İkinci El Mobilya
Geri

Romantik Ev Dekorasyonu

Günlük hayatta; davranışların, duyguların, düşlerin ve coşkuların etkisi romantik olarak adlandırılmaktadır. Duygularından ve düşlerinden yararlanarak ev dekorasyonuna romantizmi yansıtabilirsin. Özellikle yeni evlenen çiftlerin veya evlilik hazırlığı yapan bireylerin dekorasyonlarında, bu yaklaşım daha fazla ön plana çıkmaktadır. Romantik ev dekorasyonu ile yaşam alanını daha sıcak bir hale dönüştürebilirsin.

Oturma odası ve salon dekorasyonlarında, romantik dokunuşlar için öncelikle duvar renklerinde pastel tonlar tercih etmelisin. Pastel renkler odanın, daha yumuşak bir havaya bürünmesine sebep olurken aynı zamanda, huzurlu ve sakin bir ortam oluşmasını da sağlayacaktır. Aynı zamanda oturma odası, salon ve yatak odası dekorasyonlarında romantik bir ortam oluşturmak için, tavan panellerinden de yardım alabilirsin. Tavan panellerini üç boyutlu görseller ile taçlandırabileceğin gibi, dekorasyonunla uyumlu renk tonlarını da kullanabilirsin. Özellikle zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz salon ve oturma odası dekorasyonlarında ikinci önemli nokta ise, mobilya seçimidir. Bu alanlar için mobilya seçiminde ilk olarak, işlevsel ve konforlu olmasını göz önünde bulundurmalısın. Konforlu mobilyalarını ise, yumuşak ve kabarık yastıklar kullanarak daha ön plana çıkarabilirsin. Yastık ve aksesuar renklerinde sıcak renk tonları tercih ederek romantik ev dekorasyonunu ufak dokunuşlar ile vurgulayabilirsin. Aynı zamanda yumuşak ve sıcak renkleri barındıran halılar da kullanabilirsin.

Romantik ev dekorasyonu için, özellikle kırmızı ve benzer renk tonları tercih edilmektedir. Sen de romantik ev dekorasyonu için bu renkleri tercih edebilirsin. Kırmızı, iddialı bir renk olduğundan doğru ölçülerde kullanmaya özen göstermelisin. Lila, mor ve pembe gibi renkler de romantik ev dekorasyonu için en çok tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Romantik ev dekorasyonunda kontrast oluşturmak istiyorsan; yeşil, mavi, beyaz ve krem gibi renk tonlarını tercih edebilirsin. Bu renk tonlarını, dekorasyonuna uyumlu olması açısından aksesuar seçimlerinde tercih etmen, odanın havasına daha kolay yön vermen konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sıkıldığında veya dekorasyonunda farklılık istediğinde, daha hızlı değişim imkânı da sunmaktadır. Ancak yatak odası dekorasyonlarında bu renk tonları, daha çok yatak örtülerinde ve nevresim takımlarında ön plana çıkmaktadır. Romantik yatak odası dekorasyonunda; kırmızı, lila, mor, pembe, gülkurusu ve benzer renk tonları perdelerde ve halılarda da sıkça kullanılmaktadır. Canlı ve iddialı renk tonlarında seçilen perdelerin ve halının, odaya hareket katması beklenmektedir. Romantik ev dekorasyonunda önemli noktalardan biri de aydınlatmalardır. Yatak odası, salon ve oturma odası gibi alanlarda aydınlatma seçerken, loş ışıklar tercih edebilirsin. Romantik ev dekorasyonunda olmazsa olmazlardan biri ise şöminedir. Davetkâr bir salon için, şömine tercih edebilirsin. Özellikle son yıllarda oldukça fazla tercih edilen elektrikli şömineler ile salonunu stil sahibi bir hâle dönüştürebilirsin. Kullanımı oldukça basit olan bu şöminelerin görsel zenginliği de göz doyurucu nitelikte. Odadaki romantik dekorasyonu desteklemesi için, oda kokuları veya oda spreyleri de tercih edebilirsin. Kokular uyarıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle romantik ev dekorasyonları için birbirinden güzel ve etkileyici kokulardan yardım alabilmen mümkündür.

Salon ve oturma odası gibi alanları dekore ederken, mutlaka kendine keyif köşesi yaratmalısın. Pencere kenarına koyduğun bir berjer ve sehpa bile günün yorgunluğunu atman ve kendini daha iyi hissetmen konusunda etkili olacaktır. Özellikle bu veya bunun gibi kendine özgü köşen var ise, romantizmi oraya da yansıtabilirsin. Sıcak renk tonlarında seçebileceğin fenerler ve mumlar alanını renklendirmen konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kullanacağın berjerin veya pufun döşemelik kumaşlarında iddialı renkler tercih edebileceğin gibi, daha romantik bir atmosfer oluşturmak için çiçekli kumaşlar da kullanabilirsin. Çiçeklerin veya bitkilerin yaşam alanına hareket ve canlılık getirdiğini göz önünde bulundurmalısın. Dekorasyonunu daha romantik hâle getirmek için mutlaka çiçeklerin büyüleyici etkisinden yararlanmalısın. Yapılan araştırmalar sonucunda çiçeklerin ve bitkilerin stresi azalma ve rahatlatma konusunda oldukça başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Romantik ev dekorasyonu içinde çiçek ve bitkiler olmazsa olmaz parçalardan biridir. Aynı zamanda romantik ev dekorasyonun için aradığın birçok parçaya, web sayfamız üzerinden de ulaşabilirsin. Üstelik yaşanmışlıkların izlerini taşıyan parçaların, dekorasyonunu daha sıcak bir hâle getirme gücü olduğunu unutmamalısın. Romantik ev dekorasyonu ile sen de evinde aşkı ve sevgiyi hisset!