İkinci El Mobilya
Geri

Salon Tazelemek İçin 5 Öneri

Hareketli yaz aylarından sonra huzur veren sonbaharın, en güzel günlerini yaşadığımız şu zamanlarda yerleşik düzene geçme vakti geldi. Tatil dönüşleri, iş veya okul temposunun yorucu olması ve bu düzene ayak uydurmamız biraz zaman alırken, aynı zamanda evde geçirilecek zamanlarımızın arttığı anlamına da gelmektedir. Bu nedenle çokça vakit geçirilen alanlarda farklılık yaratmak, ortama adaptasyonu daha kolay sağlayacaktır.

Mevsim değişikliğiyle beraber salon dekorasyonlarında da değişiklik yapmanın tam zamanı!

Mevsim değişiklikleri karakterimizi ve ruh halimizi de yakından etkilemektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde genellikle evde geçirilen süre artmaktadır. Dolayısıyla zamanı daha keyifli ve verimli hale getirmek için sevdiğin renklerden ve eşyalardan yardım alarak alanlarını tazelemen gerekebilir. Senin için salon tazelemenin en keyifli yanlarını araştırdık!

1-Duvar renklerinde değişiklik yapabilirsin

Duvar renklerinde açık tonlar, mobilya ve eşya seçimlerinde koyu tonlar tercih edebilirsin. Özellikle küçük alanlarda koyu duvar renkleri alanını daha basık ve karanlık göstermene neden olacaktır. Bu nedenle özellikle kış aylarında duvar renginde krem, beyaz, açık gri vb. gibi renkler tercih edebilirsin.

2-Mobilya seçimlerinde farklı renklere ve modellere öncelik verebilirsin.

Mobilya seçimlerinde, özel bir rengin yoksa veya farklı renkleri denemek istiyorsan turuncu, koyu gri, siyah, lacivert, kahverengi ve yeşil tonlarını tercih edebilirsin. Bu renkler sonbaharın huzur veren sakinliğini evine taşımana yardımcı olacaktır. Koltuk seçiminde alanına uygun modeller seçmeye özen göstermelisin. Özellikle depolama alanı ve yatak olabilme özelliği taşıyan eşyalar kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Salon dekorasyonlarında renk seçimi yaparken siyah fazlasıyla ilgi görmektedir, ancak koltuk döşemelerinde kullanıldığında temizlik ve düzen gerektirir. Üzerindeki her toz tanesinin görünmesini kolaylaştırır. Özellikle evcil hayvan sahibiysen dökülen tüyler siyah döşemelik kumaşlarda rahatsız edici bir görünüm oluşturabilir. Bu nedenle her ne kadar asil ve çekici dursa da eğer koltukların deri değil ise siyah zor bir renktir ve tercih edilirken bu önemli noktalar göz ardı edilmemelidir. Kahverengi ve tonları dekorasyonda sıcak bir etki yaratacağı gibi uyumlu bir renktir ve çoğu tarzda kullanılabilir. Döşemelik koltuk kumaşlarında kadife ve tay tüyü olarak bilinen kumaşları tercih edebilirsin. Döşemelik kumaşlarda değişiklik yapmayı düşünmüyorsan, koltuk örtüleri veya şallar da kullanabilirsin. Koltuklar üzerinde kullanacağın ekose desenli yastıklar ve tv battaniyesi alanını daha sıcak göstermene yardımcı olacaktır. Yere bastığında yumuşacık ve sıcacık hissettiren, odanın genel havasıyla uyumlu daha davetkâr bir halı tercih edebilirsin. Masa, yan sehpa, orta sehpa ve tv ünitesi gibi eşyalarda ahşap ürünler tercih etmeye özen göstermelisin. Ahşap eşyalar alanının daha sıcak ve dinamik görünmesine neden olacaktır. Mevsime uygun kalın perdeler seçebilirsin. Ancak odanın genel havasıyla uyumlu tercihler yapmaya özen göstermelisin.

3-Mevsimin getirdiği aksesuarları kullanabilirsin.

Her dekorasyonda olduğu gibi salon tazelerken de aksesuarlarda mevsimin getirdiği değişikliklerden yararlanmalısın. Mesela sonbahar ve kış aylarının en çok tercih edilen aksesuarlarından biri de su kabaklarıdır. Dekorasyonunda su kabaklarından yapılmış aksesuarlara yer verebileceğin gibi çeşitli desenlere ve figürlere sahip avizeleri de tercih edebilirsin.

Ayrıca kurumuş yapraklar, çiçekler ve kozalaklar mevsimin sakin havasını daha derinden solumana yardımcı olacak objeler arasında yer almaktadır. Birkaç boş kavanozu kozalak, kurumuş çiçekler ve meşe palamutlarını kullanarak doldurabilirsin. Farklı aksesuarlar her zaman dekorasyonunun farklı görünmesine neden olacaktır. Mumları seviyorsan farklı renklere ve kokulara ait olanlardan birkaç tane kullanabilirsin.

4-Keyif köşeleri oluşturmayı unutma…

Uzun kış gecelerini daha keyifli kılmak için kendine bir de keyif köşesi yapmayı unutmamalısın. Ayak uzatabileceğin bir koltuk veya berjer kullanabilirsin. Bu bölümde spor kanepe olarak adlandırılan tekli koltuklardan tercih edebilirsin. İhtiyacını karşılayabilecek çok amaçlı bir sehpa, kitap okumayı seviyorsan minik bir kitaplık ile bu alanı göz alıcı bir köşeye dönüştürebilirsin. İlgilendiğin alanlar veya koleksiyonun varsa bu alanda sergileyebilirsin. Müzik dinlemeyi seviyorsan müzik seti, ses sistemi, radyo gibi birçok eşyaya yer verebilirsin. Duvarında ahşap panjur kullanarak kendine özgü bir alan yaratabilirsin. Aynı zamanda boyanmamış olarak temin edebileceğin panjurları zevkine göre boyayarak, dekorasyonunla uyumlu hale getirebilirsin. Ayrıca kendin yap fikirleri ile birçok yeni aksesuarı dekorasyonuna dahil edebilirsin.

5-Salonunda farklılık yaratacak eşyalara göz atmalısın.

Mesela elektrikli şömine ile salon dekorunu bir anda değiştirebilirsin. Sıcacık ve romantik bir ortam oluşturmana yardımcı olacaktır. Ayrıca aksesuarlar ile tamamlayacağın bu köşe, salonun odak noktası haline gelecektir. Odak noktası haline getirebileceğin daha birçok eşyayı yaratıcılığından yararlanarak dekorasyonuna ekleyebilirsin.

Vintage, antika veya yaşanmışlığı olan eşyalar ilgini çekiyorsa Dekopasaj üzerinden tarzına, alanına ve zevkine uygun eşyaları uygun fiyata temin edebilirsin.