Yılbaşı Kendin Yap Projeleri

Evinde bulunan ve kolay temin edebileceğin ucuz malzemeler ile evinde farklılık yaratmaya ne dersin?

Yılbaşına sayılı günlerin kaldığı şu zamanlarda ev dekorasyonunda minik değişikliklere yer vermek hem sana hem de diğer aile bireylerine iyi gelecektir. Evinde bulunan ve kolay temin edebileceğin ucuz eşyalar ile evinde farklılık yaratmaya ne dersin?

Kendin yap projeleri ile dekorasyonuna ve kendine birçok şey katabilirsin. Hobi olarak başlayacağın bu projeler, günün stresinden kurtulmana ve kafanı dağıtmana yardımcı olacaktır. Özellikle çocuk sahibiysen, çocuğunla zaman geçirerek gelişimine ve öğrenme becerilerine de katkı sağlayabilirsin. Bir şeyleri beraber keşfetmek ve geliştirmek ikinize de keyif verecektir. Yılbaşı, bayram, doğum günü, anneler veya babalar günü gibi özel günlerde bu günü daha anlamlı kılacak bazı projeleri çocuğunla birlikte yaparak keyifli aktivitelere dönüştürebilirsin. Ayrıca evde atılmayı bekleyen birçok eski eşyayı tekrardan hayata döndürmek oldukça keyifli olacak.

Yılbaşı Çelengi Yapımı

Yılbaşı denilince akla gelen dekorasyon araçlarından biri olan yılbaşı çelengini evin birçok köşesinde kullanabilirsin. Yapımı oldukça basit olan bu çelengi, istediğin tarzda ve şekilde yapabilmen mümkün! En bilineni klasik tarz yılbaşı çelengidir. Klasik tarzda genellikle doğal görünümü nedeniyle çam dalları ön plana çıkmaktadır.

Gerekli malzemeler; Çam dalları, kurdele veya kırnap ipi, yapıştırıcı, kozalak (İsteğe göre kozalakları boyamak için farklı renklerde boyalar tercih edebilirsin), tarçın çubukları, strafor köpük, el işi kâğıdı veya parlak defter kabı, makas, gramafon kâğıdı

Toplayacağın çam dallarını bir araya getirerek kurdele veya kırnap ipi yardımıyla bağlamalısın. Bağlama sırasında tercihe göre çelenge halka şekli veya yarım ay şekli verebilirsin. Üzerine, yapıştırıcı ile kozalakları ve tarçın çubuklarını yapıştırmalısın. Kozalak boyutlarının olabildiğince küçük olmasına özen gösterirsen yapıştırırken problem yaşamazsın. Hayal gücünden yararlanarak yılbaşı çelenginin üzerinde çeşitli süsler kullanabilirsin. Strafor köpükleri kare şeklinde keserek kırmızı el işi kâğıdı veya parlak defter kapları ile kaplayarak kurdele yardımıyla minik hediye kutusu görünümü verebilirsin. Ayrıca yine straforları dikdörtgen şeklinde keserek, gramafon kâğıtlarına sarıp iki ucunu da kurdele veya iple bağlayarak şeker görüntüsü verebilirsin. Straforlar hafif olduğundan dolayı yapıştırma esnasında da herhangi bir zorlukla karşılaşmazsın. Bunun dışında daha birçok süsleme eşyasını çelenk yapımında kullanabilirsin. Bu tür süsleri isteğe göre azaltıp çoğaltabileceğin gibi yılbaşı ağacını süslemek içinde kullanabilirsin.

Yılbaşı Temalı Yastık Kılıfları

Keyifle zaman geçirdiğin koltuğun üzerinde kendi becerilerinle hazırladığın kırlentleri kullanmaya ne dersin? Kullanması gibi yapması da fazlasıyla keyifli olan kırlentleri zevkine ve hayal gücüne göre geliştirebilirsin. Üstelik yeni yıl yaklaşırken emek vererek hazırladığın bu hediyeler, sevdiklerini de fazlasıyla mutlu edecek…

Gerekli malzemeler; İki yüzünde de desen olmayan yastık kılıfı (Desensiz tek renk kumaşlardan hazır kılıf temin edebilir veya istersen sende dikebilirsin), kırmızı, siyah, turuncu ve beyaz keçe, çay bardağı, kalem, yapıştırıcı, düğme, makas

Beyaz keçeleri, çay bardağının ağız kısmını kullanarak kalem yardımıyla ilk çizerek kesme hatlarını belirliyoruz ve makas yardımıyla yuvarlak şekilde kesiyoruz. Kardan adamın alt ve üst kısmı olacağı için iki adet gereklidir. Kırmızı keçeden üçgen şekilde kesip kardan adamın şapkasını yapıyoruz. Atkısı için yine kırmızı keçe kullanıyoruz. 1 cm genişliğinde ve kardan adamın boynuna uygun uzunlukta (dar ve uzun) olacak şekilde kesiyoruz. Uç kısımlarına makas yardımıyla tırtıklar oluşturuyoruz. Burnu için turuncu keçeden bir parça kesip kullanıyoruz. Gövdesinde kullanmak için hazır aldığın düğmeleri veya siyah keçeden yuvarlak parçalar keserek düğme görüntüsü verecek parçaları kullanabilirsin. Tüm parçaları hazırladıktan sonra kardan adamın üzerine yapıştırıcı ile tutturmalısın. Kardan adamı, hazırladığın veya temin ettiğin yastık kılıfı üzerine yapıştırıcı ile yapıştırabilir veya daha da sağlamlaştırmak istersen iğneyle dikebilirsin. Yılbaşını anımsatacak daha birçok öğeyi yastık kılıflarında kullanabilirsin. Çam ağaçları, noel baba, geyik kafası veya kar tanesi gibi temalar kılıfların konusunda sana fikir verebilir.

Mini Yılbaşı Ağacı Yapımı

Yılbaşı ağacını kartondan, tahta raflardan veya kitaplar gibi daha birçok şeyden yapabilirsin. Önemli olan dekorasyonunda nasıl bir ağaca yer vermek istediğindir. Gerçek ağaç kullanmamaya daha çok ikame eşyalar kullanmaya dikkat ediyoruz. Ancak bu projede sonbahar mevsimin getirdiği güzelliğin etkisinden dolayı kurumuş ağaç dallarını kullanacağız. Pencerenin önünde veya masanda yapımı oldukça basit fakat göz alıcı ve minik bir yılbaşı ağacı dekorasyonunu şekillendirecektir.

Gerekli Malzemeler; Kurumuş ağaç dalları, cam vazo, strafor köpük, gramafon kâğıdı, kurdele, makas, yılbaşı ağacı süsleri, ip,

Kurumuş ağaç dallarını cam vazo içerisine yerleştiriyoruz. Cam vazonun boyu, ağaç dallarına oranla küçükse dalları iple birbirine bağlayabilirsin. Strafor köpükleri çeşitli boyutlarda keserek gramafon kâğıtları ile sarıp kurdele yardımıyla hediye paketi süsü veriyoruz ve kurumuş ağaç dallarına asıyoruz. Temin ettiğin yılbaşı ağacı süslerini de dallara ip yardımıyla asıyoruz. Eğer aldığın süslerde ipin geçebileceği halka yoksa süsleri yapıştırabilirsin. Yaratıcılığından yararlanarak daha birçok süs ve diy projesi hazırlayabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0