Orkide Saksı Değişimi

Çiçeklere sahip olmak için onları yakından tanımak sevmek ve bakımını üstlenmek için büyük bir bahçeye ihtiyacımız yok. Bazen pencerelerin önünde bazen salonumuzun en güzel yerinde bazen de balkon korkuluklarına astığımız rengarenk güzel çiçekler… Çiçek sevenlerin bu canlıları en iyi şekilde korudukları ve solmamaları için ne gerekiyorsa yaptıklarını biliyoruz. Orkide gibi muazzam ve çok güzel bir çiçeğinde bakımı en az diğer çiçekler kadar önemlidir.

Söz konusu orkide çiçeği ise çok daha dikkatli ve hassas davranmakta fayda var. Orkidenin bakımı bir gün bile aksar ise maalesef o güzelim çiçek anında solmaya başlar. Şimdi bu hassas orkidelerin bakımı ve saksı değişimi ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağım. Böylece orkideler uzun zaman evlerinizde o güzel görünümleri ile yerini alacaklar. Öncelikle çiçeği bir tanıyalım…

Orkide Nedir?

Salepgiller ailesinden olan orkidenin, dünya üzerinde 22 binden fazla türü bulunmaktadır. Ama bizler orkideyi süs bitkisi olarak ve herkesin bayılarak içtiği o salep tadından bilmekteyiz. Bu yazımızda süs bitkisi olarak çokça kullanılan orkidenin bakımı ve saksı değişimi ile ilgili konuşacağız.

Orkide Çiçekleri Hep Yaşasın: Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evinizde, iş yerinizde bir orkide yetiştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle doğru orkideyi seçmeniz gerekmektedir. Genelde orkideler çiçek açmış şekilde satılmaktadır ama bunlar daha çok hediyelik olarak göndermek için tercih edilmektedir. Orkide yetiştirilmek istendiğinde çiçek kısmında bolca tomurcuk olan orkideleri tercih etmeniz gerekmektedir. Ve almayı düşündüğünüz orkidenin saksısı mutlaka cam saksı olmalıdır. 

Doğru orkideyi seçtiniz ve evinize yerleştirdiniz. Burada ki önemli ikinci konu orkideyi konumlandırdığınız yer ve bu yerin güneş ışığı ile ilişkisi. Yani orkidenizi direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamanız gerekmektedir. Çünkü orkide çiçekleri güneş ışığını doğrudan almayı sevmez. Bu yüzden orkideyi aydınlık olan bir yere ama doğrudan güneş ışığı almayan bir alanda muhafaza etmelisiniz. 

Üçüncü olarak orkide çiçeğinin saksısının şeffaf ve saksının küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bu şekilde alırsanız saksı değişimine gerek kalmaz. Ama normal bir saksıda alırsanız mutlaka şeffaf bir saksıya geçirmeniz gerekir. Bunun nedeni de orkide köklerinin de çiçeklerinde olduğu gibi doğrudan değil de dolaylı yollardan güneş ışığını alması çok daha sağlıklı yetişmesi bakımından önemlidir ve tecrübeye dayalı olarak orkideler, küçük saksılarda çok daha güzel yetişmektedirler.

Dördüncü olarak orkideyi yerleştirdiğiniz ya da saksılı şekilde satın aldığınız saksının deliklerinin olduğundan emin olmalısınız. Çünkü orkideler fazla suyu da sevmezler ve yanlışlıkla fazla su dökerseniz ve saksının delikleri yoksa fazlalık suyu atamaz ve orkidenin kökleri fazla sudan zarar görerek çürümeye başlar ve bir zaman sonra orkide ölür. Bu sebepten ötürü drenaj delikleri olan saksı tercih etmenizde büyük önem taşımaktadır.

Beşinci olarak orkidenin bulunacağı toprağının seçiminde de özenli ve bilgili olmalısınız. Çünkü orkideler her toprağı da sevmez. Gördüğümüz üzere çok özel istekleri olan bir çiçek orkide☺ her yerde satılan saksı bitkileri toprağı yerine orkide yetiştirilmek için üretilen orkide toprakları ve gübrelerinden temin etmeniz daha verimli orkideler yetiştirebilmeniz için önemlidir.

Tüm bu püf noktalara ilave olarak orkide çiçeği yerini benimsemeyi ve sabit kalmayı sever. Bu yüzdende orkidenin yerini sık sık değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Şunu da belirtmeden bakımının püf noktalarını geçmiş olmayayım. Eğer mümkünse oda sıcaklığının 15 ila 25 derece arasında olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Orkide Sulama Nasıl Yapılır?

Orkide çiçeği resmen kendi kuralları olan bir çiçek türüdür. Güneşte olduğu gibi ne fazla suyu sever ne de kurak kalmayı. Bu yüzden bu nazlı çiçeği sularken çok dikkatli olmalısınız. Sulama işinin süresi genelde 4-7 günde 1 defa olacak şekilde, ve toprağın her zaman nemli kalacak şekilde sulama süresi ayarlanmalıdır. Ama yaz mevsiminde havanın sıcaklığının artmasından dolayı sulama işlemini daha sık gerçekleştirebilirsiniz. Bunu toprağın nemine bakarak ayarlamanız gerekir. Mesela kış mevsiminde bir haftada 1 sulama yaparsanız yazın bu süre haftada 2 ye çıkacaktır. Sulama işlemini genelde sabah saatlerinde yaparsanız verimi artar.

Ayrıca sulama zamanını ve süresini belirleyeceğiniz zamanda toprağın nemini doğru gözlemlemeniz oldukça önemlidir. Toprağın nemsiz kaldığını, fark ederseniz süreyi kısaltabilirsiniz. Eğer kurak bir iklimde yaşıyorsanız veya orkide çiçekleriniz susuz kalmış ve boyunlarını bükülmeye başlamışsa orkideleri yeniden canlandırmanız için bilmeniz gereken sıra dışı bir yöntem var: Buz!

Bu yöntemi orkide yetiştirenlerin bildiği bir yöntem olup işe yarayan bir yöntemdir. Özellikle yaz aylarında daha çabuk kuruyan toprağınızın nemli kalması için birkaç buz parçasını torağın üzerine yerleştirirseniz yavaşça eriyen buz ile toprak daha uzun süre nemli kalacaktır. Bununla birlikte orkide solüsyonlarını da buz kalıplarına koyarak kullanabilir bitkiye vitamin depolamış olursunuz. 

Orkide Budama Nasıl Yapılır?

Orkidenin çok yıllık bir bitki olduğunu söylemiş miydim? Eğer evinizde bir orkideniz varsa ve sadece gövdesi kalmış yani çiçeklerini dökmüş, ise bu öldü anlamına gelmez. Orkide yılda 3-4 defa çiçek veren bir bitki olup budama işlemini doğru yaptığınızda çiçek açma sayısını arttırabilirsiniz.

Orkide çiçeğinin açan çiçeklerini döktükten sonra birkaç gün bekleyin, orkide sapının renginin koyulaştığını fark ettiğiniz zaman orkidenin bulunduğu saksıyı alarak sapında olan boğum kısımlarını keşfedin. Saksının dip bölümünden buna orkidenin kökü de diyebiliriz, boğumları sayın. Farklı renklerde ve ince çizgi gibi görünen bu boğumlardan, aşağıdan yukarıya doğru olan 3. Boğumu belirleyin. Bu boğumun 2-3 cm üstünden budama makası ile orkide sapının üst kısmını güzel bir şekilde kesin. Budama işlemini, sulama işlemini ve doğru güneş ışığı alma işlemini gerçekleştirirseniz orkide çiçeklerinin yeniden çok güzel çiçekler açtığına tanıklık edebilirsiniz.

Orkide Bakımı İçin Çok Önemli Bir Nokta: Orkide Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Orkide yukarıda da söylediğimiz gibi nazlı ve kendi kuralları olan bir çiçek türüdür. Orkide bakımında belki de en önemli olan detaylardan biride saksı değişimi konusudur. Ancak saksı değişiminin sık sık yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden orkidenizi satın alırken doğru saksıya yerleştirilmiş orkide çiçeği almaya özen gösterin. Verimsiz toprak, kurumuş orkide ya da yanlış gübreleme işi yapılmış bir orkide çiçeğinin saksının değişimini yapabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Orkidenin saksısını değiştirmek istediğinizde çiçeklerin tam anlamı ile bittiğinden emin olun ve iki üç gün önceden harekete geçin. Saksı değişimi yapılmadan 2-3 gün önce orkide çiçeğini her zaman suladığınızdan daha çok sulayın. Bu işlem hem orkide toprağını daha kolay çıkarmanızı hem de orkidenin yeni saksıya daha hızlı adapte olmasını hızlandıracaktır.

Saksı değişimi yaparken orkideyi saksıdan ters şekilde tutun ve çıkarın. Sonra kökte kalan toprak-gübre gibi kalıntıları güzelce temizlemeye çalışın. Yeni saksısına ve yeni toprağına kavuşacak orkidenin çürümüş olan köklerini diğer köklere zarar vermeyecek şekilde kesin ve ardından orkide çiçeğini yeni saksısının tam orta kısmına yerleştirin ve yan kısımlardan toprağı güzel bir şekilde yerleştirin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0