Kütüphane Düzenlemesi

Ev dekorasyonlarında kütüphanelerin veya kitaplıkların oluşturulması zaman içerisinde okuma alışkanlığı olmayan insanlarda bile kitap ile arasında sevgi bağı oluşmasına neden oluyor.

Kitap okumak hayatı zenginleştirir, dil gelişimine yardımcı olur, farklı düşünmene, farklı şeyleri öğrenmene aynı zamanda kendini keşfetmene yardımcı olur. İnsanlar hayatı boyuncu öğrenmeye açık varlıklardır. Bu nedenle kitap okumak farklı şeyler hakkında bilgi sahibi olmanı sağlarken yaratıcılığı da arttırmaktadır.

Günün yorgunluğundan arınmak, başka hayatların içerisindeymiş gibi hissetmek ve yeni arkadaşlar edinmek çoğu zaman insanlara fazlasıyla iyi gelmektedir. Bu nedenle ev dekorasyonlarında kütüphanelerin veya kitaplıkların oluşturulması zaman içerisinde okuma alışkanlığı olmayan insanlarda bile kitap ile arasında sevgi bağı oluşmasına neden olmaktadır.

Kütüphane Nasıl Düzenlenir?

Kitapların sayısı arttıkça kütüphaneyi düzenli tutmak bir o kadar zorlaşmaktadır. Aradığın bir kitabı bulmak da böylelikle zaman alacaktır. Bu nedenle, kütüphane düzenlemesinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunduğu gibi kişiden kişiye de farklılık gösteren bir olgudur. Mesela bazı okurlar, yazarlara veya yayınevine göre düzenleme yapmaktan hoşlanır. Bazıları ise, sevdiği kitapları daha el altında tutabilecek şekilde konumlandırır. Aynı zamanda türlerine göre ayrıştıran veya alfabetik sıraya uygun düzenleme yapan kitapseverler de bulunmakta. Türlerine göre ayrıştırılan kitapları da kendi içerisinde alfabetik sıraya göre dizebilirsin. Kütüphanelerde ve kitapçılarda kullanılan farklı bir yöntem ise yazarın soy ismine göre kitapları sıralamaktır. Farklı ve kullanışlı bir yöntem olarak görülebilir. Diğer bir düzenleme ise; kitap renklerine veya boylarına göre yapılmaktadır. Sevdiğiniz renkleri bir araya getirerek görsel bir şölen oluşturabileceğin gibi aynı zamanda açık renklerden koyu renklere doğru ilgi çekici bir görsel de oluşturman mümkün. Bu düzenlemede görsellik ön plandadır. Ancak çok kullanışlı olarak görülmemektedir. Aranılan bir kitabın bulunması saatler alabilir. Kitaplarını üst üste dizerek de kullanabilirsin. Özellikle raflara sığmayan büyük kitapları, görselliği bozmaması açısından bu şekilde konumlandırabilirsin. Aynı zamanda yatay kitapların yanında uzun objeler veya aksesuarlar kullanarak dikkat çekici bir görüntü elde edebileceğin gibi dikey olarak konumlandırdığın kitapların yanında ise yatay objeler kullanarak fark yaratabilirsin.

Kütüphane düzenlemesinde önemli olan nokta, okunan kitaplar ile okunmayı bekleyenlerin ayrılmasıdır. Böylelikle belirli bir liste çıkararak okuma planı yapılabilir. Unutulan veya gözden kaçırılan kitaplar listeye eklenir. Kütüphane için aksesuar seçiminde, sevdiklerin ile çekildiğin fotoğraflardan oluşmuş fotoğraf çerçeveleri kullanabilirsin. Heykeller veya minik saksılardaki çiçekler veya bitkiler ile süsleyebilirsin. Kütüphanelerin aynı zamanda dağınıklığı ortadan kaldırıcı özelliği de bulunmaktadır. Özellikle alanlarınızı kişiselleştirmek için birbirinden farklı objeler tercih edebilirsin. İlgi alanlarına göre eşyalar sergileyebilirsin. Mesela bir kısmını CD ve DVD’leri sergilemek için kullanabilirsin. Cam aksesuarlar ve ahşap aksesuarlara yer verebilirsin. Aynı zamanda küçük dekoratif saatler ve mumlar ile odanın atmosferini değiştirebilirsin.

Kütüphaneni veya kitaplığını odanın boyutuna göre seçmelisin. Küçük alanlarda heybetli eşyalar kalabalık görüntü yaratmana sebep olabilir. Bu nedenle daha zarif modeller tercih edebilirsin. Aynı zamanda küçük alanlarda kitaplık veya kütüphane gibi yüksek boyutlu parçaları duvara yakın olacak şekilde konumlandırmalısın. Böylelikle alanını daraltmamış olacaksın. Ayrıca Dekopasaj'daki ikinci el kitaplıklara göz atmadan kararını verme deriz. Hayalindeki kütüphaneye çok daha uygun bir bütçe ile sahip olabilirsin.

Kütüphane ve kitaplık için olmazsa olmazlardan biri okuma köşeleridir. Kitap okuma köşelerinin aynı zamanda kitap okuma hevesini arttırdığı da bilinmektedir. Evinizde bu köşeleri belirlerken, gün ışığının aldığı alanları tercih etmekte yarar vardır. Özellikle soğuk kış günlerinde evlerimizde daha fazla zaman geçirmekteyiz. Bu nedenle sıcak bir ortam oluşturmanın, günün stresini atmana olumlu etkisi olacaktır. Öncelikle sana huzur verecek bir köşe düzenlemelisin. Bu alanlarda fazlasıyla cesur olabilirsin. Tarzını yansıtacak birbirinden farklı dekorasyonlar hazırlayabileceğin gibi bunun yanı sıra alanının büyüklüğüne göre konforlu kanepeler, renkli berjerler, sallanan koltuklar, desenli / renkli kırlentler ve ilgi çekici aydınlatmalar da tercih edebilirsin. Kitap okurken tercih edeceğin aydınlatmalarda ise gözü yormayan ve gün ışığına yakın ampulleri tercih edebilirsin. Bu köşede çeşitli mumlar veya fenerlerde kullanabilirsin. Aynı zamanda alan problemin yok ise; konforuna destek sağlaması için, ayak uzatma taburesi de tercih etmelisin. Kitap okurken, bir şeyler içmek veya atıştırmak keyfine keyif katacaktır. Bu nedenle okuma köşene uygun bir de sehpa seçebilirsin. Sehpanın altını dergilik / gazetelik olarak kullanabileceğin kutular veya mini sandıklarla değerlendirebilirsin. Kitap okuma köşende bir tanede mini battaniye bulundurmalısın. Battaniye ortama sıcaklık katmana yardımcı olacak unsurlar arasında yer almaktadır. Kitap, çay/kahve ve battaniye üçlüsünün huzur verici ve ayrılmaz bir yanı olduğunu unutma.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0