Pastel Renkler & Pastel Duvar Dekorasyonu

Pastel renk tonları göz yormayan daha net ve ne istediğini bilen her dekorasyona uyumlu olabilecek renk tonlarıdır. Evinin dekorasyonunu pastel renkler kullanarak sade ve modern bir görünüme kavuşturabilirsin. Bu tonlar bazen romantik, elegant, sadelik duygularını harekete geçirirken bazen de sana huzur verecektir. Pastel renkler ile boyanmış salon, oturma odası, yatak odası, dinlenme köşesi, çocuk odası, mutfak gibi evinin tüm alanlarında kullanmaktan korkmayacağın kadar çok renge sahip renk tonları içermektedir.

Pastel renk tonları göz yormayan daha net ve ne istediğini bilen her dekorasyona uyumlu olabilecek renk tonlarıdır. Evinin dekorasyonunu pastel renkler kullanarak sade ve modern bir görünüme kavuşturabilirsin. Bu tonlar bazen romantik, elegant, sadelik duygularını harekete geçirirken bazen de sana huzur verecektir. Pastel renkler ile boyanmış salon, oturma odası, yatak odası, dinlenme köşesi, çocuk odası, mutfak gibi evinin tüm alanlarında kullanmaktan korkmayacağın kadar çok renge sahip renk tonları içermektedir.

Sabah uyandığımızda evimizin hangi atmosfere sahip olduğu ve bizi nasıl etkileyeceği evin renkleri, dokuları kısaca dekorasyonla ilgilidir. Dingin ve huzur veren bir atmosfer isteyenler için ev dekorasyonunda renk tonlarıyla huzur veren pastel örnekler ilham verebilir. Soft iç açıcı renk tonları ile ferahlatan renkler günlük rutinlerimizin ardından bizleri dinginleştirir. Evimizde ise bizi dinginleştiren şey dekorasyonda ki renk tonlarıdır. Ve bu tonların başında pastel renkler gelir. Kullanacağımız mobilyalar, aksesuarlar, duvar kaplamaları, duvar boyaları ile pastel renk tonları sayesinde iç açıcı ve ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. Göze hitap eden renk tonları dingin ve sakin bir atmosfer oluşturacaktır. Aynı zamanda eğer evin küçük ise olduğundan daha geniş gösterecektir. Evimizin her alanında uyum ve şıklık isteriz ama özellikle yatak odamızın dekorasyonunda ve renklerinde günün yorgunluğunun atmak ve dinginleştirecek renk tonlarına ihtiyaç duyarız. Pastel renkler sayesinde yatak odalarımızı, Çocuk odalarını ve evimizin her alanını daha ferah ve dinginleştirici hale getirebiliriz.

Pastel renkler, aydınlatma elemanları ile desteklendiğinde de evinin atmosferini tamamen değiştirecektir. Pastel renk göz yormaz. Kontrast ve cesur renklerin kullanımı için uygun zemin oluşturur. Salon dekorasyonunda yemek masası alanlarından oturma alanlarına istediğin şekilde huzur veren atmosferi oluşturmanı kolaylaştırır. Küçük dar alanlarda ya da Banyolarda da daha ferah ve derinlik hissi veren bir etkisi vardır. Pastel tonları sadece duvarlarda değil Mobilyalar, perdeler ve aksesuarlara pastel tonların uyumlarını yakalayabilirsin. Gözü mutlu eden pastel renk tonları duvar kağıtları, duvar boyaları, perdeler, zemin kaplamaları, ev tekstili, mobilyalar ve aksesuarlarda da kullanılarak bütünlük oluşturabilirsin. Ancak ev dekorasyonunda en önemli kısım olan duvarlarda pastel tonları kullanmak evin tüm atmosferini birden değiştirecektir.

Evin tüm alanları dahil olmak üzere gözü yormayan ve dikkat dağıtmayan tamamlayıcı mobilya ve aksesuarlar ile eve ahenk katan pastel renkler evlerin daha geniş ve daha temiz görünmesini sağlıyor. 

Çocuk & Genç Odalarında Pastel Tonlar 

Açıkçası nasıl uyuduğumuz yani dinlenip dinlenmediğimiz tamamen uyku kalitesi ila alakalı bir durum. Uyku kalitesi de mekanın atmosferi ile doğrudan ilgilidir. Dingin ve huzur veren bir çocuk odası dizayn ederken renklerin uyumunu, dilini unutmamak gerek. Bebek ve çocuk odaları için pastel renk tonları, bu minik yeni bireyler için aradığımız niteliklerde dingin atmosferi sağlayacaktır. Örneğin pastel tonlarda çizgili duvar kağıdı ve uyumlu renklerde mobilyalar kullanılırsa sakinlik ve dingin bir atmosfer oluşturmuş olursun böylece çocuklar harika bir uyku çeker ve gün içinde vakit geçirdikleri odalarında mutlu olurlar. Aynı durum genç odaları içinde geçerlidir. Zevkler ve istekleri sürekli olarak değişken olan gençleri duvar dekorasyonu ve renk uyumu için durdurmanın akıllıca yolu onların odalarında da pastel tonlarda duvar renkleri kullanmak. Böylece çabuk sıkılmayacaklar, gözleri yorulmayacak ve pastel tonların sağladığı uyum sayesinde onlarda keyifli vakit geçirecekler.

Banyoda Pastel Renkler

Banyo dekorasyonu genel olarak herkes tarafından en az merak edilen ve daha az özen gösterilen alanlardır. Ama banyolarımızı pastel renk tonları kullanarak ve dekore ederek olduğundan daha ferah ve daha geniş görünmesini sağlayabiliriz. Pastel tonlar sayesinde derinlik katacak unsurlarla ve bir rengin farklı tonlarını kullanarak dekorasyonda çok farklı bir hava yaratabiliriz. Özellikle küçük banyolarda canlı ve parlak renkler yerine, dingin ve daha büyük gösterecek bir atmosfer oluşturabiliriz. Bunun için pastel açık renk tonları doğru bir karar olacaktır. Örneğin küçük bir banyonuz var pastel tonda mavi rengin birkaç farklı tonunu içeren bir renk kombini yapabilirsin. 

Duvar Kağıtlarında Pastel Renkler

Duvarlarında illa ki duvar boyası kullanarak pastel tonlarını kullanmak zorunda değilsin. Elbet duvar aksesuarları yani tablolar, çerçeveler, duvar tabakları, duvar kağıtları gibi yardımcı elemanlar ile pastel duvar dekorasyonunu tamamlayabilirsin. Belli kısımlarda duvar kağıdı kullanarak kalan kısımları ise duvar kağıdıyla uyumlu pastel kontrast duvar boyalarıyla tamamlayabilirsin. Pastel renklerin hakim olduğu ev dekorasyonlarında krem, beyaz ve açık tondaki duvar kağıtları oldukça sık tercih ediliyor. Hareketli desenleri olan örneğin bitki, çiçek ve yaprak desenli duvar kağıtları pastel tonları ile şık bir uyum içini yakalıyor. Duvar kağıtlarını hareketli yapmak yerine düz olanlardan tercih etmek istersen de duvarları düz pastel bırakıp hareketli kısımlar için perde, halı gibi ev tekstil ürünlerine yönelebilirsin.

Peki En Popüler Pastel Renkler Hangileri?

Ev dekorasyonu uygulamalarında pastel renklerin aralarında bazı popüler pastel tonlar vardır. Bu tonlar hem mobilyalarda hem aksesuarlarda hem de duvar renklerinde oldukça tercih edilir. En çok tercih edilen pastel renkler; Nil yeşili, ay ışığı, limon sarısı, gül, camgöbeği, bulut rengi, mercan renginin tonları, kese kağıdı, açık gri, ve şeker pembesi gibi renkler. Aynı zamanda pastel renkleri seçerken duvar boyası olanları kolay temizlenebilir seçmen ve rutubete dirençli olan kalitedekilerden alman senin kullanım rahatlığın açısından oldukça faydalı olacaktır. Böylece duvar renklerini daha uzun ömürlü olarak kullanabilirsin.

Pastel Tonlar Dar ve Küçük Alanların Kurtarıcısı mıdır?

Evet pastel renkler sadece duvar boyalarında değil ev dekorasyonu açısından da tercih edildiği zaman oldukça kurtarıcı rolü oynamaktadır. Yer sorunu olan evlerin dekorasyonunda duvar renkleri ve mobilya seçiminde koyu tonlar çok risklidir. Koyu tonlar küçük mekanların daha dar görünmesine neden olur. Ama Pastel renkler böyle küçük ve dar alanlarının daha kullanışlı olmasını ve daha ferah görünmesini sağlar. Bu yumuşak huzur veren renkler sayesinde olduğundan daha aydınlık görünen bir ev tasarımı yapabilirsin. 

Pastel Tonların Ev Dekorasyonunda Anlamı

Pastel renkler uyumu, sakinliği, dinginliği ve aydınlık bir yaşam alanını temsil eder. Canlı ve çarpıcı renkler gibi baskın olmadıklarından evde rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur. Tabi ki pastel tonlarını kullanmayı tercih etmediğimiz evlerimizde evimizin kötü göründüğü anlamına gelmiyor. Burada anlatılmak istenilen şey pastel tonlarının sağladığı avantajlar. Seçeceğin renk ne olursa olsun pastel ya da canlı gibi… Bura da önemli olan senin evinde mutlu hissetmen. Duvar renklerini ve mobilyalarını kendi zevkin ile döşerken uyumlu olması her zaman daha mutlu edecektir. Bunu söylemeye çalışıyoruz. Hatta pastel renklerin yanında yani aynı alanda pastel renkler ile birlikte pek çok pastel renk tonunda mavi, pembe, yeşil gibi renkleri bir arada kullanabilirsin. Farklı bir kombinasyon oluşturabilirsin. Sonuç olarak pastel renkler çok fazla renk karmaşası istemeyenlerin harika dekorasyon çıkarabilecekleri alternatiftir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0