Yılbaşı Dekorasyonu

Peki, yeni bir yıla adım atmadan önce hayatın gibi evinde de değişiklik yapmaya ne dersin?

Yılbaşına sayılı günlerin kaldığı şu zamanlarda hayatımıza yeni bir sayfa açma veya yeniden başlama düşüncesi içimizde yeni umutların belirmesine neden oluyor. Yılbaşı gecesi çoğu insan için sevdikleriyle yenilen keyifli bir akşam yemeği ve televizyon keyfi gibi görünse de aslında yeni umutlar ve gelecek hakkında yeni adımları temsil ediyor. Peki, yeni bir yıla adım atmadan önce hayatın gibi evinde de değişiklik yapmaya ne dersin?

Yılbaşı ruhunu evine yansıtmanın en kolay yolu, ucuz ve kolay temin edebileceğin malzemeler ile küçük dokunuşlar yapmaktır. Özellikle yılbaşı gibi özel bir günde, renkli ışıklar, yılbaşı süsleri ve yılbaşı ağacıda ev dekorasyonunda olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ayrıca bu zamanı anlatan en anlamlı renkler ise kırmızı, beyaz, lacivert ve mint yeşili tonlarından oluşuyor.

Yılbaşı denince akla ilk gelen yılbaşı ağacı oluyor. Odanın ve o gecenin odak noktası olan yılbaşı ağaçları, aslında dekorasyona sıcaklık ve hareketlilik katıyor. Yılbaşı ağacı ülkemizde yaygın olarak kullanılsa da yabancı ülkelerden daha farklı kullanım amacına sahibiz. Biz genellikle dekorasyonu şekillendirmek ve o geceyi daha farklı kılmak için tercih etsek de farklı kültürlerde çokça tercih edilen ve yılbaşı hediyeleri için önemli zemin oluşturan bir gelenektir. Aynı zamanda bizden farklı olarak devasa boyutlarda ve çeşitlerde yılbaşı ağaçları ön plana çıkmaktadır. Ağacı süsleyen tüm parçalar özenle seçilmekte ve detaylara fazlasıyla önem ve zaman verilmektedir. Ayrıca şömine veya odanın odak noktası olarak belirlenmiş bir duvar varsa orada da yine yılbaşı çelengi yer almaktadır. Yılbaşı çelengi çoğu zaman dış kapı süsü olarak da kullanılmaktadır. Yapımı oldukça basit olan bu aksesuarı kolaylıkla yapabilir veya temin edebilirsin. Sevdiklerine minik hediyeler vermek ve dekorasyonunda farklılık yaratmak istiyorsan sende yılbaşı ağacını tercih edebilirsin. Yılbaşı ağacı seçerken evinin metre karesini ve duvar boyunu göz önünde bulundurmalısın. Yılbaşı ağacı süslerinde de kırmızı ve beyaza öncelik verirsen daha hareketli bir görünüm yakalayabilirsin. Ayrıca dekorasyonuna yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokinaları da ekleyebilirsin. Bazı inançlara göre yılbaşı öncesi alınan bu çiçek, yılbaşına kadar geçen sürede renk değiştirmiyorsa ev sahibi yaptığına inanılmaktadır. Aynı zamanda kokinaların şans getirdiği de düşünülmektedir.

Şömine veya elektrikli şömine gibi odanın havasını anında değiştirecek parçalara da sahipsen oldukça keyifli bir dekorasyon oluşturabilmen mümkün. Odanın genel tarzını gözden geçirip bazı küçük değişiklikler yapabilirsin. Mesela country tarzı veya açık gri, bej ya da krem gibi daha çok açık renklerin hâkim olduğu bir dekorasyona sahipsen bu günü en anlamlı kılan kırmızı tonunu kullanarak dekorasyonunda ilgi çekici noktalar oluşturabilirsin. Özellikle yastık kılıfları ve aksesuarlar ile açık renklerin hâkim olduğu dekorasyonun bir araya geldiğinde oldukça uyumlu ve dengeli bir görünüm oluşturacaktır. Yastık kılıflarında geyik figürlü ve kar temalı baskıları mutlaka incelemelisin. Ayrıca Tv battaniyesi kullanmalısın. Koltuğun bir kenarından salınarak dağınık aynı zamanda sıcacık bir ortam oluşturmana yardımcı olacaktır.

Tarzın ne olursa olsun ahşap her zaman tamamlayıcı bir objedir. Dekorasyonunda minik değişikliklere ihtiyaç duyuyorsan ve neleri değiştirmen gerektiği konusunda kararsızsan ahşabın doğal görüntüsünden yararlanabilirsin. Ahşap objeler, eşyalar veya aksesuarlar kullanabilirsin. Ancak kullanacağın aksesuarların olabildiğince az işlem görmüş olması ve doğal durması oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarındaki dekorasyon değişikliklerinde ahşap eşya ve aksesuarların tercih edilmesi doğru sonuçlara ulaşman konusunda yardımcı olacaktır.

Yemek masanda kırmızı detaylara yer vermelisin. Ayrıca kozalak ve yapay çam dallarını dekoratif olarak kullanabilirsin. Beyaza veya kırmızıya boyadığın kozalakları dekorasyonunun farklı köşelerinde de kullanabilirsin. Cam aksesuarlar ve mumlarla dekorasyonu tamamlayarak yılbaşı yemeği için hazırladığın o özenli ve benzersiz masayı sevdiklerinle paylaşmayı unutma…

Yılbaşı ağacı, yılbaşı çelengi veya süsleri gibi eşyaları depolamak için de yapay ağaç saklama çantalarını tercih edebilirsin. Böylece eşyalarını toz, nem ve haşerelerden uzun yıllar koruyabilirsin.

Yılbaşı ev ve ofis dekorasyonu için her zevke ve bütçeye uygun aksesuarları Dekopasaj'da bulabilirsin. Ayrıca yeni yıl dekorasyonu için kullanmadığın mobilyalarını satarak yenilerine yer açabilirsin. Kış fırsatları ve benzersiz eşyalar için Dekopasaj'ı sık sık ziyaret etmeyi unutma…

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0