2019 Çeyiz Listesi

​Yeni bir ev kuruyorsun ve bu süreçte ihtiyaç duyabileceğin eşyaların listesini hazırladın mı? Hazırlamadıysan bu yazımız tam senin için! Haydi, 2019 yılı trendlerine uygun çeyiz listesi hazırlayalım.

Yeni bir ev kuruyorsun ve bu süreçte ihtiyaç duyabileceğin eşyaların listesini hazırladın mı? Hazırlamadıysan bu yazımız tam senin için! Haydi, 2019 yılı trendlerine uygun çeyiz listesi hazırlayalım.

Ev kurma süreci oldukça zor ve yorucu bir süreçtir. Bir yerden başlaman gerekir ama nereden başlayacağını bilemezsin. Belirli bir tarzın yoksa gördüğün her farklı mobilya kafanı karıştırır. Hem alan açısından hem de bütçen açısından eve ilk alman gereken öncelikli eşyaların listesini yapman gerekir. Mobilya, aydınlatma, tekstil ürünleri, mutfak eşyaları gibi öncelikli eşyalarını birkaç ana başlık altında toplayabilirsin. Ev dekorasyonunda öncelik her zaman demirbaş mobilyalardır. Oturma grupları, yatak odası ve yemek odası gibi başlıca eşyalar demirbaş mobilyaları oluşturur. Aynı zamanda hayatımızı kolaylaştıran dinlenmemize olanak sağlayan bu eşyaların konforlu ve kullanışlı olması, dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biridir. Bir de bu eşyaları tekstil ürünleri ile güzelleştirmek ve özgünleştirmek gerekir.

Özellikle yatak odası dekorasyonlarında tekstil ürünlerinin rolü büyüktür. Daha sonraki adım ise; odaların aydınlatılması, tül/perde ve aksesuar seçimidir. Mutfakta ise başta beyaz eşyalar olmak üzere, elektrikli küçük mutfak aletleri, yemek takımı, bardak takımları ve tencereler gibi birçok sofra ile ilgili ürünlere ihtiyacın olacak. İkinci en önemli kural ise kesinlikle kullanmayacağın eşyaları belki kullanırım diye satın alma. Böylece hem alan konusunda hem de bütçe konusunda daha verimli sonuçlar elde edebilirsin. Ayrıca mobilyayı takım alma zorunluluğunda hissetmeden tercih yapmalısın.

Yeni Ev Kurarken Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Eşya seçimini önemli ölçüde etkileyen süreçlerin başında evin metrekaresi gelir. Özellikle şehir yaşantısında giderek küçülen alanlara mobilya almak fazlasıyla zor bir iştir. Alanın küçük olmasının yanı sıra, şekilsiz odalara ya da kolon/kiriş gibi etkenler yüzünden aktif kullanım alanını kısıtlayan mekanlara uygun mobilya seçmek gerekir. Aynı zamanda seçilen mobilya işlevsel olmalıdır. Evdeki birey sayısının isteklerini karşılayabilecek kapasite de olması gerekir. Seçilen mobilya, stilini yansıtmazsa zamanla seni mutsuz hissettirecektir. Bu nedenle konforun ve işlevselliğin yanı sıra kişisel zevklere de hitap etmesi gerekir.

L tipi ve dikdörtgen salonları dekore etmek daha kolaydır. Ancak kare tipi salonlarda yemek alanı ile oturma alanını bölümlendirmek için üzerine biraz düşünülmesi gerekir. Evin metrekaresi küçük ise salon tipi nasıl olursa olsun mobilyaların ebatları ön plana çıkacaktır. Bu nedenle alan küçük ise daha minimal tasarımlı mobilyaların tercih edilmesinde yarar vardır. Alan büyük ise doldurmak için de daha heybetli ve geniş kolçak tasarımlarına sahip oturma grupları tercih edilebilir. Masa seçiminde ise, evdeki birey sayısını ve genel olarak karşılayacağın misafir sayısını baz alman gerekir.

2019 yılı ev dekorasyon trendlerinde chesterfield koltuklar yine zamansız tasarım olarak yerini alıyor. Özellikle keskin hatlara sahip chesterfield serilerini bu yıl ev ve ofis dekorasyonlarında çokça görmeye devam edeceğiz. Geniş ebatlı görünümünden dolayı büyük salonlarda modern algı hissini yükseltiyor. Küçük mekanlarda ise alana sıcak bir hava ve şıklık katmaya yardımcı oluyor. Ebadından dolayı, küçük ev dekorasyonlarında tercih edilmeden önce, alanın işlevselliğinin değerlendirilmesi gerekiyor. Küçük alanları işlevsel kullanabilmek için L tipi koltuk modelleri de farklı bir alternatif alanı oluşturuyor. Özellikle yeni ev kuracak çiftlerin depolama alanına daha fazla ihtiyaç duymasından dolayı bazalı L tipi modeller en çok tercih edilen koltuk serileri arasında yer alıyor. Yatak olabilen modeller ise yaşam alanlarını daha konforlu bir hale getiriyor.

Yemek alanlarında da masif ahşap yine aktif rol oynuyor. Ahşabın az işlem görmüş en doğal hali yemek alanlarını daha davetkar bir hale dönüştürüyor. Özellikle modern tasarım ve sadelikten yanaysan yemek masası seçiminde masif ahşap tablalı, metal veya ahşap ayaklı modelleri tercih edebilirsin. İkinci el yemek takımı da bakman gerekenler arasında olsun. Şık bir yemek odası istiyor ama uygun fiyata halletmen gerekiyorsa, kurtarıcı bir tercih olacaktır. Sandalye seçimi yerine dekorasyonunda farklılık yaratmak için masana uygun bank modellerine de bir göz gezdirmelisin. Yemek masasının yanında alanının büyüklüğüne göre bir konsola veya büfeye de yer verebilirsin. Aksesuar, perde ve halı seçiminde ise yılın pantone rengi olan canlı mercandan da (living coral) yararlanabilirsin. Aydınlatma seçiminde güçlü bir etki yaratmak için abajur ve lambaderlere de şans tanıyabilirsin. Genel aydınlatma seçimi için odanın tarzına göre avize ya da sarkıt tercih edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0