Desen Karıştırma Sanatı

Farklı desenleri bir arada nasıl kullanacağını öğrenmek istiyorsan hemen ipuçlarımızı keşfet!

Evine kişisellik katmak için hangi desenleri bir arada kullanabilirsin. Bir profesyonel gibi kombinasyon yapabilmen için ipuçlarını yazdık!

İlk olarak, farklı kalıpların nasıl birleştiğini anlamayı kolaylaştırmak için, dört ana kalıp kategorisini tanımlayalım. Gerçekte, desenler sayı olarak sonsuzdur, ancak farklı türleri karıştırmaya gelince, başlıca kalıplara bakarak başlayacağız.

1.Şeritler:

Özellikle çift renkli, bire bir oranlı şeritler, muhtemelen çalışmak için en kolay model olup, onları "tarafsız" olarak değerlendirebilirsin. Bu, herhangi biriyle kolayca karıştırabildiği anlamına gelir. Diğer desen, neredeyse hiç desen gibi değil.

Koyulu açıklı renkler ve siyah-beyaz çizgiler en klasik şeritlerdir ve zamansızdır. Her iki durumda da, çizgiler diğer çizgilerle veya tamamen farklı desenlerle güzel bir kombin oluşturuyor.

Bazı tasarımcılar da, puanlı desenlerin nötr desen kategorisinde olduğunu düşünürler; tekrar eden bir şekil çok basittir ve daha çok doku olarak algılanır. Yuvarlak çizgiler, biraz dişil veya romantiklik hissi verecek ve konuksever bir mekan.

Plan 1: Nokta ve Şeritler

Birkaç farklı çizgi ve belki de bir puantiyeli deseni karıştır; bol miktarda kişiliğe ve enerjiye sahip bir mekan olacak.

2.Geometrik:

Geometrik desen, genellikle üçgenler, kareler ve daireler gibi temel şekilleri kullanarak, çok basit ve doğrusal olan tekrarlanan formlardan oluşur. Teknik olarak, çizgiler geometrik bir modeldir, ancak iç mekan tasarımda gerçek geometrik dediklerimiz, tekrarlanan altıgenler gibi daha karmaşıktır.

Plan 2: Aynı Ölçekli Geometri

Birden fazla geometrik deseni karıştırmanın bir başka kolay yolu, çizgilerle benzer kalınlıkta desenler seçmektir. Bu yastıklar çok farklı desenler kullanıyor ancak hepsi aynı çizgide ince çizgiler içeriyor. Bu sayede koordine görünüyorlar.

3. Çiçekler:

Çiçekler aslında çizgilerin tam zıddıdır: Doğal ve vahşi hisseden desenlerde karmaşık ve eğri çizgilere sahiptirler.

Çiçek deseni içermeyen, yapraklı desenler de vardır ve tıpkı doğadaki gibi, bu farklı baskılar, kolayca bir araya gelme eğilimindedirler.

Plan 3: Koyu Çiçeklerle Keskin Açılar

Karşıtların çekimi. Nötr, açısal geometrik üçgenler ile yumuşak eğrileri olan renkli çiçeksi bir deseni birleştir.

4. Organikler:

Doğadan ilham alan, geometrik olmayan motifleri veya imgeleri içeren bir sürü organik desen var. Hayvan baskısı bu kategoriye girer, ayrıca ebru veya şerit gibi doğal dokular da bulunur.

Basit siyah-beyaz şeritlerin farklı bir varyasyonu olan zebra deseni, tasarıma küçük bir drama eklemek için mükemmel bir unsur oluşturur.

Geometrik görünümlü yinelenen çizgilere sahip olan ikat desenleri veya kabile esintili baskılar gibi geometrik ve organik arasında birçok desen bulunduğu için işler biraz karmaşıklaşmaya başlar.

Neyse ki, desenleri karıştırmak ve eşleştirmek konusunda bize yol gösterebilecek başka hususlar da vardır.

Diğer Hususlar

Renk:

Aynı renk tonunun farklı desenlerini bir arada kullanarak da uyum yakalayabilirsin. Desenli her parça için bir renk eşleştirmesi seçmek yerine, bir favori kumaş veya öğe seçip bu aksesuarı diğer aksanların renklerine ilham vermek için kullanmayı deneyebilirsin.

Bazen aynı arka plan rengine sahip olmak da - genellikle nötr - desenleri birbirine bağlamaya yardımcı olabilir.

Ölçek:

Bir desenin boyutu en azından stil kadar önemli olabilir. Çok küçük bir desen gözden kaçabilirken, cesur bir desen odadan bile daha çok dikkat çekebilir.

Sandalyelerde büyük ölçekli bir çizgi varsa ve halı üzerinde çok daha küçük bir desen kullanabilirsin.

Zevkine göre aradığın her mobilyayı Dekopasaj'da bulabilirsin. Keşfe başlamak için hemen tıkla!

Yazar, Tuğçe Tağ

Kaynak, Houzz

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0