Verimli ve Keyifli Bir Ofis İçin Dekorasyon Önerileri

En çok vakit geçirdiğimiz ofisler için faydalı fikirler

Ofis dekorasyonlarının, çalışanların verimliliğine etkisi oldukça yüksektir. Kötü tasarlanmış bir ofis, çalışanların psikolojisini bozarken, aynı zamanda sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir plazada ya da ofiste çalışan bir beyaz yaka çalışanıysan, gününün en az 8 saatini patronun senin için seçtiği mobilyalarla geçirmek zorundasın. Bu evindeki mobilyalarda geçirdiğin zamandan çok daha fazlasını oluşturmaktadır. Neyse ki gün geçtikçe ofislerdeki dekorasyon düzeninin, çalışanlara etkisi daha çok konuşulmaya başlanmıştır. Bu durumu göz önüne alan üniversiteler çalışmalar yaparak, ofis ortamını daha rahat ve konforlu hale getirmeye çalışmaktadır. Günümüz teknolojisi ile ofis mobilyalarında yeni trendler belirlenmekte ve ofisler şıklık yarışına girmektedir.

Hayatının büyük bölümünü geçirdiğin ofislerin çalışanların verimliliğini ve mutluluğunu etkilediği, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış ve incelenmiştir. 2012 yılında tamamlanmış WPI verilerine göre çalışma ortamının; yaptığın işin verimliliğini, kalitesini, aldığın kararları, iş arkadaşlarına karşı olan ilişkilerini, o iş yerine olan bağlılığını ve çalışanın sağlığını önemli bir şekilde etkilediği belirtilmektedir.

Ofis ortamı ve ofis mobilyalarında başlarda sadece ergonomi, odanın ısısı gibi temel etkenlerle ilgilenilirken, günümüzde konu daha geniş boyutlara ulaşmıştır. Böylelikle yeni terimler ve kavramlar hayatımıza girmiştir. Çalışanlarla yapılan anketler sonucunda, çalışanların neler istediğine ve ofislerde verimliliği arttırmanın yollarına öncelik verilmiştir. Günümüzde instagram gibi çeşitli sosyal medya mecralarında paylaşılan resimler, farklı tasarımlara olan ilgiyi giderek arttırmaktadır. Özellikle Google çalışma ortamı ile fazlasıyla konuşulmaktadır.

Ofiste Verimliliği Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bir ofiste verimlilik için önemli olan başlıca temel etkenler söyle sıralanabilmektedir.

Işık

Işık kalitesi ve konsantrasyon yapılan işin kalitesini etkiler. Güneş ışığına erişimin olması ofis dekorasyonlarında çalışanların zinde olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yapılan işe uygun ofis aydınlatmaları seçilmelidir. Aksi halde ışıkların gözleri bozabileceği, yorabileceği ve yoğun baş ağrılarına neden olacağı bilinmektedir.

Masa ve Sandalye

Masalar; ofis malzemelerini rahatlıkla kullanabilmek için kolayca düzenlenebilir olmalı, sandalyeler de kişinin ağırlığına uygun ve mümkün olduğunca ayarlanabilir olmalıdır. Uzun saatler geçirilen ofis mobilyalarında, konfor sağlanmazsa bel, boyun ve sırt ağrılarının oluşması muhtemeldir. Ofisteki tüm araç ve gereçler, ışıklar veya mobilyalar; iş sonrasındaki saatlerde de sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Uygun bütçeyle ofis dekorasyonu yapmak için ikinci el masa ve ikinci el sandalyeleri de tercih edebilirsin.

Düzen ve Temizlik

Temiz, ferah ve düzenli bir ofis, konsantrasyon ve verimlik için en önemli şartlardan birisini oluşturmaktadır. Temiz ve düzenli bir ofis ortamında çalışanların, işe daha kolay adapte olabildiği görülmüştür. Aynı zamanda ofislerde kullanım alanları göz önünde bulundurularak mobilya seçilmelidir. Aksi halde karmaşık ve kasvetli bir ortam oluşabilmektedir. Son yıllarda özellikle ofis dekorasyonlarında aydınlık bir ortam yaratılması için, beyaz renk ve benzeri tonlar tercih edilmektedir. Aynı zamanda huzur verici etkisinden dolayı da, mavi renk ve tonlarından yararlanılmaktadır.

Işık, renkler, havalandırma, ses kalitesi, masa ve sandalye ergonomisi yıllardır bilinen, verimliliği etkilediği düşünülen önemli faktörler olarak görülmektedir.

Bunların dışında yeni araştırmalarla birlikte, yeni trendler de gelişmektedir. Ofislerde çalışanlara hem özel alan sağlayan hem de insanları bir araya getiren eğlenceli ortak kullanım ve yaşam alanları geliştirilmeye başlandı. Böylece hem çalışanların birbirleriyle olan iletişiminin gelişmesi hem de yeni fikirlere yelken açmaları amaçlanmaktadır.

Yeşil Ofisler (Biyofilik Ofisler)

Son yıllardaki en önemli trendler arasında, biyofilik ofisler yer almaktadır. Doğa ile iç içe çalışmak insanlara huzur vermektedir. Aynı zamanda iş stresini de azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yeşillikler içinde çalışmayı kim istemez? Yapılan araştırmalar yeşil ofislerde çalışmanın verimliliği %15 oranında artırdığını göstermektedir.

Yeşil ofisler, stresi azaltmakla birlikte, karar vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Çeşitli bitkiler ofiste doğal bir doku oluşmasına olanak sağlamaktadır. Hangi bitkilerin hangi şartlarda yerleştirilmesi gerektiği ise ayrı bir uzmanlık alanı oluşturacak gibi gözüküyor.

Konu, masana bir kaktüs veya orkide koymanın çok ötesine geçerek duvarları, tavanları süsleyen yeşillikleri de içerisine almaktadır. Bu tür dekorasyonlara alternatif olarak, ortak alanlarda çeşitli manzaralar da kullanılabilir.

Ofis mobilyaları ve çalışan verimliliği arasındaki ilişki çoktan kanıtlanmış olmakla beraber, her yeni günle ofislerde daha mutlu, daha verimli çalışanlar yaratmak için mobilyalar ve ofisler de sürekli geliştirilmektedir. Ferah, temiz, düzenli, çalışanın ihtiyaçlarını göz önüne alan, eğlenceli ve renkli ofis dekorasyonlarında, çalışan mutludur. Mutlu çalışanların da, bol kazançlı şirketler anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0