%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 9 Saat 40 Dakika

Yemek Odasında Aydınlatma Seçimi

Aydınlatma seçmek önemli bir mevzu! Diğer eşyalar gibi aydınlatmalar da odalara göre farklılık göstermeli ve özenle seçilmelidir.

Aydınlatma seçimi, önemsiz gibi görünse de ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle dekoratif unsurlar, fikrini ve tarzını zenginleştirebilecek veya her şeyi mahvedebilecek küçük detaylardır. Yanlış aydınlatılmış bir ortam sinirli, yorgun ve hasta hissetmene neden olabilir. Bununla beraber yanlış aydınlatılmış bir oda birçok hastalığa da sebebiyet vermektedir. Migren ağrılarının tetiklenmesi ve göz rahatsızlıklarının oluşması sadece bunlardan birkaçını oluşturmaktadır. Ayrıca kötü aydınlatılmış bir oda albenisini kaybederken aynı zamanda dekorasyonunun kötü görünmesine de neden olacaktır. Bu nedenle doğru aydınlatmanın seçilmesi hem dekorasyonun için hem de sağlığın için fazlasıyla yararlı olacaktır. Diğer eşyalar gibi aydınlatmalar da odalara göre farklılık göstermeli ve özenle seçilmelidir. Yatak odanda veya çalışma odanda kullandığın aydınlatma ile yemek odanda kullanmayı planladığın aydınlatma aynı olmamalıdır.

Araştırmalara göre doğru aydınlatılmış bir ortamda yemek yemek, tüm bedenin uyanmasına ve bundan kaynaklı olarak da ileriye dönük daha sağlıklı kararlar alma eğilimine yöneldiğimizi gösteriyor. Hatta yemek seçimimizi bile etkilediği birçok kaynak tarafından saptanmış durumda. Loş ışıklar ile aydınlatılmış bir odada yenilen yemeğin daha sağlıksız ve yağlı seçimlere yönelttiği birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Ancak diğer bir açıdan da değerlendirildiğinde loş ışıkta yenen yemek her ne kadar sağlıksız olursa olsun aydınlatmadan kaynaklanan yavaş tüketme ve az tüketme gibi olguları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle yemek odasında aydınlatma seçimi de en az diğer odalar kadar üzerinde durulması gereken konulardan biridir.

Ayrıca doğru seçilmiş bir aydınlatma ile dekorasyonun bütün havasını kolaylıkla değiştirebilirsin. Farklı aydınlatmalar kullanarak salon ve yemek alanını birbirinden ayırabilirsin. Yemek odan için aydınlatma seçerken birçok unsura da dikkat etmen gerektiğini unutmamalısın. Alanının büyüklüğü, odanın ışık alma oranı ve hangi cepheden ışık aldığı, odanın ve yemek masasının şekli (dikdörtgen kare veya yuvarlak şeklinde oluşu) aydınlatma seçimini etkileyen ana faktörler arasında yer alır. Bu etmenler değerlendirildikten sonra aydınlatmanın, gözü yormayacak ve rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılması da oldukça önemlidir. Küçük ve orta büyüklükteki yemek odalarında çok fazla aydınlatma kullanmamaya özen göstererek, daha yumuşak, samimi ve dinlendirici bir atmosfer oluşturabilirsin. Özellikle bu gibi durumlarda duvar apliklerini ve masa lambalarını tercih edebilirsin.

Dekorasyona Uygun Avize Seçimi

Yukarıda belirttiğimiz etmenler sağlıklı bir aydınlatmanın nasıl belirlenmesi ve konumlandırılması ile ilgilidir. Bu kısımda ise dekorasyona uygun avize seçiminin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili fikirler bulabilirsin.

Aydınlatma seçimi, dekorasyonun genel bütünlüğü ile uyum sağlamalıdır. Bu nedenle odanın genel bütünlüğünde hangi tarzdan ilham aldıysan, aydınlatma seçiminde de o tarzı göz önünde bulundurmalısın. Avangard dekorasyonlarda genellikle kristal taşlı ve parlak avizeler kullanılmaktadır. Kristal taşların avangard havasına bütünlük kattığı düşünülmektedir. İhtişamlı ve diğer tarzlara göre daha gösterişli bu tarzda avize seçimi yaparken altın sarısı ve gümüş renklerden de ilham alabilirsin.

Rustik dekorasyonda aydınlatma seçimi yaparken, dekoratif halatlı ve eskitme görünümlü tekli sarkıt avizeler tercih edebilirsin. Ayrıca Rustik stilde, doğadan ilham alarak ve doğayı evimize getirmek ilk amacımız. Bu nedenle doğal malzemelerin kullanımı ve el yapımı avizeler veya armatürler bu tarzı daha belirgin kılıyor. Rustik dekorasyon için aydınlatma armatürleri çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Ancak en yaygın olanı ahşap ve ferforje malzemeden üretilmiş olanlardır. Bu tarzda bakır ve pirinç gibi farklı malzemelerde kırsal his yaratmak için kullanılmaktadır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0