hale getirilebilir. Örneğin; salonda atıl bir köşe mi var? Öyleyse hemen oraya bambudan yapılmış bir sallanan sandalye ve uzun boylu bir benjamin bitkisi yerleştir. Duvara asacağın dekoratif raflar ve kahveni koyabileceğin bambu/ cam bir sehpa ile kendine özel harika bir köşe tasarladın bile! Antrene renk katmak istersen; kapı girişine simetrik olarak iki adet Ficus Benjamina Exotica yerleştirmeyi deneyebilirsin. Mutfakta yemek masasının üstünü örgülü veya örgüsüz paşa kılıcı bitkileri ile süsleyebilir; duvara asılıp sarkıt şeklinde aşağı uzanan bitkiler için ise aşk merdiveni, geyik boynuzu ve spagetti kaktüs gibi bitkileri değerlendirebilirsin. Bitkileri modern saksılara yerleştirebileceğin gibi; dilersen ikinci el, antika saksı modellerine göz atarak bitkilerle yapacağın dekorasyonları çok daha şık bir görünüme kavuşturabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0