Sürdürülebilirlik Nedir?

Devam eden tüm tüketime ve azalan kaynaklara rağmen aynı çeşitlilikte üretimin devam etmesini sağlayarak, yaşamın devamlılığının mümkün kılınabilmesi için yapılan çalışmalardır. Gelecek zamanlarda da dünyada var olacak tüm canlılara ve nesillere yetebilecek kaynaklar ve doğru ekolojik koşullar bırakabilmemiz için sürdürülebilirlik kavramının hayatımızda yer etmesi gerekmektedir.

Bu sebeple Birleşmiş Milletler 1983 yılında yayınladığı raporuyla hızlanan tüketimin bizi nerelere getirdiğini ve getirebileceğini, önlem alınmazsa gelecek de bizi ve gelecek kuşakları nelerin beklediğini önümüze sundu. Ve bundan sadece 1 yıl sonra Antartika’da oluşan ozon deliğinin insanlardan kaynaklandığı tespit edildi.

İhtiyaçlarımıza yetecek kadar kaynak kullanıp, bu kaynakları boşa tüketmemeye ve doğru şekilde kullanmaya özen göstererek, geleceğe daha iyi ve yeterli bir dünya bırakabiliriz. Yanlış kullanımlar sonucu, kaynaklar bitmeye yaklaşsa da bundan sonrasında göstereceğimiz özen ve doğru davranışlarla kaynakların yenilenmesini çoğalmasını sağlayabiliriz.

Ekolojik dengenin bozulmasıyla birlikte yaşanabilecek olan sorunlar, konunun uzmanları tarafından geleceğin sorunları olarak sıklıkla dile getiriliyordu ve hala getiriliyor. Ancak 2000'li yıllardan beri, iklim değişiklikleri, buzulların erimesi gibi birçok örnekle olanları ve olacakları artık sadece dinlemiyor aynı zamanda da görüyoruz.

Sürdürülebilir yaşam felsefesi en küçüğünden, büyüğüne, bireylerden, Devletlere herkesin önem göstermesi gereken bir konudur. Geri dönüşüm, ileri dönüşüm, bilinçli tüketim ve sıfır atık gibi tüm kavramların bütünüyle işlemesi sürdürülebilirliği sağlar. Yani aslında sürdürülebilir yaşam felsefesi sadece temiz çevre ve doğa demek değildir. İçinde bir çok hareketi birlikte barındırır.

Sürdürülebilir Yaşam İçin Neler Yapabilirsin?

 • Geri dönüşüme uygun ürünler tüketebilir ve çöplerini ayrıştırarak, geri dönüşüm kutularına atabilirsin.

 • Çevrede zarar oluşturabilecek atık yağ, pil gibi ürünlerin ilgili kurumlara ulaşmasını sağlayabilirsin.

 • Tek kullanımlık, plastik ürünleri hayatından çıkarabilirsin.

 • İkinci el eşya satın alarak çöp olmalarını engelleyebilir, elindekileri atmak yerine dönüştürmeyi tercih edebilirsin.

 • Evde yapabileceğin her türlü ürünü evde yaparak, fazla tüketimin ve ambalajlamanın önüne geçebilirsin.

 • Alışverişlerinde ambalajlama ve taşıma ürünlerin için, mutfağında paketleme ürünlerin için tek kullanımlık ve sağlığa zararlı ürünler yerine sürekli kullanıma uygun ürünler seçerek kullanabilirsin.

 • Daha dikkatli ve tüketebileceğin kadar alışveriş yaparak, israfın önüne geçebilirsin. Tüm bu hamlelerin bütçene de katkı sunacaktır.

 • Gereksiz su, elektrik, doğalgaz tüketimini, daha dikkatli hareket ederek önleyebilirsin.

 • Bireysel araç yerine mümkün olduğunca toplu taşıma veya bisiklet kullanmayı tercih edebilirsin.

 • Güneş ışığını ve ısı yalıtımı seçeneklerini verimli kullanabilirsin.

 • Ağaçlandırma çalışmalarına katılabilirsin.

Çocukları Bilinçlendirin

Ağaç yaşken eğilir demiş atalarımız. Çocuklar küçükken hem daha kolay alışkanlıklar edinirler, hem daha kalıcı alışkanlıklar oluyor. Bu dönemde söylediklerimizi, yaptığımız eylemlerle desteklememiz, onlar için daha etkili bir eğitim biçimi oluyor. Sende tüm çocukların geleceği için sürdürülebilirlik kavramını desteklemeye ve buna uygun yaşam biçimi oluşturmaya karar verdiysen, attığın her adımı neden attığını, öneminin ne olduğuna etrafındaki tüm çocuklara anlatmalısın. 

Paketli gıdaların hem çocuklara, hem yetişkinlere, hem çevreye zararları oldukça fazla. Bu tarz ürünlerin paketleri çevreyi kirletirken, hem ürün içerikleri, hem çevre kirliliği de sağlığımızı tehdit ediyor. Çocuklara bu tarz ürünlerden neden uzak durmaları gerektiğini, tüketmeleri durumunda yaşanacakları anlatmak etkili oluyor. Atıklarını ayrıştırarak atmasını çocuğuna da öğretebilirsin. Hazır oyun hamurları yerine evde birlikte oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. Renkli olmasını istiyorsa doğal ve zararsız renklendiricilerden faydalanabilirsiniz. Çocuklara ne yememelerini söylemek yerine, neyi neden yemeleri gerektiğini anlatmak çok daha etkili olacaktır. Sağlıklı beslenmenin, sebzelerin faydalarının anlatılması onları daha kolay ikna edecektir.Daha az oyuncak satın alabilir, kullanılmayan oyuncakları edinebilir ve yine kullanmadığı oyuncakları birlikte bağışlayabilirsiniz. Plastik oyuncaklardan ve mobilyalardan uzak durmalısın. Çok fazla oyuncak çocukların yaratıcılığını olumsuz yönde etkiliyor, sürekli büyüyen çocuklar bir kıyafeti ancak birkaç kez giyinebiliyor. Alışveriş yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmalısın. Doğumundan, gençliğine kadar sıklıkla değiştirmek zorunda kalacağın bebek karyolası, bebek yatağı, çocuk odası, çalışma masası gibi ürünleri ikinci el almayı tercih ederek hem çevreye, hem bütçene özen gösterebilirsin. 

Bitkisel Atıklarla Kompost Oluştur

İlk bakışta bir az zahmetli ve karışık görünüyor olsa da zamanla alışkanlığa dönecek ve kolaylaşacaktır. Kompost hazırlamak için tek ihtiyacın olan sebze, meyve kabukları, kuruyemiş kabukları, yumurta kabuğu gibi doğal atıklar. Ve hatta bunların çürümüşleri. Evet çürümüşleri çünkü zaten kompost yaparken amacımız bunları çürütmek. Toprağa karışacak olan bu doğal gübre toprağı besliyor ve daha verimli olmasını sağlıyor. Kendi bahçende veya balkonda yetiştirdiğin bitkilerinde bunları kullanabilir, fazlasını çevrendeki alanlar için değerlendirebilirsin. Topraktan aldığımızı, toprağa geri vererek, döngüyü destekliyoruz. Bunun için öncelikle varsa bahçende yoksa balkonunda uygun bir alan oluşturmalısın. Oluşturduğun alanda tüm bitkisel atıklarını toplayıp, çürümelerini bekleyeceğin için alanın etrafını koku yapmayacak, sinek ve böcek barındırmayacak şekilde hazırlamalısın. Alanın hazır olduktan sonra çıkan atıkları biriktirmeye başlayabilirsin. Bir çöp kutusu gibi, hazır kompost kutusu da satın alabilirsin. Zaten çöp atarmış gibi, bitkisel atıklarını attığın bir alan olarak kullanılacak. Komposta atılan atıkların kahverengi ve yeşil tonlarının eşit olması beklenir. Ancak ilk başladığında oran eşit değilse dahi endişelenme. Biriktikçe ve zamanla doğal döngüde eşitlenecektir. 

Üç veya dört günde bir, alanınızın nem oranının gerektirdiği ölçüde karıştırmanız ve havalandırmanız yeterli olacaktır. Bundan sonrasında yapmanız gereken sadece oluşmasını beklemek. Aralarda kurumalar olursa, çürümeyi sağlamak için yeşil oranını artırabilir, elinizde atık yoksa ıslatmayı tercih edebilirsiniz. Çok fazla ıslatmanız doğal çürüme önüne geçtiği için atıklarınız çürür ama kompost oluşmaz. Su oranını dikkatli ayarlamalısınız. Çürüme kendini tam olarak tamamladığında artık kompost yapısı oluşur ve kötü koku gelmez. Kompostun toprağa katılmaya, karışmaya hazır demektir.

Sürdürülebilirliğin Bileşenleri

Sürdürülebilirlik kavramı 3 temel bileşenden oluşur. Bunlar ekonomik büyüme, çevre koruma ve sosyal gelişimdir. Tüm bu bileşenler doğru çalıştığında sistem de doğru işleyecektir. Kaynakların doğru kullanılması kadar, yenilenmesine verilecek desteklerde sürdürülebilirliği sağlar. Bu günden atacağımız adımlarla, geleceği kurtarabiliriz.

Kelime anlamı olarak bakarsak, sürdürülebilir bir olgu, hem şimdi hem daima devam edebilecek olandır. Bu bir dengeyi gerektirir. Kaynakları tüketmemek adına hiç kullanmamaya çalışmak bugün yaşamayı önce zorlaştırır ve stok bitiminde de imkansız hale getirir. Kaynakları fazlasıyla kullanmak ve devamlılığını sağlamak için adım atmamak ise yarınlarda yaşamayı imkansız hale getirir. Aslında milyarlarca yıldır var olan ve her şartta kendini yenilmeyi başaran doğa bu konuda kendi döngüsünde oldukça yeterli. Korkulara kapılmak yerine, hayatlarımızı düzenleyip, doğal sürecine destek sunarak geleceği kurtarabiliriz. İlk başta zor ve karmaşık görünen sürdürülebilirliği destekleyecek hayat biçimi, zamanla ve hayatımızda yer ettikçe doğal alışkanlıklara dönecek ve kolaylaşacaktır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0