Tüm Ürünlerde %20 İndirim

Büyük İndirim Günleri Başladı! - Tüm Ürünlerde %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 9 Saat 2 Dakika

Montessori Yatak Trendi

Aslında hepinizin bildiği, 'Montessori Yatağın' ne olduğunu anlamak için hemen tıklayabilirsin!

Montessori; çocukların ilgi alanlarının, bireysel becerilerinin ve öğrenme hızlarının birbirlerinden farklı olabildiğini kabul eden ve her çocuğun kendi ritmine uygun bir eğitim imkanı sunan, bilimsel bir çocuk geliştirme yöntemi. Bu yönteme göre, çocuğun yaşam alanında doğru materyaller kullanıldığında hemen her çocuk kendi kendine yetebilen ve yeteneklerinin farkında olan bir birey olarak yetiştirilebilir. Özellikle uykunun çocuk gelişimi üzerindeki etkisine bakıldığında yatak seçimi konusu, hem çocuk hem de ebeveynler açısından oldukça önemlidir. Montessori yatak modelleri, çocuklara tanıdığı hareket özgürlüğü nedeni ile Montessori yatak odası dekorasyonlarının vazgeçilmezidir.

Montessori Yatak Nedir?

“Bebek yatağı” ya da “beşik” denildiğinde hemen herkesin zihninde aynı imge canlanır. Etrafı parmaklarla çevrili, kafese benzeyen, küçük bir yatak... Böyle bir yatakta uyanan çocuk, ebeveyni olmadan zemine inemez. Dolayısıyla hareket etme özgürlüğü kısıtlanmış bir şekilde uykudan uyanır. Ya da uykusu geldiğinde, kendi isteğiyle yatağına gidip yatamaz. Ebeveyninin onu kucaklayıp parmaklıkların arkasındaki döşeğe yatırması gerekir. Montessori yatak; bu durumu ortadan kaldırarak çocuğun istediği zaman güvenli bir şekilde girip çıkabileceği ve aynı zamanda düşme ihtimalinin de olmadığı bir tasarıma sahiptir. Zemin seviyesinde geniş bir döşek olarak çevrilen bu yatakların yan kısmında belli bir yere kadar parmaklıklar bulunur. Böylece çocuk, uyku sırasında yere düşmez. Ancak, bu parmaklıklardan sonra gelen boşluk sayesinde, uyandığı zaman rahatça odasında gezinmeye başlayabilir.

Montessori Yatak Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?

Montessori yatak yapımı son derece kolay olup; istenilen ölçüye göre tasarlanabilir. En çok tercih edilen Montessori yatak ölçüleri 90 x 190 cm ile 100 x 200 cm’dir. Bu ölçülerdeki bir yatak doğumdan itibaren kullanılabilir. Ancak, ilk dönemlerde bebekler yanlarında ve baş ucunda bulunan sert yüzeylere kafalarını vurabilir. Hassas bedenlerinin zarar görmesini önlemek için özel olarak tasarlanmış, farklı renk ve desenlerdeki, antibakteriyel ve yumuşak Montessori yatak yan koruma aksesuarları tercih edilebilir.

Küçük bebeğinin yaşam alanında bu genişlikte bir yatağa ayırabileceğin yeterli alanın yoksa daha küçük boyutlarda da Montessori yatak yaptırabilirsin. Büyük modeller ile kıyaslandığında daha kısa süre kullanabilecek olsan da bu yatak ile işin bittiğinde ikinci el olarak Dekopasaj’da satışa çıkarabilirsin.

Montessori Yatak Nereden Alınır?

Özel olarak marangozda veya mobilyacıda yaptırabileceğin bu yatakların hazırlarını da piyasada kolaylıkla bulabilirsin. Farklı bir yatak seçimi yapıp pişman olduysan da üzülme! Hayalindeki Montessori yatak modelinin ikinci elini, Dekopasaj’da bulabilirsin. Daha düşük bütçe ile alabileceğin bu yatak ile çocuk odasını yeniden düzenleyebilir; Montessori yatakların dekoratif görünümü ile yaşam alanını hareketlendirebilirsin. Bu dekorasyonu bir adım öteye taşımak için, yatak ile birlikte Montessori kitaplık modellerine ve çocuklar için tasarlanmış masa – sandalye modellerine göz atmayı unutma!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0