İkinci El Mobilya
Geri

Oturma Odasında Renkler

En çok zaman geçirdiğimiz yerlerin başında gelen oturma odaları evimizin tarzını yansıtmasının yanı sıra huzur verici bir ambiyansa da sahip olması gerekir. Dekorasyonun genel havasını ise odada tercih edilen renkler belirlemektedir. Renk seçiminde göze çarpan ilk kısım duvar boyalarıdır. Oturma odası için duvar rengi seçimleri, alanın büyüklüğüne göre de belirlenebilir. Büyük alanlarda koyu renklere öncelik verilirken, küçük alanlarda daha açık renkler tercih edilmektedir. Açık renkler alanı daha ferah ve aydınlık gösterdiğinden dolayı mevcut alan daha büyükmüş izlenimi yaratmaktadır. Küçük oturma odası dekorasyonları için gri, beyaz, bej, açık mavi ve krem rengi gibi duvar renkleri tercih edilebilir.

Gri renk, zarif ve dingin bir hava sergiler. Aynı zamanda modern dekorasyonlar için de vazgeçilmez renkler arasında yer alır. En çok tercih edilen oturma odası renkleri arasında baş gösteren gri tonlarını her tarzla uyumlamak mümkündür. Şık bir tablo veya gösterişli bir ayna ile göz alıcı bir dekorasyon yaratabilirsin. Duvar renginin yanı sıra oturma grubu seçimlerinde de gri tonları tercih edilmektedir. Sadelikten yanaysan gri senin rengin olabilir. Dekorasyonuna renk katmak istersen renkli minderler ve aksesuarlar tercih edebilirsin.

Beyaz ise kombinlemesi en kolay renklerden biridir. Masa, orta sehpa ve konsol seçimlerinde kolaylıkla tercih edilebilir. Alanı aydınlık gösterir. Aynı zamanda temizliği de kolaydır. Koyu renklere kıyasla tozu daha az belli etmektedir. Beyaz renk mobilya seçiminde genellikle lake ve türevi ürünler ön plana çıkmaktadır. Ahşabın beyaza boyanmış hali ve eskitilmiş görüntüye sahip ahşap mobilyalarda vintage sevenlerin ilgisini çekmektedir. Eskitme mobilyalar özellikle kır evi dekorasyonlarında ön plana çıkmaktadır. Sade bir görüntü sunan eskitme mobilyalar tasarımlarından dolayı gözü yormayan bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle özellikle oturma odası dekorasyonlarındaki masa ve konsol seçimlerinde çokça ön plana çıkmaktadır.

Mavi renk tonları dekorasyonda dengeleyici ve sakinleştirici bir etki bırakır. Duvar renklerinde mavi tonları tercih edilirse, mobilya seçiminde kahve ve krem tonları kullanılarak şık bir dekorasyon oluşturulabilir. Mavi tonlarında dekore edilen oturma odaları, düzenli ve temiz algısı yaratır. Alan bakımından büyük oturma odalarında mavinin ve lacivertin koyu tonları da duvar rengi olarak tercih edilmektedir. Oturma gruplarında da sıkça karşılaştığımız lacivert koltuklar oturma odası dekorasyonlarında odak noktası oluşturabilecek konumdadır. Rengin cezp edici etkisi tüm odaya yansımaktadır.

Bej ve krem tonları da ham kumaşların sadeliğini çağrıştırmaktadır. Ev dekorasyonları için güvenilir renk tonları arasında yer alır. Risk almadan evini dekore etmek isteyenlerin en hızlı tercih ettiği renkleri oluşturur. Ahşabın her tonuyla uyumludur. Büyük minderlere sahip oturma gruplarında da en çok tercih edilen renklerdir. Bu renkler dekore edilen alanda sıcaklık hissi oluşturur.

Yeşilin koyu tonları, siyah ve antresit gri gibi tonlar da, büyük oturma odası dekorasyonlarının duvarlarını süslemektedir. Siyahın tonları, alan çok büyük değilse tercih edilmemelidir. Yeşilin sarıya çalan tonları ve grinin koyu renkleri orta büyüklükte bir salon için tercih edilebilir renkleri oluşturur. Duvar renkleri iddialı olan dekorasyonlarda mobilya renkleri olabildiğince sade seçilmelidir. Minder seçimlerinde farklı renkler tercih edilerek dekorasyona hareket katılabilir.

İddialı duvar renklerinde, açık tonlarda tablolar ve aksesuarlar kullanılarak dekorasyonda zıt etki oluşturulabilir. Farklı aksesuarlar ile duvarlar daha belirgin hale gelecektir. Dekorasyonunda kullanabileceğin eşi benzeri olmayan aksesuar ürünleri için buraya tıklayarak aksesuar bölümümüze ulaşabilirsin.