Salon Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Evimizin en önemli ve en büyük alanı olan salonlardan maksimum faydayı sağlamak için yerleşim düzeni önerilerimize hemen göz at!

Evimizin en önemli ve en büyük alanı olarak nitelendirdiğimiz salonlar, en fazla zaman geçirdiğimiz yerlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda evimizin misafirlere açılan yüzü ve ev dekorasyonlarının faaliyet merkezidir. Bu nedenle mobilya seçiminden, duvar rengine ve hatta aksesuar seçimine kadar her ince ayrıntısını önemsediğimiz evimizin en değerli alanı konumuna sahiptir.

Salon dekorasyonları diğer alanlar ile kıyaslandığında en az risk aldığımız yerdir. Bu nedenle çoğu salon dekorasyonunda geleneksel bir hava mevcuttur. Genellikle takım olarak alınan mobilyalar ile alan çok fazla doldurularak işlevselliği yitirilmektedir. Bu duruma mobilyaların yanlış konumlandırılması ve alanın verimli kullanılmaması da eklenince oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Mevcut alandan maksimum fayda sağlamak için oturma düzeni oluşturulmalıdır. Yeni eşya almayı planlıyorsan alanın genel görünümünü göz önünde bulundurman gerekir. Özellikle bu gibi önemli adımlarda mutlaka hem alan hem de almayı planladığın eşyaların ölçüsünü alıp kıyaslamalısın. İşlevsel olmayan, sıkışık bir alan rahat hareket etmeni engelleyecektir.

Salonlar genellikle, evlerin mimari özelliklerine ve alanların büyüklüklerine göre farklılık gösterse de; L tipi, dikdörtgen ve kare tipi olarak ön plana çıkmaktadır.

L Tipi Salonlarda Salon Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Genellikle L tipi salona sahip olanlar, alanın yapısı itibariyle oturma düzeninin zor oluşturulmasından şikayet etmektedirler. Ancak farklı bir açıdan değerlendirildiğinde bu tip salonlarda yemek alanı ile oturma alanını ayırmak daha kolaydır ve bu iki alan ayrı ayrı dekore edilebilmektedir. L tipi salonlarda genellikle köşe koltuk veya L koltuk modelleri tercih edilse de alanın boyutuna, tarza ve zevke göre mobilya seçimi değişmektedir. Özellikle alan, hem L tipi hem de küçük ise işlevsel olması açısından mutlaka L koltuk modelleri tercih edilmelidir. Böylece alan daha derli toplu bir görünüme ulaşır.

L tipi koltuklara en uygun sehpa modeli ise dikdörtgen sehpalardır. Mobilyayı tam anlamıyla tamamlarken alan konusunda da oldukça başarılı sonuçlar elde etmene yardımcı olacaktır.

Yemek alanı kısmı ise mümkünse kapıya yakın olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Yemek masasına en yakın alanlara büfe, konsol veya vitrin gibi yemek takımına ait parçalar yerleştirilebilir. Alanın büyüklük durumuna göre bu parçalar arttırıp azaltılmalıdır. Kısıtlı bir alana sahipsen hem konsol hem de vitrin gibi büyük mobilyalar alanı verimli kullanmanı engelleyecektir. Bu alanda televizyon kullanmayı düşünüyorsan; konsolu, duvara monte edilen televizyonun altına yerleştirerek tv ünitesi olarak kullanabilirsin. Duvara monte edilen televizyonun çevresinde birkaç adet duvar rafı kullanarak daha şık bir görünüm elde edebilirsin. Böylece hem alanı verimli kullanmış hem de çok fazla eşya kullanarak basık bir ortam elde etmemiş olacaksın. Ancak alan konusunda problemin yoksa yemek takımına ait istediğin tüm parçaları rahatlıkla kullanabilirsin. Yemek alanı ve oturma alanını farklı kılmak istiyorsan aralarında paravan kullanabilirsin.

Dikdörtgen Tipi Salonlarda Salon Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen salonlar, yaygın olarak görülmelerinin yanı sıra oturma düzeni ve dekorasyonun daha kolay şekil almasıyla da ön plana çıkmaktadır. Bu tip salonlarda yemek masası seçimi yaparken, salon boyutu göz önünde bulundurulmalı ve dikdörtgen yemek masası modellerine öncelik verilmelidir.

Salonda mobilya yerleşimi yaparken ebat olarak fazla yer kaplayan mobilyalar ilk olarak konumlandırılmalıdır. Alan büyük ise yemek masası, yemek için ayrılan alanın ortasına koyulabilir. Ancak alan kısıtlıysa yemek masasını duvara veya pencereye dayayarak daha verimli sonuçlar alabilirsin. Yemek alanı kapıya en yakın yere konumlandırılırsa, mutfak ile salon arasındaki trafik akışında aksama yaşanmayacaktır. Konsol ve vitrin gibi salon takımına ait diğer parçalar ise masanın etrafına, alana uygun olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Orta sehpa seçiminde de yine dikdörtgen modeller alana daha kolay oturacaktır.

Kare Tipi Salonlarda Salon Takımı Nasıl Yerleştirilir?

Kare tipi salonlarda işlevsellik ve salonun trafiği açısından koltuklar karşılıklı olarak konumlandırılırsa daha verimli sonuçlar alınacaktır. Her salon tipinde olduğu gibi kare salonlarda da mutlaka bir odak noktası belirlenmesi gerekir. Belirlenen odak noktasına göre mobilyalar yerleştirilmelidir.

Kare tipi salonlarda masa ve orta sehpa seçiminde kare ve dikdörtgen modeller tercih edilebilir. Alanın büyüklüğüne göre yuvarlak masa da kullanılabilir. Aksesuar ve aydınlatmalarda salon dekorasyonlarında olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Aslında salon tipin nasıl olursa olsun önemli olan yaratıcılığındır. Farklı bir dekorasyona sahip olmak istiyorsan risk almalısın… Alanına, zevkine ve tarzına uygun salon takımı parçalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0