Salonda Oturma Düzeni

Salon, evimizin en önemli alanları arasında yer almaktadır. Misafir ağırlamak için veya günün büyük bir kısmını geçirmek için kullandığımız bu alanda belirli bir oturma düzeni oluşturmak, salonun işlevselliğini ve görselliğini arttıracaktır.

Salon, evimizin en önemli alanları arasında yer almaktadır. Misafir ağırlamak için veya günün büyük bir kısmını geçirmek için kullandığımız bu alanda belirli bir oturma düzeni oluşturmak, salonun işlevselliğini ve görselliğini arttıracaktır. Salonlar; çeşitli boyutlara, şekillere ve mimari özelliklere sahip olduğundan dolayı, mobilya seçimi yapılırken alanın genel görünümü göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle mobilya seçimi esnasında mutlaka ölçü alınıp değerlendirilmeler yapılmalıdır. Böylece mobilya yerleştirme konusunda daha doğru ve daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Salonlar; genellikle L tipi, dikdörtgen ve kare tipi olarak farklılık göstermektedir.

Salonda oturma düzeni planlarken; eğer televizyonu bu alanda kullanmayı düşünüyorsan en önemli noktalardan birisi, tv ünitesinin bulunduğu alan veya televizyonu konumlandırmayı düşündüğün duvarın, direk gün ışığına maruz kalmamasıdır. Yanlış konumlandırılmış televizyon, gün içinde parlamalar nedeniyle net görüntü almanı engelleyebilir. Böylelikle televizyon izlerken net görüntü alabilmek için, gün içerisinde çoğu zaman perdelerin kapalı olmasından dolayı istemeden de olsa karanlık bir alan yaratmış olabilirsin.

Salon içerisinde odak noktası belirlemelisin. Dağınık düzenle tasarlanmış salonlarda, dikkat pek çok tarafa dağılabilir. Bu dağınıklık özellikle dekorasyon için algıda karmaşaya sebep olabilir. Belirlediğin odak noktası ile dekorasyonunda ön plana çıkarmayı düşündüğün eşyaları ve aksesuarları kullanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsin. Odak noktası; çoğu zaman tv ünitesi, şömine, manzara veya aksesuarların yer aldığı bir duvar olabilmektedir. Sende odak noktanı belirlerken bu etmenleri göz önünde bulundurabilirsin.

Salonda renk seçimi de oldukça önemlidir. Küçük alanlar için açık renkler, büyük alanlar için ise dekorasyonun genel havasına uygun renkler seçilmelidir. Ancak büyük alanlarda koyu renkler de tercih edilebilir. Renk seçiminde aynı zamanda mobilya, duvar ve zemin renklerinin birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Karmaşaya ve yorucu bir görünüme sebep olmamak için çok fazla renk kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Bu karmaşaya birçok tarzın bir araya gelmesi de sebep olabilir. Bu nedenle dekorasyonlarda aynı alan içerisinde pek çok tarzın bir araya getirilmemesine özen gösterilmelidir.

Dikdörtgen Salonlarda Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde en çok karşılaştığımız salon şekilleri arasında yer alan dikdörtgen salon dekorasyonlarında, doğru oturma düzeni ile oldukça fonksiyonel sonuçlar alınmaktadır. Salonda mobilya yerleşimine başlarken, önceliği büyük mobilyalara vermek gerekmektedir. Dikdörtgen salonlarda yemek masası seçilirken, dikdörtgen modellere öncelik tanınmalıdır. Konumuna uygun mobilya yaptırabilir veya bütçene uygun olmasını istersen ikinci el yemek masası tercih edebilirsin. Yemek masası, mutfaktan getirilecek ve götürülecek eşyaları baz alarak, kapıya en yakın yere konumlandırılmalıdır. Salonun boyutuna uygun konumlandırma yapılmalıdır. Masa yerleşimi, küçük salonlarda duvar veya pencere ile birleştirilerek kullanılırken, daha büyük salonlarda yemek alanı oluşturmak amacıyla, alanın merkezinde yer almaktadır. Konsol, vitrin ve büfe gibi diğer yemek odası mobilyaları ise, masanın etrafında şekillendirilmelidir. Koltuklar, odak noktası olarak belirlenen alanın hemen karşısına konumlandırılmalıdır. Bu gibi alanlarda L tipi koltuk modelleri de fazlasıyla tercih edilmektedir. Dikdörtgen salonda orta sehpa tercihi de yine dikdörtgen modeller arasından tercih edilmelidir.

Kare Tipi Salonlarda Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kare tipi salonlarda oturma düzeni daha kolay belirlenebilmektedir. İşlevsel olması açısından genellikle koltuklar karşılıklı olarak konumlandırılmakta, dikdörtgen ve diğer salon tiplerinde olduğu gibi kare tipi salonlarda da odak noktası belirlenmelidir. Genellikle odak noktası baz alınarak diğer eşyalara yön verilmektedir. Kare tipi salonlarda ise; masa ve orta sehpa tercihlerinde kare olan parçalara yer vermek, dekorasyonda eşyaların odaya daha kolay ve daha ölçülü oturmasına aynı zamanda daha şık bir görüntü oluşturmasına neden olmaktadır. Yemek bölümü ışıklandırma ve aksesuarlar yardımı ile oturma alanından ayrılarak daha gösterişli bir dekorasyon elde edilebilir.

L tipi Salonlarda Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

L tipi salonlarda oturma düzeni oluşturulurken, yemek masası mümkünse kapıya en yakın yere konumlandırılmalıdır. Yemek masasına en yakın alanlara konsol, büfe veya vitrin gibi yemek takımına ait parçalar yerleştirilebilir. Ancak kısıtlı alana sahipsen, konsolu tv ünitesi yerine kullanabilir, farklı bir dekorasyon oluşturabilirsin. L tipi salonlarda özellikle alanın kısıtlıysa, L tipi koltuk modeli tercih ederek daha fazla alana sahip olabilirsin. L tipi koltuğuna salonun büyüklüğüne göre tekli koltuk veya berjerler eşlik edebilir. L tipi koltuklara en uygun sehpa modelleri ise genellikle dikdörtgen olan modellerdir.

Salon tipin nasıl olursa olsun, oturma düzeni planlarken alanın trafiğini engellememeye özen göstermelisin. Aynı zamanda yaratıcılığından da mutlaka yardım almalısın.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0