İkinci El Mobilya
Geri

Vitrinlerin Farklı Kullanım Alanları

Vitrinler, genellikle en iyi ve en dikkat çekici ev eşyalarını sergilemek için kullanılan mobilya parçalarından biridir. Anahtar hazineni en iyi şekilde sergileyebileceğin bu alan, bazen salon dekorasyonlarında odak noktasını oluşturabiliyor. Cam raflar ve panellerden oluşan vitrinler, çoğu zaman da depolama alanı oluşturmak için kullanılıyor. Yemek takımları, kristal su takımları ve misafir için kullanılan fincan takımlarının çoğunlukla yer aldığı bu mobilyalar, genellikle salon dekorasyonunun bir parçası haline gelmiştir. Özellikle el emeği dantellerin eşlik ettiği cam raflar, salon dekorasyonunu tamamlayan ince ayrıntıları oluşturmaktadır.

Küçük salonlarda alan kazandıran yöntemler arasında bulunan vitrinler, depolama ve düzen ihtiyacına yönelik alternatiflerden biri olarak görülebilmektedir. Özellikle küçük salonlarda, dar ve uzun üniteler alandan da kazanmana yardımcı oluyor. Country ve İskandinav tarzı salonların tamamlayıcısı olan vitrinler, masada kullanılacak her şeyi depolama olanağı sunuyor. Bu tarzlarda, genellikle beyaz tonları barındıran vitrin modelleri yer alıyor.

Salon dekorasyonlarında resim çerçeveleri, yapay çiçekler, mumluklar ve çeşitli aksesuarların yer aldığı vitrinler, evin farklı köşelerinde de çeşitli kullanım olanakları sağlıyor. Zamansız tasarım olarak adlandırılan vitrinler zamana meydan okuyarak her tarza hitap etmeyi başarıyor.

Salon dekorasyonunun bir parçası olan vitrinler aynı zamanda evin çeşitli köşelerinde de varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Cam rafların yerini tahta rafların aldığı ve cam pencerelerin yerini tüllerin aldığı vitrinler, ayakkabılık veya dolap olarak kullanılabiliyor. Vitrinleri küçük dokunuşlar ile yeniden yaratarak antre dekorasyonlarında da kullanabilirsin. Evin karşılama noktası olan antreleri böyle dikkatleri üzerine toplayan mobilyalar ile ilgi çekici bir alana dönüştürebilirsin.

Ev dekorasyonunda çeşitli amaçlara yönelik kullanılan vitrinleri, kitaplık olarak da değerlendirebilmen mümkün. En sevdiğin kitapları ve aksesuarları sergileyeceğin bu alan aynı zamanda değer verdiğin eşyaların tozlanmasını da engelliyor. İkinci el kitaplıkların cam kapaklı olanlarını da benzer amaçla kullanabilirsin. Cam kapaklı dolaplar hem şık hem de kullanışlı olacaktır.

Dar vitrin modelleri ise bazen tv ünitesi görevi görebiliyor. Duvara asılmış televizyonun yan kısımlarında kullanılan vitrinler, çeşitli boya veya yapışkanlı folyolar ile yenilenerek, farklı dekorasyon tarzlarına hitap ediyor.

Vintage tarza da oldukça uygun olan bu mobilyalar, çeşitli kaplama ve boyama yöntemi ile evin en sevilen mobilyası haline gelebiliyor. Eskitme tarz vitrinler ise, mutfak ve salonlara bambaşka bir hava katıyor. Eski tel dolaplar vintage severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sende eski dolaplarını yenileyerek veya salondaki vitrininin kullanım alanını değiştirerek dekorasyonunda değişiklikler yapabilirsin. Aynı zamanda büfe, konsol ve dolapları da çeşitli amaçlara yönelik kullanabilirsin.

Bazı vitrinler ise mutfak tarzına uygun boyanarak kiler görevi görebiliyor. İçerisinde çeşitli baharat, çay, kahve veya kuru erzakların bulunduğu dolap mutfağının en çok kullanılan mobilyası olabilir. Aynı zamanda kahve ve çay fincanlarının sergilendiği bir alanda yaratman mümkün. Köy evlerinin ve yazlık evlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan eskitme tarzı dolapları, sende kullanmadığın veya sıkıldığın vitrinleri kullanarak yapabilirsin. Dekorasyonunun odak noktası olabilecek bu dolapları; su bazlı akrilik boya, eskitme boya, fırça ve sünger gibi birkaç malzeme yardımıyla kolay bir şekilde yapman mümkün.

Vintage vitrinler, banyo dekorasyonunda da karşımıza çıkıyor. Temiz havluları ve kişisel bakım ürünlerini depolayabileceğin ve aynı zamanda dekorasyonunda görsel zenginlik yaratabileceğin bir olanak sunuyor. Bu tarz vitrinler, yatak odası tasarımlarında temiz çarşafları depolamak ve kişisel bakım ürünlerini depolamak içinde kullanılabiliyor.

Eskitme tarzı dolapları ve vitrinleri teras, balkon veya bahçe gibi alanlara renk katmak içinde kullanabilirsin. Kapakları çıkarılan vitrinlerin, cam rafları bulunan kısımlarına ise tahta raflar ekleyerek, minik saksıların ve aksesuarların için dekorlu bir köşe oluşturabilirsin. Aynı zamanda çekmeceli kısımları mevcut ise, bu bölümlerine bahçe aletlerini kaldırabileceğin bir depolama alanı yaratmış olacaksın. Ancak bahçede kullanmayı planlıyorsan çeşitli hava ve iklim koşullarını göz önünde bulundurarak, su almayan bir köşe seçmeye özen göstermelisin.

Vitrinlerin çeşitli kullanım alanlarını göz önünde bulundurarak sende hayal gücünden yardım alabilirsin. Evinin farklı köşelerinde kullanacağın vitrinleri, ihtiyaca yönelik olarak arttırabilirsin. Aynı zamanda senin için özenle seçtiğimiz ikinci el vitrinlere de web sayfamız üzerinden göz atabilirsin.