Romantik Country

Romantik tarzı ile bizi kendine çeken counrty tarzın inceliklerini yazdık.

Fazlasıyla sade, rahat ve sıcaklığı ile eskileri anımsatan bir havası bulunun country tarz, son yılların gözdesi olmuş durumda. Country tarzın ana unsuru doğallıktır ve doğada bulunan renkleri barındırdığı düşünülmektedir. Birkaç dokunuş ile sen de evini country tarza dönüştürebilirsin.

Country tarzı ülkelere ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. İngiliz country tarzında daha dinlendirici ve sakin bir dekorasyon ortaya çıkarken, Amerikan country tarzında ahşabın daha fazla ön plana çıktığı bilinmektedir. Fransız country tarzında ise, işlemeli ve daha detaylı dekorasyonlar görülmektedir. Peki, hangi ülkenin country tarzı senin zevkine hitap ediyor?

Doğanın sadeliğini ve esintisini evine getiren country tarzında genellikle beyaz renk hâkimdir. Aynı zamanda pastel renk tonları da tercih edilmektedir. Çiçek desenleri, şömine, masif mobilyalar, zarif şamdanlar, ferforje objeler ve geniş kolçaklara sahip koltuklar bu tarzın ön plana çıkan parçaları arasında yer almaktadır. Koltuk kaplamalarında genellikle ekose desenli kumaşlar veya çiçek desenli kumaşlar kullanılmaktadır. Örme taş duvarlar ise, kır havasını yansıtmana yardımcı olacaktır. Ancak ekonomik açıdan bütçeni zorlayabilir. Bu nedenle taş duvar görünümlü duvar kâğıtları da tercih edebilirsin.

Country tarzı ev dekorasyonlarında, eskitme model eşyalar olmazsa olmazlardan biridir. Bu tür dekorasyonları tasarlarken; eskitilmiş duvar rafları, vintage havası taşıyan lambaderler, dream bar, işlemeli berjerler veya sandalyeler, country tarz panolar veya tablolar, eskitme tel dolaplar, ahşap tealightlık, bordürler, geleneksel tarz tasarımlar, antika eşyaları ve eskitilmiş dresuar modellerini tercih edebilirsin. Bu tarzda genellikle ahşap ve seramik objeler tercih edilmektedir. Metal objeleri ise, olabildiğince az kullanmalı ve doğru parçalar seçtiğinden emin olmalısın.

Özellikle Amerikan tarzı country dekorasyonlarında, odaya sıcaklık katabilmek için ahşabın doğal ve sıcak görüntüsünden de yararlanılmaktadır. Rustik tarz severlerin de, fikir almak için yararlandığı ve dekorasyonlarına dâhil ettiği country tarzın ortak özelliği, sıcak, samimi ve doğal görünümü bir arada barındırmasıdır. Country tarzını anlamlandırmak için vintage eşyalar da tercih edebilirsin. Aynı zamanda bu tarzı oluşturan renk gruplarının genellikle açık tonları kapsaması nedeniyle küçük evlerde de aydınlık ve ferahlatıcı sonuçlar elde edilmektedir. Bu nedenle küçük ev dekorasyonları için, rahatlıkla tercih edilebilecek bir tarz olarak görülmektedir. Açık renk tonları barındıran dekorasyonlar, insan psikolojisini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda motive edici bir özelliği de bulunmaktadır. Mavi renk tonlarının da rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Porselen aksesuarı mavi ve benzer tonlardaki renk grubundan tercih edebilirsin. Evinde değişiklikler yapmayı planlıyorsan, sana huzur verecek bu tarzı mutlaka gözden geçirmelisin.

Country dekorasyonlarda perde seçimi de oldukça önemlidir. İçerisinin ışık alabileceği ve daha çok açık renkleri barındıran perde modelleri seçilmelidir. Bu tarz dekorasyonlarda, oda eşyalarla fazla doldurulmamalıdır. Ancak çocuklu ve kalabalık ailelerde bu tarz dekorasyonların temizliği zor olabilmektedir. Açık renk mobilyalar çabuk kirlenebilmektedir. Bu nedenle istersen koltuklarında beyaz tonlarda koltuk örtüleri tercih ederek country havası da yaratabilirsin. Aynı zamanda patchwork desenli örtüler veya minik battaniyeler de dekorasyona uyum sağlamada yardımcı olurken, televizyon karşısında dinlendiğin zamanlarda da ısınma ihtiyacını giderebilir. Salon veya oturma odası dekorasyonlarında televizyon battaniyeleri ortamın sıcak görünmesine neden olmaktadır. Country salon, mutfak ve oturma odası dekorasyonlarında birçok amaç için hasır sepetlerin de kullanıldığı görülmektedir. Sen de kendi tarzını farklı objelerle ön plana çıkarabilirsin.

Country mutfak dekorasyonlarında ise; beyaz, gri, yeşil, füme ve mat ahşap mutfak dolapları ön plana çıkmaktadır. Özellikle country mutfak dekorasyonlarında ‘mutfak adaları’ fazlasıyla ilgi görmektedir. Açık tabak rafları ve perdeli mutfak dolapları da, bu tarz dekorasyonlar için oldukça uygundur. Aynı zamanda seni zamanda yolculuğa da çıkartır. Country mutfak dekorasyonunda kullanılan eşyalardan bir diğeri ise, geniş ahşap masalardır. Geniş masaların etrafında toplanan aile bireyleri ile yapılan hoş sohbetlerin getirdiği eşsiz samimiyet, birleşerek akılda kalıcı anlar yaratıyor.

Pastorel havayı daha iyi soluyabilmek ve seni huzur dolu bir köy evine götürmesi için, mutfağına kuzine koyabilirsin. Kahvaltıda üzerinde kızartacağın ekmeklerin tadına doyamayacaksın. Aynı zamanda country dekorasyonunu tamamlamak için https://www.dekopasaj.com/ web sayfamızdan birçok ürüne uygun fiyata sahip olabilirsin. Nostaljik, sıcak ve modern görünen bu dekorasyon, evine huzur dolu bir atmosfer getirecek.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0