%20 İNDİRİM

+ ÜCRETSİZ NAKLİYE

EFSANE DEĞİŞİM HAFTASI BAŞLADI! - %20 İndirim + Ücretsiz Nakliye

Kalan Süre

1 Gün 10 Saat 27 Dakika

Feng Shui Dekorasyonu

Feng Shui dekorasyonu nasıl yapılır?

Bir zamanların en popüler akımı olan Feng Shui felsefesinin ev dekorasyonunda nasıl kullanıldığına yakından bakalım istedik.

Feng Shui, enerji akımıyla ilgili bir doğu felsefesi ve bir inanış biçimi. Kelime anlamı olarak “rüzgar ve su” anlamına geliyor. Temelde, bolluk bereket, sağlık, şans ve kariyeri hayatımıza çekecek mekan düzenlemesini oluşturuyor. Bu felsefe ile ilgili daha detaylı bilgiye Wikipedia’dan ulaşabilirsin.

Yaşadığımız alanın doğayla uyumlu olması prensibine dayanan Feng Shui, ev dekorasyonunda bize yapmamız ve yapmamamız gereken birçok kural söylüyor. Bunun içerisine evdeki tüm bölümler giriyor elbette. Oturma odaları, aileyi birleştiren en önemli alan olduğu için bu mekanlarla ilgili en bilenen Feng Shui prensiplerini seninle paylaşmak istedik.

Feng Shui’ye göre aydınlatma oldukça önemli; enerjilerin doğru girebilmesi için ortamın iyi aydınlatılması gerekiyor. Hatta evinin karanlık ve uzun bir koridoru varsa burada ışığı açık bırakmanı bile söylüyor! :) Doğru aydınlatmayı bulman için belki buraya göz atabilirsin.

Koltuğunun sırtını pencerenin önüne gelecek şekilde konumlandırmak, oturan kişide tedirginlik yarattığı için farkında olmadan negatif enerjilerin girmesine sebep oluyor.

Çin felsefesine göre Yin ve Yang birbirini tamamlayan enerjiler. Yin dişiyi, sakinliği, geceyi ve negatifliği temsil ederken; Yang, erkeği, aktif olmayı, gündüzü ve pozitifliği simgeler.

Yin ve Yang’ı evimizde dengelemek için seçtiğimiz renklere ve şekillere de dikkat etmek gerekiyor. Köşeli şekiller Yang’ı temsil ederken, oval ve yuvarlak şekiller Yin’i temsil ediyor. Yani köşeli bir sehpa kullanıyorsan üzerini yuvarlak bir obje ile tamamlayarak enerji dengesini sağlayabilirsin.

Ayrıca evde kuru bitki ve çiçeklere yer verilmesi de istenmeyen bir unsur. Çünkü bitki doğada canlı olarak bulunması gerekir, yaşamın sembolüdür.

Kırık veya bozuk nesneler ya atılmalı ya da tamir ettirilmelidir. Enerji akışını kesen bir etkisi vardır.

Aşırı renkli salonlar bazen itici gelebilir. Bu yüzden renk çeşitliliğini de kararında yapılmalı, mümkünse 3 renk tonunun bir arada kullanılması dengeleyici olacaktır.

Salonda ayna kullanmak enerji akışını kolaylaştırıyor. O zaman hemen bir ayna seçebilirsin! :)

Tabii ki en temelinde bu bir yaşayış felsefesi ve senin mutluluğunu ve huzurunu amaçlıyor. Bu yüzden senin için en mutlu olduğun dekorasyon tarzı doğru olandır, unutma!

Yazar, Tuğçe Tağ

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0