İkinci El Mobilya
Geri

Vintage Mobilyaların Ev Dekorasyonundaki Yeri

Son yıllarda ev dekorasyonunda ve modada sıkça karşımıza çıkan vintage nedir? Vintage eski dönemlere ait eşyaların, günümüz fikirleri ile harmanlanarak kullanılması olarak tanımlanabileceği gibi birden fazla anlama sahip olan bir kelimedir. Aynı zamanda yakın olmayan geçmişi ve belirli bir dönemi ifade etmek için de kullanılabilmektedir. Vintage tarzına, genellikle eski eşyalar ev sahipliği yapmaktadır ve belirli bir dönemin karakteristik özelliklerini yansıtması göz önünde bulundurulmaktadır. Bu tarzda canlı ve parlak renklere pek yer verilmemektedir. Genellikle çiçek desenlerine yer verilmekle birlikte kullanılan başlıca renkler; beyaz, toprak tonları ve pastel renklerini kapsayan pembe, yeşil ve mavi tonlarıdır. Abartı olabilecek her dekorasyondan oldukça uzak bir tarz olarak da bilinmektedir. Yaşı yüz yıldan az olan mobilyalar genellikle vintage olarak adlandırılmaktadır. Yüz yılı geçkin mobilyalar ise, daha çok antika kategorisinde yer almaktadır.

Vintage mobilyaların en önemli özelliği, bu süre zarfı içerisinde ortaya çıkan mobilya akımlarını yansıtmasıdır. Genellikle Art Deco stili, sofistike İskandinav tarzı ve modern çizgilere sahip mobilyalar, günümüzde vintage olarak kullanılmaktadır. Art Deco stilinde mobilyalar, genellikle daha geometrik formda ve aerodinamik tasarımdadır. Diğer dekorasyon tarzlarına göre, bu tarzda daha çok modern tasarımlara ve sanayi ürünlerine yer verilmiştir. Özellikle geçmişte kullanılan, müzik kutuları, gramofonlar, mutfak eşyaları, valizler, oymalı dolaplar, koltuklar, sırt kısmı yüksek sandalyeler, ahşap sandıklar, pastel tonlardaki çiçek desenli kumaşlar günümüzde vintage dekorasyon ürünleri olarak oldukça fazla rağbet görmektedir. Vintage tarzı oturma grupları daha çok sade ve küçük yapılara sahip olmasından dolayı şirin bir hava oluşturmaktadır. Vintage tarzı mobilyalarda romantik bir görünüm olduğu gibi, samimi sıcak ve huzur veren bir hava da bulunmaktadır.

Genellikle retro ev dekorasyonu ile vintage ev dekorasyonu karıştırılmaktadır. Retro mobilyalar, eskitilmiş görünen yeni eşyalardan oluşmaktadır. Vintage mobilyalar ise, eski döneme ait parçalardır ve günümüz dekorasyonuna harmanlanarak kullanılması amaçlamaktadır. Dönemi anımsatan her mobilyayı, retro dekorasyon fikirlerinden ilham alarak eskitip, vintage dekorasyona uyumlu hale getirebilmen mümkün.

Aynı zamanda kendi retro eşyalarını birkaç küçük dokunuş ile tarzına uygun şekle getirebilirsin. Özellikle eski ahşap sandıkları, dekorasyonuna uygun şekilde boyayarak orta sehpa veya yan sehpa olarak kullanabilirsin. Bu yöntem sana, aynı zamanda çok pratik ve kullanışlı depolama alanı da kazandıracaktır. Eski berjerleri o dönemi anımsatacak kumaşlar ile kaplayabilirsin. Nostalgic Art desenleri barındıran kırlentler tercih edebilirsin. Eski oymalı dolapları, vintage tarzının genel renklerini kullanarak, boyayabilirsin.

Vintage hissini, mobilya veya aksesuarlar ile verebileceğin gibi bunu odanın genel tarzına da yansıtabilirsin. Odanın genel tarzını belirlemede duvar kâğıdı ve yer karoları oldukça önemlidir. Vintage hissiyatını odaya yansıtmanın en kolay yollarından biri ise, o döneme ait reklamlar, ünlülerin fotoğrafları ve afişlerdir. Reklam, fotoğraf ve afişleri metal kabartmalı panolara bastırarak tablo olarak kullanabilirsin. Aynı zamanda web üzerinden de böyle birçok tabloya ulaşabilirsin. Nostalgic Art serisi tablolar, kupalar ve saklama kutuları vintage severlerin oldukça ilgi gösterdiği dekorasyon ürünleri içerisinde yer almaktadır. Aynı şekilde ahşap vintage parçalar ve pop-art desenleri içeren eşyalar da bu tarz için oldukça benimsenmiş durumda. Retro perde seçiminde, aynı zamanda dantel detaylar, saçak kullanımı ve diğer birçok aksesuara da yer verilmektedir. Retro perde modellerinde ilk dikkat çeken yaprak dokular olmasının yanı sıra çoğunlukla, geometrik desenler, çiçekler, şeritler, ışıklı desenler ve zıt renkler de oldukça fazla tercih edilmektedir. Dekorasyonun en huzur veren kısmı ise, çiçeklerdir. Dekorasyonlarında mutlaka canlı veya cansız çiçekler kullanmaya özen göstermelisin. Tercih edeceğin retro saksılar odanda görsel şölen oluşturmana yardım edecek. Hemen her köşede yer verebileceğin vintage aplik modelleri de dekorasyonunda dönem rüzgarlarını estirebilir. Konsol üzerinde veya banyoda kullanmayı denemelisin.

Evinde, zamanda yolculuk yapmak istiyorsan ve pastel tonları seviyorsan bu tarz tam sana göre. Unutulan eşyalara hayat verebilir, yaşanmışlık duygusunu odanda hissedebilirsin. Vintage ev eşyalarına ve retro ev eşyalarına, ikinci el eşya satan yerlerden ve antikacılardan ulaşabileceğin gibi web sayfamızda da bu tarza uygun birçok parça bulabilirsin. Özgün bir kompozisyon ile, ikinci el retro mobilyaları ve ikinci el vintage mobilyaları kullanarak evinde estetik, sıcak duyguları tetikleyen ve nostaljik bir köşe oluşturabilirsin.