Radyasyonu Azaltan Bitkiler

Eski zamanlarda radyasyon insanların alanından uzak bölgelerde, sınırlı şekilde ve bu denli yaşamının her alanında yer almıyordu. Ancak günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile hayatımızın neredeyse her alanında yanımızda bizimle birlikte yaşıyor diyebiliriz. Bu kadar teknolojinin içinde radyasyona dahil olmamak neredeyse imkansız. Şimdiki zamanlarda insanlar radyasyondan korunmak ve etkilerini azaltmak adına bazı yöntemler geliştirmeye ve zararlı etkilerini azaltmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bunların en bilindik olanı çalışma ortamımızda radyasyonu azaltan bitkileri bulundurmak.

Evlerimizde bazen çok az iş yapsak bile kendimizi sürekli yorgun ve bitkin hissederiz. Bunun çoğu evimizde bulundurduğumuz elektronik aletlerin yaydığı radyasyondan kaynaklanmaktadır. Birde bu elektronik aletlere elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, sürekli alışveriş merkezlerine girerken giriş kapısındaki x-ray cihazı ve sadece bakıp çıkmak için bile girdiğimiz mağazaların girişine yerleştirilen x-ray cihazlarının eklendiğini düşünün. Ne kadar çok radyasyona maruz kalıyormuşuz öyle değil mi?

Teknoloji, günümüzde her yerde karşımıza çıkmakta ve hayatımızı önemli derecede kolaylaştırmaktadır. Ama bunun yanında insan sağlığına da ileri derecede zarar vermektedir. Evde, işyerinde, alışveriş merkezlerinde, neredeyse tüm alanlarda radyasyona maruz kalıyoruz. Durum böyle iken bilinen birçok hastalığın temelinde radyasyonun yattığı da herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu denli sağlığımızın tehlike altında olduğunu bilmekte ister istemez kendimizi dış etkenlere karşı koruma refleksi oluşuyor. 

Radyasyondan korunmak için evde yetiştirilebilecek bazı bitkiler bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda radyasyondan korunmak için yetiştirebileceğimiz bitkilerden bahsedeceğiz…

Radyasyondan Korunmak İçin Evde Olması Gereken Bitkiler

Radyasyon vücudumuzu olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yapılan bazı çalışmalar bazı bitkilerin radyasyonu emdiği gösteriyor. Sizlerde radyasyonun sağlığınızda oluşturacağı olumsuz etkilerinden korunmak ve etkilerini aza indirmek için evinizde, iş yerinizde bitkiler yetiştirebilirsiniz. İşte sizlere radyasyonu emen bitkilerden bazıları:

Antoryum Çiçeği

Radyasyona karşı Antoryum çiçeği aynı zamanda büyük flamingo çiçeği olarak da bilinmektedir. Bu çiçek türü bulunulan bütün ortamlardaki radyasyonu temizliyor. 

Benjamin Kauçuğu

Benjamin kauçuğu, denilen bu bitki elektronik cihazların yaydığı radyasyonu bütün alana yayılan radyasyonu neredeyse tamamını emdiği ile bilinmekte olan bir bitkidir. Daha çok beyaz eşya ve elektronik mağazalarda hem dekor amacı ile hem de bu özelliği ile yetiştirilmektedir.

Eğrelti Otu

Eğrelti otu bitkisi muhteşem görüntüsü ile hem büyülemekte hem de radyasyonu içine çekmesi ile bilinmektedir. Bu yemyeşil bitki dekorasyon amacı ile de çok sık kullanılmaktadır. İç mekanlarda estetik görüntüsünü sergilemekle kalmaz radyasyonun zararlı etkilerini azaltan ve bu etkiler ile kaynaklanan hasarlara karşı savaşmaya yardımcı olan antioksidan özellikleri vardır. Bu yararlı ve güzel bitkiyi evinizde, iş yerinizde daha uzun süre boyunca tutmak istiyorsanız bakımına özen göstermelisiniz. Bu eğrelti otu bitkisi bol bol sulayarak ve belirli periyodlarda gübreleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Kauçuk Ağacı

Kauçuk ağacı bitkisi dev yaprakları olan ve dekoratif açıdan oldukça estetik bir görünüme sahip bitkidir. Bunun yanı sıra elektronik aletlerinizin bulunduğu alana koyduğunuzda radyoaktif etkenlerden koruyan güçlü bir bitki olmasıyla bilinir. Kauçuk ağacı bitkisini iç ve dış mekanlar da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Çok güzel ve büyük olmasının yanı sıra bakımı oldukça kolay bir bitki türüdür. Kauçuk ağacı bitkisi havayı temizleyerek aynı zamanda ortama tropikal bir hava veren evinizin de, iş yerinizde istediğiniz alanda kolaylıkla sergileyebileceğiz bir bitkidir. Dilediğiniz köşeye yerleştirebilirsiniz.

Kaktüs

Radyasyona karşı çiçek denildiğinde aklımıza ilk gelen bitki türü kaktüstür. Özellikle iş yerlerinde çoğu kişinin bilgisayarının hemen yanına konumlandırdığını çok görürüz. Dikenli ve dayanıklı yapısı olan genellikle saksıda yetiştirilmektedirler. Kaktüsün sulu yapısı sağlığınızı radyasyonun zararlı etkilerinden koruma konusunda da en başarılı bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Kaktüs bitkisinin neredeyse 2500 farklı türü bulunmaktadır. Bu kadar farklı çeşitlere sahip olan kaktüsün her türünün radyasyondan koruyor olması ve bakımının da oldukça kolay olması en çok tercih edilme sebeplerinin arasında yer alıyor.

Sarmaşık

Sarmaşık çiçeği genellikle büyük evlerde ya da açık alanları olan mekanlarda, iş yerlerinde kullanılıyor. Bu bitkinin görüntüsünün muhteşem olmasının yanı sıra radyasyonu emici özelliği de bulunmaktadır. Evlerde kullanmak istiyorsanız bu çiçek için özel bir alan yaratmanız gerekecek çünkü adı gibi her yere tutunduğundan dolayı küçük saksılarda yetişmeyen bir çiçek türüdür.

Barış Çiçeği

Barış çiçeğinin çiçekleri beyaz renkte açar ve bulunduğu ortamda zarif, şık bir atmosfer katar. Görüntüsünden dolayı hem evlerde hem de ofislerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Barış çiçeği tüm hava koşullarına ayak uydurarak hayatta kalmayı başarabilen bir çiçek türü olup bulunduğu ortamda ki insanların sağlığını da radyasyonu  bünyesine çekerek başarmış olur. Radyasyonun sağlığa zararlı etkilerine karşı tercih edilen barış çiçeği ile zarif ve şık bir görüntü elde edebilir aynı zamanda sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Aşk Merdiveni

Çiçekleri severim ama bakımları ile hiç uğraşamam beceremem diyorsanız aşk merdiveni bitkisi tam da size göre. Saksıda yetişen aşk merdiveni çiçeği hem kolay bakımı sayesinde hem de radyasyonu emici özelliği sayesinde vazgeçilmez hale geliyor. Sizde hem az ilgilenmek hem de sağlığınızı korumak istiyorsanız aşk merdiveni çiçeğini evinize, iş yerinize yerleştirebilirsiniz.

Venüs Saçı

Venüs saçı bitkisi boyu 35-40 cm’e kadar uzayabilen Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgesinde çok sık rastlanan venüs saçı çiçeği görüntüsünün güzelliği yanında radyasyonun zararlı etkilerini azaltan yapısıyla bilinen çiçekler arasında yer almaktadır. Sizlerde Venüs saçı çiçeğini evinizde, iş yerinizde severek kullanabilirsiniz. 

Reishi Mantarı

Reishi mantarının her ne kadar ismini telaffuz etmek zor olsa da tam bir şifa deposudur. Ayrıca bu bitki halk arasında daha çok ölümsüzlük mantarı olarak ta bilinir. Çünkü sadece radyasyonun zararlı etkilerinden korumakla kalmıyor bünyesinde barındırdığı etkenlerle tam bir sağlık deposu. Öyle ki reishi mantarını sadece evlerde radyasyon için kullanılmamakta bu bitki türünün ilaçları üretilerek insanlara şifa dağıtmaktadır. Reisi mantarı radyasyondan korunmak adına en etkili bitki türlerinin başında yer almaktadır.

Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği mutlaka herkesin çocukluğunda evlerinde bakılan bir çiçek olmuştur. Aynı zamanda bu kurdele çiçeğinin, radyasyona karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Emici bitkiler arasında sarmaşık çiçeğinden sonra gelen ve en etkili çiçeklerden biri olan kurdele çiçeği, radyasyondan korunmak için mutlaka evinizde ya da iş yerinizde bulundurmanız gereken çiçeklerin başında gelmektedir.

Aloe Vera

Aloe vera son yıllarda Kozmetik sektörünün favori çiçeğidir. Aloe vera hem ciltlere hem de saç bakımında oldukça etkili bir bitkidir. Bunun yanında sulu yapısından dolayı radyasyonu emici özelliği de bulunmaktadır. Bakımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalara dikkat ettikten sonra evinizde, iş yerinizde rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Deve Tabanı

Radyasyondan korunmanın yolları arasında evinizde ve iş yerinizde bakabileceğiz çiçekler içerisinde yer alan deve tabanı çiçeği en sık tercih edilen saksı çiçekleri arasında yer alıyor. Sizin de evinizde çok sayıda elektronik cihaz varsa bu çiçeği tercih edebilirsiniz. 

Mücevher Bitkisi

Elektromanyetik dalgaları emerek amonyağı yok eder. Aynı zamanda radyasyonun zararlı etkilerini azalttığı bilinmektedir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0