Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük Ocak Fırsatı - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

0 Gün 4 Saat 48 Dakika

Konsept Tasarım Nedir? Konsept Ne Demektir?

Belli bir temaya göre yapılan düzenlemeler mekânın göz alıcı ve dikkat çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Konsept bu yüzden büyük önem taşır. Daha detaylı bilgiler için bekliyoruz.

“Konsept tasarım” son zamanlarda cafe, restoran gibi işletmelerden ev ve ofis gibi temel yaşam alanlarına varıncaya kadar hemen her yerde karşımıza çıkan bir terim. Peki, nedir bu “konsept tasarım”? Mimari anlamda ele alırsak, belli bir tema çevresinde şekillenen bir mekân tasarımından söz edildiğini söyleyebiliriz. Sadece mekân değil cephe, mobilya, aksesuar ve ürün tasarımlarında da belli başlı konsept fikirleri temel alınır. Günlük hayatta yaşanan toplumsal olaylar ve değişimler; hangi konseptlerin trend olacağını belirler. Peki, konsept ne demektir? İç mekân tasarımında konsept nasıl oluşturulur? İşte, bu konuda bilmeniz gerekenler:

Konsept Ne Demektir?

Sözlüğe göre “kavram, anlayış, görüş, tarz, düzen, ana fikir, tema, zihindeki soyut tasarımlar, alışılmışın dışında” gibi farklı anlamlara gelen “konsept” kelimesi, dekorasyonda bu tanımların tamamını karşılayan bir anlam taşır. Bazı kavramların bilinçli bir şekilde öne çıkarıldığı, belli bir anlayış ve görüş kapsamında tasarlanmış, kendine özgü bir düzeni olan, tematik, sıra dışı dokunuşlarla spesifik imgeleri çağrıştıran bir tasarım stili olarak özetlenebilir. Mimari konsept çeşitleri ise zamana ve mekâna göre ortaya çıkar. Dekorasyon trendleri ve moda haline gelen sanat akımları mimari konsept isimleri ve bu konseptlerin özellikleri konusunda belirleyicidir.

Dekorasyonda Konsept Nasıl Oluşturulur?

İç mekân tasarımında dekorasyona başlamadan önce konseptin belirlenmesi gerekir. Bu doğrultuda yapacağın malzeme ve ürün seçimleri, konsept tasarım sürecinin ileriki adımlarıdır. Örneğin; minimal bir konsept benimsemek istiyorsan olabildiğince yenilikçi, işlevsel ve modern dekorasyon elemanlarını tercih ederek hayalindeki temayı oluşturabilirsin. Etnik bir konsept için; bu tarzın ikonik ögelerine yer verebilirsin. Kilimler, mandala desenli kırlentler, renkli koltuklar, makrome detaylar, doğal materyaller, canlı renkler, rahat minderler, duvar halıları gibi... Klasik bir konsept için oymalı, ikinci el, antika mobilyaları, lambiri duvarları, işlemeli tavan dekorlarını, kapitoneli koltuk takımlarını tercih edebilirsin. Otantik bir konsept oluşturmak istersen rustik detaylara yer verebilir; ikinci el masif mobilyaları kullanarak farklı tarzların harmanlandığı mimari konsept fikirleri ile sıra dışı iç mekân tasarımlarına imza atabilirsin.

Konsept Tasarımın Amacı ve Faydaları Nelerdir?

Belli bir temaya göre yapılan düzenlemeler mekânın göz alıcı ve dikkat çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu sayede görsel bütünlük yakalayan mekânlar, daha çok kişiye hitap edebilir. Dolayısıyla özellikle işletmelerde konsept tasarım konusuna önem vermek mantıklıdır. Rastgele dekorasyon elemanları ile yapılan bir iç mekân tasarımındansa, özel bir konsepte göre yapılan dekorasyonlar bu tarz işletmelerde müşterinin ilgisini çekmek açısından işe yarayacaktır.

Konsept tasarımlarda başarısızlığa neden olabilecek en büyük tehlike, tekrara düşmektir. Sürekli birbirini tekrar eden dekorasyonlar, görsel anlamda çekiciliğini yitirir. Bu yüzden, aynı konsepte sahip mekânlarda farklı ve yenilikçi fikirler üretmeye her an devam etmelisin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0