Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük İndirim Günleri Başladı! - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 9 Saat 29 Dakika

Oturma Odasına Göre Sehpa Seçimi

​Hep hayalin olan o evi dekore ediyorsun… Şık ve göz alıcı seçimler yaptın. Ancak evinde boş kalan köşeler seni rahatsız ediyor ve dekorasyonunu tamamlayacak bazı dokunuşlara ihtiyaç duyuyorsun. Eksiğin ne olduğunu anlamak çok zor değil! Sürekli elinin altında bulunmasını istediğin temel parçaların tamamlayıcısı ve evimizin yardımcıları olan sehpalar…

Hep hayalin olan o evi dekore ediyorsun… Şık ve göz alıcı seçimler yaptın. Ancak evinde boş kalan köşeler seni rahatsız ediyor ve dekorasyonunu tamamlayacak bazı dokunuşlara ihtiyaç duyuyorsun. Eksiğin ne olduğunu anlamak çok zor değil! Sürekli elinin altında bulunmasını istediğin temel parçaların tamamlayıcısı ve evimizin yardımcıları olan sehpalar…

Sehpalar farkında olmasak da günlük hayatta fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz eşyalardan biridir. Sürekli ihtiyaç duyduğumuz ama varlığını dekorasyonun hiçbir kısmında önemsemediğimiz sehpaların üzerine düşünüldüğünde aslında hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını anlıyoruz. Bir şeyler yerken veya içerken en çok eksikliğini hissettiğimiz sehpalar evimizin en büyük yardımcıları… Rahat bir kanepede oturup günün yorgunluğunu atarken çayını veya kahveni koyabileceğin bir sehpaya mutlaka ihtiyaç duyarsın ya da üzerine laptopunu koyabileceğin bir sehpanın olması kendine mini çalışma alanı yaratabileceğin rahat bir kullanım alanı sunacaktır. Sehpa kültürü yabancılarda ise coffee table yani kahve masası olarak adlandırılmaktadır. Kahve kültürü yaygın olduğu için genellikle kanepelerden sonra akla ilk gelen eşya olarak biliniyor.

Sehpalar hayatımızın büyük bölümünde rol oynarken hal böyle olunca oturma odası için sehpa seçiminde de dekorasyonuna uygun, sağlam ve aynı zamanda da kullanışlı modeller seçmeye özen göstermelisin.

Ancak alan problemin var ise bu gibi durumlarda mutlaka daha işlevsel ve alanı daha fazla daraltmayan eşyalar seçmelisin. Sehpalar oturma odasının genel havasına uygun seçilirse odan için hayal ettiğin aksesuarlarla bütünlük sağlayacaktır. Ahşap, metal veya cam sehpa seçimleri doğru yapıldığında evinin havasını kolaylıkla değiştirebilirsin. Küçük oturma odalarında sehpa seçimi yaparken cam sehpa modelleri göz önünde bulundurulmalıdır. Cam sehpalar alanın daha ferah ve geniş görünmesine neden olacaktır. Aynı zamanda odanın trafik akışını engellemeyecek tercihler yapmaya özen göstermelisin. Ayrıca katlanır sehpa veya tepsili sehpa modelleri de küçük oturma odaları için alternatif bir tercih olabilir. Büyük oturma odalarında daha heybetli sehpalar tercih edebilirsin. Mesela dekorasyonunla da uyumluysa ahşap modeller büyük oturma odaları için oldukça ideal. Alanı doldurma, sıcaklık ve dekorasyona bütünlük katma konusunda ahşap modellerin daha başarılı sonuçlar sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük odalarda otantik görünümün artması için masif ahşap sehpa modellerinden birini tercih edebilirsin. Ancak odada genel bir bütünlük oluşturmak için farklı ahşap çeşitlerinden yapılmış çok sayıda mobilyayı karıştırmamalısın. Ayrıca ahşap sehpaları uzun yıllar kullanabilmek için bakımını yapmayı da ihmal etmemelisin.

Oturma odanda köşe kanepen varsa, uzun dikdörtgen veya kübik bir sehpa seçmeye özen göstermelisin. Ayrıca seçtiğin sehpa, koltuk ile orantılı yüksekliğe sahip olursa, kullanım açısından rahatlık sağlayacaktır. Sehpa rengi oturma odasının baskın rengiyle uyumlu olmalıdır.

İhtiyaç ve odanın müsaitlik durumuna göre yan sehpaları arttırabilir veya azaltabilirsin. Aynı zamanda dekoratif görünüm sağlayan yan sehpalara da mutlaka bir göz atmalısın. Alt kısmında depolama alanı bulunan sehpa modelleri özellikle oturma odası gibi sık kullanılan alanlarda daha işlevsel çözümler sunuyor. Sürekli ihtiyacın olan eşyaları elinin altında depolama olanağı sunan sehpalar aynı zamanda alanlarımızı toplu hale getirme konusunda yardımcı oluyor. Ayrıca oturma odası dekorasyonunda zigon sehpaları orta sehpa olarak da kullanabilirsin. Hem şık hem de farklı bir görünüm oluştururken, küçük alanlar içinde pratik çözümler sunuyor.

DIY – kendin yap projelerinden yararlanarak kendi sehpanı kendi tarzına göre yapabilmen de mümkün. Özellikle bu tür hobileri seviyorsan dekorasyonunu kendi dokunuşların ile benzersiz hale getirebilirsin. Yaratıcı fikirleri kendi zevklerin ile birleştirerek alanına en uygun mobilyayı yapabilirsin. Böylece dekorasyonunda el emeği parçaların bulunması, sana fazlasıyla keyif verecek! Mesela pazar sandıkları veya eski ahşap valizler gibi daha birçok eşyayı sehpa yapmak için kullanabilirsin. DIY fikirleri için küçük bir araştırma yapmalısın. Böylece ilgini çekecek farklı projelere de rastlayabilirsin.

Odana uygun sehpayı seçtiğinde onu güzel bir vazoyla tamamlayabilirsin. Vazo ve çiçekler alanına sıcaklık katarken, sehpanın üzerine yerleştireceğin birkaç küçük mum ile oturma odana romantik bir hava katabilirsin.

Çocuklu evlerde sehpa seçiminde, köşe kenarlı modelleri daha az tercih etmeye veya sivri köşelerde silikondan üretilmiş koruma bantlarından kullanmaya özen göstermelisin.

Ayrıca oturma odana en uygun sehpayı bulmak için Dekopasaj'ı ziyaret edebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0