Pratik Ev Dekorasyon Önerileri Dekopasaj'da!

Evinizi çok kolay bir şekilde dekore edebileceğinizi biliyor muydun? Bu yazımızda pratik ev dekorasyonu konusunda öneriler bulabilecek, evini pratik bir şekilde dekore edebileceksin.

Ev dekorasyonlarında farklı ve kullanışlı bir alan yaratmak için derlediğimiz pratik bilgileri senin için yazıyoruz. ‘İşlevsel bir ev dekorasyonuna nasıl sahip olunur? Pratik ev dekorasyonlarında hangi tarzları dekore etmek kolaydır?’ gibi daha birçok soruya cevap verdiğimiz bu yazımızı okumadan evini dekore etmeye başlama!

Ev dekorasyonlarında yazılı olmayan belirli kurallar vardır. Mesela küçük alanlarda koyu renkler ve büyük eşyalar tercih edilmez. Alanı verimli kullanmak önemlidir. Aynı zamanda tercih edilen eşyaların odanın trafiğini engellememesi gerekir. Bunun yanı sıra eşyaların yerleşim düzeni de alanı verimli kullanma açısından önem arz eder. Bu gibi önemli adımların dışında rahat ve konforlu olması en önemli prensibi oluşturur. Özellikle fazla zaman geçirilen yerlerde konfor vazgeçilmez bir önceliktir. Az eşya ile ferah bir görünüm yakalanabilir. Çok fazla eşyanın tercih edildiği dekorasyonlarda, algıda dağılma yaşanır. Odaklanma zorlaşır ve farkında olmadan insan vücudunda yorucu bir etki yaratabilir.

Ev dekorasyonlarında pratik öneriler paylaştığımız bu yazımızda ilk olarak duvarlardan bahsetmek istiyorum. Silinebilir boya veya duvar kâğıdı her zaman kullanışlı bir etki yaratır. Zamandan tasarruf sağlayabileceğimiz her adım bizim için önemli olmalıdır. Bunların yanı sıra leke tutmayan kolay temizlenebilir kumaşlar tercih edilmelidir. 

Oturma grubu seçimlerinde yüksek ayaklı modeller tercih edilirse alanın temizliği daha kolay ve pratik olacaktır. Ayrıca bazalı ve yatak olabilen oturma grupları daha işlevsel sonuçlar doğurmaktadır.

Depolama alanları her zaman pratik çözümler sunar. Bu nedenle ev dekorasyonlarındaki tüm kör noktalar depolama alanı olarak değerlendirilmelidir. Bunların yanı sıra dolap içi düzenleyiciler sayesinde mevcut alanlar daha verimli kullanılacaktır. Yerden tasarruf sağlamana yardımcı olurken düzenli ve pratik kullanım kolaylığı da sunmaktadır.

Aksesuar seçimi önemlidir. Dekorasyonların tamamlayıcı rolünü üstlenen aksesuarlar alana şıklık ve zarafet katar. Özellikle belirli bir alanda odak noktası oluşturulmak istenirse aksesuarlar yardımıyla ön plana çıkarmak kolaylaşacaktır. Dekorasyonuna uygun aksesuar modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsin.

Ayna gibi alanda etkili izler bırakan parçalar ise alanı olduğundan büyük gösterme konusunda oldukça başarıdır. Aynı zamanda yatak odası, oturma odası, salon, banyo ve antre gibi ev dekorasyonlarının büyük bir bölümünde kullanıma uygundur. Ayna modellerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsin.

Pratik Ev Dekorasyonlarında Stil Seçimi

Sade dekorasyonlar diğer dekorasyonlara göre daha pratiktir. Üzerine uzun uzun düşünülüp kafa yorulması gerekmez. Genellikle sade dekorasyonlara hareket katan eşyalar, aksesuarlardır. Mobilya seçiminde ise ahşabın çeşitli türlerine yer verilmektedir. Sade dekorasyonları adlandırmak gerekirse; country (kır evi stili), rustik ve İskandinav tarz bu kategoriyi fazlasıyla dolduracaktır. Dekore etmesi kolay olan country ve İskandinav tarzı stillerde beyaz ve krem gibi açık renkler yer alır. Bu stillerde aynı zamanda temizlik ve düzen algısı da yoğun hissedilir.

Rustik stilde ise, daha doğal görünüme sahip eşyalar tercih edilir. Bu stilin özünde ahşap vardır. Genellikle ahşabın az işlem görmüş veya hiç işlem görmemiş doğal hâli tercih edilir. Eski zamanların tadına doyamayanların en çok sevdiği bu stillerle zamansız, davetkâr ve samimi bir mekân yaratmak mümkündür.

Öte yandan uyumsuzlukların uyumu ile ortaya çıkan özünde yöresellik bulunduran etnik stili de dekore etmek kolaydır. Bu stilin özünde zaten uyumsuzluk yatar. Farklı kültürlere ait objeler ve nesneler bu stili benzersiz kılacaktır. Birbirinden farklı birçok rengin ve desenin bulunduğu bu stilde antika ve ikinci el eşyalara da öncelik verilmektedir. Genellikle sıcak renklerin kendini gösterdiği bu stil sayesinde sende alanlarını özgünleştirebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0