Sıfır Atık Nasıl Uygulanır?

Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm gibi kaynakların gereksiz kullanımının önlenmesi ve tekrar kullanılması amacıyla yapılan bir dizi faydalı hareketin en başında gelmesi gereken, sıfır atık hareketidir. Atıkların farklı yollarla geri kazandırılması da enerjisel kayıplara sebebiyet vermektedir. Oysa sıfır atık felsefesi hiç zararsız ve emeksiz, kaynaklarımızı korumaktadır.

Dünya üzerinde hem nüfusun hem de tüketimin artması ile birlikte doğal kaynaklarımız her gün daha fazla azalmakta, denge bozulmakta ve çevre kirliliği dünyamızı her gün daha çok tehdit etmektedir.

Bu nedenle dünya çapında sıfır atık felsefesi her gün daha fazla konuşulmakta, daha fazla dikkat çekmekte ve hem bireylerin hayatında hem kurumların ve belediyelerin çalışmalarında yaygınlaşmaktadır.  Dünya üzerinde hem nüfusun hem de tüketimin artması ile birlikte doğal kaynaklarımız her gün daha fazla azalmakta, denge bozulmakta ve çevre kirliliği dünyamızı her gün daha çok tehdit etmektedir. Bu nedenle dünya çapında sıfır atık felsefesi her gün daha fazla konuşulmakta, daha fazla dikkat çekmekte ve hem bireylerin hayatında hem kurumların ve belediyelerin çalışmalarında yaygınlaşmaktadır. Ekosistem her gün bozuluyor ve dünyanın ilgilenmesi gereken sorunlar gitgide farklılaşıyor.

Sıfır Atık Felsefesi Bize Ne Kazandırır?

- Kaynakların daha verimli kullanılması ile maliyetler düşer.

- Atıkların azalmasıyla çevre ve çevrede yaşayanlar için riskler azalır.

- Daha az ağaç kesilir.

- Havadaki sera gazı miktarında azalma olur.

- Atık depolama alanlarında azalma olur.

- Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm çalışmaları için harcanan enerjiden ve alandan tasarruf edilir.

 - Neslimize ve gelecek nesillere uzun vadede yapılabilecek en iyi yatırımdır.

Çevreye atılan atıklar çevreyi kirletirken, içtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı ve yaşadığımız tüm alanı tahribata uğratarak sağlığımızı ve geleceğimize tehdit ediyor. Mesela doğada çok zor çözülen plastik atıklar denize karışarak Deniz canlılarının yaşamını tehdit ediyor, toprağa karışarak toprağın verimliliğini tehdit ediyor. Tesisler ve taşıtlar gibi hava kirliliğine sebep olan unsurların yanı sıra toplam atıkların neredeyse yarısını evsel atıklar oluşturuyor. Evsel atıkları azaltarak çevreye ve elbette kendimize en büyük faydayı sağlayabiliriz.

Evsel Atıkları Nasıl Azaltırsın ?

  • Kullan- at ürünlerin yerine, kalıcı ürünleri tercih edebilirsin. Kağıt bardak tabak yerine taşımaya uygun, defalarca kullanabileceğin ürünler, plastik pipet yerine cam veya yıkamaya uygun farklı materyal pipetler tercihin olmalı. Termos kullanmayı alışkanlık haline getirmelisin. Böylece çevreyi korurken, uzun vadede bütçene de katkısı olacaktır. 

  • Sağlığını tehdit eden plastik ürünlerin doğada yok oluş süreleri de oldukça uzundur. Evinde kullanacağın saklama kabı ve benzeri ürünleri cam tercih ederek doğaya ve sağlığına katkı sunabilirsin.

  • Mutfağında tek kullanıma uygun kullandığın streç film, buzdolabı poşeti, alüminyum folyo gibi sağlığını ve çevreyi tehdit eden ürünler yerine, bez buzdolabı torbası, bez yemek bonesi, tekrar kullanılabilir yağlı kağıt alternatiflerini tercih edebilirsin. 

  • Pil atığı çıkarmak yerine şarj edilebilir pilleri tercih edebilirsin.

  • Plastik poşetler yerine bez çanta kullanarak alışverişe çıkabilirsin. Pazara kendi filenle giderek kese kağıdı kullanımını azaltabilirsin. Peynir ve benzeri alışverişler yapmak için kendi saklama kabını götürebilirsin.

  •  Hazır yemek siparişi verirken yanında çatal, bıçak, peçete gibi ürünler istemediğini belirtebilirsin. Bunun için ofisinde veya gittiğin her yerde kullanabileceğin, yanında taşımaya uygun çatal, bıçak setleri mevcut. Kağıt peçete yerine, yıkayarak kullanabileceğin bez mendilleri tercih edebilirsin.

  • Faturalarının basılı hali yerine mail veya mesaj yoluyla gönderilmesini talep edebilirsin.

  • Damacana veya şişe su kullanımı yerine su arıtma sistemlerini tercih edebilirsin.

  • Yüksek kimyasal içeren ve ambalajlarıyla çevre kirliliğine sebebiyet veren deterjan gibi ürünleri evde kendin hazırlayabilirsin.

  • Alman ve atık olarak atman gerekecek ürünleri ise mutlaka geri dönüşüme uygun seçmelisin.

Bu küçük adımlarla hem kendi sağlığına, hem çevreye, hem gelecek nesillere yatırım yaparken, bütçeni de koruyacaksın. Dünyaya ve gelecek nesillere karşı görevlerimizin bilincinde olmalı, buna göre adım atmalıyız. Sıfır atık bilincini etrafına yaymak için; öğrendiklerini ve uyguladıklarını hem güncel sohbetlerin de hem sosyal medya üzerinden paylaşabilirsin. Ufak hareketler, daha fazla insanın katılmasıyla büyük hareketler halini alır ve etkisini gösterir. Küçük yaştan itibaren çevreye karşı bilinç ve hassasiyet çocuklara da işlenmelidir. Bunun için okullarda çeşitli eğitimler yapılsa da çocuğun eğitimi evde başlar ve etrafında gördükleriyle pekişir. En güzel eğitim, neyi neden yaptığını anlatman ve hareketlerinle örnek teşkil etmen olacaktır.

İkinci El Eşya Kullanımı ile Sıfır Atık Oluşturmak

Hiç kullanmadığın veya kullanıp bazı yerlerinde deformasyon oluşan eşyalarını atmak yerine dönüştürebilir, tamir edebilirsin. Bir sehpa artık evine uyum sağlamıyor veya çizikleri varsa, boyanarak uygun hale getirilebilir. Bir giyim ürünün farklı yerlerinde delikler oluştuysa yama veya benzeri yaratıcı bir uygulamayla bambaşka bir hale sokulabilir. Yeni mobilya yerine ikinci el mobilya veya yeni kıyafetler yerine ikinci el kıyafetler satın alarak da dönüştürebilirsin. Ve şimdilerde bu tarz tasarım ürünler oldukça da rağbet görüyor. Veya gözden çıkardığın ürünü atmak yerine satmayı da seçebilirsin. Böylece yeni kaynaklara ihtiyaç duymadan aynı ürünler defa kez kullanılarak hem çevre ve kaynaklar korunmuş olacak hem bütçene katkı sağlamış olacaksın. Aynı zamanda Ülke ekonomisine de katkısı olacaktır. Sürekli birbirinin aynısı ürünler yerine de hepsi birbirinden farklı, herkesin kendi dokunuşunu üzerinde taşıdığı veya evinde kullandığı ürünler ortaya çıkacaktır. Bunlarla ilgili bir çok fikri geri dönüşüm fikirleri olarak da araştırabilirsin. 

Sıfır Atık Piramidi

Sıfır atık kavramı, birden fazla kavramın bir araya gelmesiyle bir bütün oluşturur. Atıklarını azaltmak ilk hedefin olmalıdır. Azaltamadıklarını mümkün olan en uzun süre kullanmayı, kullanım ömrü dolanları ise geri dönüşüme yollamayı tercih etmelisin. Geri dönüşüme uygun olmayan atıklar ise ne yazık ki ya yakma yoluyla çevreye zarar veriyor ya da birikme yoluyla. Alacağın her ürünü almadan önce kullanım ömrünün sonunda geri dönüşüme gidebilecek şekilde üretildiğinden emin olarak almalısın.

Azalt; atıklarını mümkün olduğunca azalt. Atığa sebebiyet verecek tek kullanımlık ürünler gibi ürünleri kullanma.

Yeniden kullan; kıyafet, ev eşyası, elektronik veya benzeri ürünlerini mümkün olduğu sürece onararak ve dönüştürerek tekrar kullan.

Geri dönüştür; ne kadar atık azaltmak istesen ve ürünlerini atmaktan kaçınsan da atman gerekecektir. Atıklarını ayrıştırarak, geri dönüşüme kazandıracak şekilde at. Sebze ve meyve atıklarından kompost oluşturarak doğanın gelişmesine de katkı sunabilirsin.

Kurtar; çevreye vereceği zararlardan ötürü, mümkünse tercih edilmeyen veya en son ihtimal tercih edilen seçenek geri dönüşüme kazandırılamayan atıkları yakmak oluyor.

Biriktirmeye sebep olma; bir atık geri dönüştürülemiyor ve yakılamıyorsa biriktirilir. Çevremize, doğaya, havaya, sulara en yüksek zararı verir.

Sürdürülebilirlik felsefesi çevreye olduğu kadar hem bireysel bütçelere hem Ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Kurulan tesislerde birçok insan için yeni iş alanları yaratmış durumda.

 

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0