Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük Ocak Fırsatı - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

0 Gün 6 Saat 58 Dakika

Bitkilerle Dekorasyon

Sen de evinin farklı alanlarında bitkilere yer vererek, dekorasyonunu daha renkli ve huzurlu bir hale dönüştürebilirsin.

Doğayla iç içe yaşamak insanlara huzur verdiği gibi, stresten uzaklaştırma konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle şehir hayatında doğadan fazlasıyla uzak kalıyoruz. Stresimiz artarken, enerjimiz gittikçe azalıyor. Zamanla daha sabırsız ve mutsuz insanlara dönüşüyoruz. Sürekli doğayla kucaklaşma imkânı da yaratmamız pek mümkün olmuyor. Bu nedenle evlerimizi ve çalışma alanlarımızı yeşillendirerek, bitkilerin huzur verici ortamından bir nebze de olsa bu şekilde yararlanmaya çalışıyoruz. Bitkiler, boyu ve türü fark etmeksizin, dekorasyona farklı bir hava katma konusunda fazlasıyla başarılılar. Aynı zamanda oda ambiyansını kolay ve ucuz yoldan değiştirici etkiye sahip olan bitkiler, her dekorasyona ve tarza da kolaylıkla uyum sağlayabiliyor olması, onları daha tercih edilebilir kılıyor.

Sen de evinin farklı alanlarında bitkilere yer vererek, dekorasyonunu daha renkli ve huzurlu bir hale dönüştürebilirsin. Salon ve oturma odası gibi evin en aktif olan alanlarında mutlaka bitkilere yer vermelisin. Farklı türlere sahip kaktüsler, sukulentler, orkideler, menekşeler, benjaminler, nergisler, sardunyalar, açelyalar, fulyalar veya zambaklar gibi daha birçok bitkiye evinde yer verebilirsin. Bunların dışında aromatik bitkilere de öncelik tanıyarak, sofrana farklı lezzetler katabilirsin. Nane, kekik, biberiye veya rezene gibi aromatik bitkileri organik yöntemlerle yetiştirebilirsin. Çorbalarını, salatalarını veya et yemeklerini yetiştirdiğin bu bitkiler ile daha lezzetli ve sağlıklı bir hâle dönüştürebilmen mümkün. Her bitkinin yetişme koşulları ve bakımları farklılık göstermektedir. Ancak bakımları konusunda bilgi edinirsen, bitkilerinin uzun yıllar evini süslediğine şahit olabilirsin.

Evde bakabileceğin bitki türleri arasında en yaygın olarak yer alan türün afrika menekşesi olduğunu unutmamalısın. Bakımının kolay olması ve ev ortamında yetiştirilmeye uygun olması bu çiçeği daha da tercih edilebilir kılıyor. Aydınlık bir ortamda bulunması ancak güneş ışınlarını doğrudan almaması gerekiyor. Menekşe bakımında önemli olan bir diğer nokta ise, geniş veya yayvan ağızlı saksıların kullanılmasıdır. Nemli topraklarda yaşamayı seven afrika menekşesi için en uygun toprak ise, torflu olanlardır.

Renkli çiçeklerinin ve hoş görüntüsünün içimizi ısıttığı sardunyalar ise daha çok pencere önleri, bahçe ve balkonlarda yaşayabilmektedir. Açık havayı seven sardunyaları dikmek için ise mayıs ayı oldukça uygundur.

Genellikle yatak odasında yetiştirilen çiçeklerin başında ise Benjamin gelir. Benjamin çiçeği; odanın havasındaki toksinleri temizleme konusunda oldukça başarılıdır. Aynı zamanda oksijen seviyesini de yükseltmektedir. Benjamin çiçeği için, dolaylı yollardan gelen güneş ışınları yeterli olmaktadır. Düzenli olarak sulanması gereken Benjamin bitkisinin aynı zamanda kedi ve köpekler için zehirli olabileceği söz konusudur.

Kaktüs türleri arasında yer alan sukulentlerin bakımı ise fazlasıyla kolaydır. Hemen hemen her yerde yaşayabilen bu bitkilerin, içerisinde barındırdığı su nedeniyle, fazla sulanmaması gerekir. Güneş ışığına ihtiyaç duymayan sukulentler, aydınlık ve yarı aydınlık ortamlarda yetiştirilmelidir. Kırılan dallarından, yeniden köklenebilen bu bitkinin kolaylıkla çoğalma, özelliği taşıdığı görülmektedir. Sukulentler, özellikle son yıllarda salon, mutfak, banyo da dâhil olmak üzere evimizin her köşesini süslemektedir.

Özellikle televizyon ünitesi ve duvar rafları, bakımı kolay olan bitkiler ile çok daha ilgi çekici görünüyor. Aynı zamanda pencere önleri de güneş seven bitkiler için oldukça ideal bir ortam oluşturuyor. Bitkiler dekorasyonda kullanıldığında, alanın daha ferah görünmesine neden oluyor. Mutfağında kullanacağın bitkiler ise alanının daha tazelenmiş görünmesine neden olacak. Keyifli kahvaltılara ve akşam yemeklerine eşlik edecek bitkiler aynı zamanda ruhuna terapi gibi gelecek!

Vazo ve saksı seçiminde de dekorasyonuna uygun tercihler yapabilirsin. Pirinç, gümüş veya altın renkli vazoları tercih ederek, içerisinde cansız çiçeklere de yer verebilirsin.

Balkon ve teraslar ise evimizin yaz aylarında dışarıya açılan kapısıdır. Yaz aylarının bunaltıcı etkisinden bir nebzede olsa bizi uzaklaştıran bu alanları keyifli bir hâle getirmek senin elinde! Özellikle balkon veya teras gibi alanları bitkiler ile süslemek, görsel şölen oluştururken aynı zamanda yenilenme enerjisini de ayağımıza getiriyor. Doğaya daha yakın olma olanağı sunan bitkiler ayrıca görme gücünü arttıran, sakinleştirici bir etkiye sahip. Bitkiler en güzel anlarında güzel kokusuyla seni motive ederek, bir sonraki güne daha hızlı hazırlanmana yardımcı olacak…

Çiçeklerin ve bitkilerin için hazırlayacağın köşede senin için özenle seçtiğimiz çiçekliklere göz atabilirsin. Özellikle yaşanmışlıklara ilgi duyuyorsan bu ürünler tam sana göre! Ayrıca dekorasyonunu tamamlayacak birçok eşyaya da web sayfamızı üzerinden uygun fiyata ulaşabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0