İkinci El Mobilya
Geri

Odanı Büyük Gösterecek Yöntemler

Özellikle büyük şehirlerde, yükselen kira fiyatları ile birlikte küçük evlere rağbet artmaktadır. Ancak gittikçe yaygınlaşan küçük evler ruhumuzu daraltmaktadır. Birkaç püf noktası ile evinin küçük olan bölümlerini olduğundan daha büyük göstermen mümkündür.

Odanı büyük gösterecek püf noktalarının başında açık renkli duvar kâğıtları ve duvar boyaları gelmektedir. Koyu renk duvar kâğıtları veya boyalar odanın daha karanlık görünmesine sebep olmakla birlikte, ışığı emme özelliğine de sahiptir. Bu nedenle dar ve küçük alanlar için açık renkli duvar kâğıtları veya duvar boyaları tercih edilmelidir. Kitaplık ve kütüphane gibi heybetli mobilyalar olabildiğince az tercih edilmelidir. Kitaplık veya kütüphane gibi mobilyalara alternatif olarak çeşitli duvar rafları kullanabilirsin. Ancak heybetli mobilya tercih edilecek ise de, duvara olabildiğince yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Odanın genelinde daha minimal mobilyalar tercih etmeye dikkat etmelisin. Koltukların minimal oluşu, alanı daha ferah göstermene yardımcı olacaktır. Koltuk döşemelerinde de mutlaka açık renkler tercih etmelisin. Düz renk döşemelik kumaşlar tercih edersen, desenli yastıklar kullanarak odanın atmosferini kolayca değiştirebilirsin. Aynı zamanda televizyon ünitesi kullanmayı düşünüyorsan; küçük bir ünite tercih edebileceğin gibi, duvara monte edilen televizyonun yanlarına istediğin şekil ve açılarda duvar rafları monte ederek kendi tarzına uygun tv üniteni yapabilirsin. Alt kısımda ise, alanına uygun küçük tv sehpaları tercih edebilirsin. Az eşya kullanılmaya özen göstermelisin. Odanın alabileceği kapasitenin dışına çıkmadan mobilya tercihleri yapmalısın. Mobilya seçerken, özellikle takım olarak alacağın eşyaları gözden geçirmelisin. Sığmayacağını veya sıkışık olacağını düşünüyorsan takımı bozarak işlevsel olabilecek mobilyalar tercih etmelisin. Ayrıca L tipi koltuk modelleri veya köşeli koltuk modelleri de odanı büyük göstermende yardımcı olacak yöntemler arasında yer almaktadır. L tipi mobilyalar ve köşeli koltuk takımları ile küçük odaları daha pratik ve kullanışlı bir hale getirebilirsin. Alanını olduğundan büyük göstermek için, orta sehpa, masa veya yan sehpalarda, cam modelleri tercih ederek ferah bir görüntü elde edebilirsin. Aynı zamanda katlanan sehpa, masa veya tabure modelleri de tercih edebilirsin.

Aksesuarlarında mutlaka ayna kullanmalısın. Aynalar alana derinlik kattığından dolayı, odanın olduğundan büyük görünmesine neden olacaktır. Duvarlarda alçıpan nişler kullanabilirsin. Odalarda niş kullanılmasıyla birlikte, alanda ferah bir görüntü oluşturduğunu görebilirsin. Nişlerin içerisine yerleştireceğin led ışıklarla, odanın daha aydınlık olmasını sağlayabilirsin. Alçıpan nişler sayesinde depolama alanın artarken aynı zamanda şık ve modern bir görüntü de elde edeceksin.

İmkânın varsa doğal ışıklardan yararlanmalısın. Güneş ışığından yararlanman pek mümkün değilse, odanın aydınlatılmasında dikkatli ve özenli seçimler yaparak alanı olabildiğince ışıklandırmalısın. Odanın tek bir yerinde aydınlatma kullanmak yerine, birkaç yerinde aydınlatma kullanmak, odanı büyük gösterecek püf noktaları içerisinde yer almaktadır. Pencerelerinde gün ışığını geçiren perdeler tercih edebilirsin. Aynı zamanda küçük alanlarda perde seçimi yaparken, dikey çizgili perdeler kullanmaya özen göstermelisin. Böylelikle odanın tavanı daha yüksek görünürken, odaya derinlik hissi katmış olacaksın.

Odanın kapısını çıkararak yerine akordiyon kapılar veya kapı süsleri kullanabilirsin. Bu görüntü dekorasyonuna farklı bir izlenim katarken, özellikle içe açılan oda kapılarının kapladığı yeri, daha verimli bir şekilde kullanma olanağı da sunmaktadır.

Mutfakları olduğundan büyük göstermek için ise, yine katlanan eşyalardan yararlanabilirsin. Duvara monte edilen bir masa ve katlanan sandalyeler işini fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Mutfaklarda daha ferah bir görüntü sağlamak için pastel renkler tercih etmelisin. Aynı zamanda açık renk mutfak dolapları tercih ederek, duvarlar ile uyumlu bir atmosfer oluşturabilirsin.

Halı seçiminde ise, düz renk kilimler veya halılar kullanabileceğin gibi küçük desenlere sahip halılarda tercih edebilirsin.

Salonları büyük göstermenin püf noktalarından biri ise, yemek masasının olduğu kısım ile oturma alanının bulunduğu kısmın aksesuarlar ve aydınlatmalar ile birbirinden ayrılmasıdır. Bu yöntem ile salonlar daha geniş bir izlenim oluşturmaktadır.

Aksesuarlarına renkleri dâhil edebilirsin. Özellikle açık renk dekorasyonları hareketlendirmek için zıt renklere ihtiyaç duyulmaktadır. Salon veya oturma odası gibi alanlarda bu tezatlığı renkli yastıklar ile sağlayabileceğin gibi odanın havasını değiştirmek içinde canlı veya cansız çiçekler, tasarım aksesuarlar, kullanabilirsin. Aynı zamanda mutfak ve evin diğer yaşam alanları içinde sana özgü objeler ile tarzını yansıtabilirsin.