Niş Dekorasyon

Niş dekorasyonunu, çok eskilerden beri yaygın olarak kullanılan duvar tasarımı olarak tanımlayabiliriz. Tasarımsal tanımı göze hoşluk hissi veren girinti ya da oyuk olarak belirtiliyor.

Niş dekorasyonunu, çok eskilerden beri yaygın olarak kullanılan duvar tasarımı olarak tanımlayabiliriz. Tasarımsal tanımı göze hoşluk hissi veren girinti ya da oyuk olarak belirtiliyor. Mesela eski köy evlerini dikkatli şekilde incelersen çoğu odasında niş olduğunu görebilirsin. Konsol veya vitrin gibi mobilyalar hayatımızda bu kadar yaygın değilken nişlerden oluşturulan bölmeler depolama alanı olarak kullanılıyordu. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan niş dekorasyonları artık daha çok dekoratif ve sergileme alanı olarak tercih ediliyor. Duvara monte edilen profiller yardımıyla oluşturan nişlerin üzerleri alçı ile kapatılıyor ve panel bölümleri kapatılan kısmın dışında kalan bölmelerde niş olarak adlandırılan bölümleri oluşturuyor.

Niş dekorasyonu genellikle salon, oturma odası, antre ve ofis dekorasyonlarında yaygın olarak ön plana çıkıyor. Antre ve uzun holler genellikle eşya kullanımı için uygun alanı sunmuyor. Evin bu gibi bölümlerinde de alanı hareketlendirmek için küçük dokunuşlar gerekiyor. Bu durumda duvar dekorasyonları ve niş kullanımı için uygun şartları oluşturuyor. Özellikle küçük alanlarda kullanılan nişler, dekoratif görünümü arttırırken içerisine takılan spot ışıklar ile alanı daha ferah ve olduğundan büyük gösterme özelliği taşıyor. Farklı bir kullanım çeşidi ise nişlerin içlerini aynalar ile kaplayarak alanda derinlik algısını oluşturmak… Ayrıca pek çok dekorasyonda niş bölmeleri televizyon ünitesi olarak da değerlendirilebiliyor.

Ev dekorasyonlarında niş oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli nokta nişlerin hangi duvarlara uygulanmasını belirlemendir. Her duvarda niş kullanırsan dekorasyonda karmaşık ve yorucu bir görüntü yaratabilirsin. Aynı zamanda paneller kullanıldığı içinde tüm duvarlara, alanından belirli bir kullanım alanı sunman gerekiyor. Bu durumda aktif kullanım alanını bir nebze küçültecektir. Bu nedenle odak noktası olarak belirlediğin bir duvar varsa niş dekorasyonunu o duvarda uygulaman daha doğru sonuçlara ulaşmana yardımcı olacaktır. Ya da odada kör nokta olarak adlandırdığın bir kısım varsa hareket katmak için bu alanları da nişler ile süsleyebilirsin.

Niş dekorasyonu iki farklı alanı birleştirmek içinde kullanılmaktadır. İki alan arasındaki duvar yıkılarak yerine niş bölmeleri oluşturulur. Özellikle mutfak ve salon gibi iki alanı veya küçük iki odayı niş dekorasyonundan yardım alarak birleştirebilirsin. Böylece daha şık ve modern bir görünüm elde edeceksin.

Ev yapım aşamasındayken oluşturulan nişler daha kolay ve daha risksizdir. Ancak yaşam alanına sonradan niş eklemek istiyorsan mutlaka profesyonel yardım almalısın. Aksi halde küçük bir hatada evin taşıyıcı kolonları zarar görebilir ve hatta evin çökmesine bile neden olabilirsin. Özellikle iki farklı alanı birleştirme işlemi diğer niş dekorasyonlarına göre biraz daha zor ve uğraştırıcıdır.

Evin yapısından kaynaklanan kolon boşluklarını da yine raflar ile şekillendirerek niş bölmeleri kadar ilgi çekici bir hale getirebilirsin. Bu örnekteki gibi, alanında bulunan kör noktaları değerlendirerek depolama alanlarını arttırabilir ya da kendine minik bir kütüphane yaratabilirsin.

Yatak odası ve banyo gibi alanlarda da niş bölmelerine yer veriliyor. Özellikle yatak odalarında yaygın olarak kullanılan nişler, yatak başlığının konumlandırıldığı alanı daha şık ve modern bir hale dönüştürüyor. Oluşturulan niş bölmeleri kimi zaman doğal taşlar ile kaplanarak kimi zaman ise duvar kağıtları kullanılarak daha özgün bir hale getiriliyor. Nişleri doğal taşlar ile kaplama salon ve oturma odası dekorasyonunda televizyon duvarlarında da oldukça yaygın kullanılıyor. Banyo dekorasyonlarında ise su alan yerlerdeki nişleri fayanslar ile kaplamak uzun süreli kullanım olanağı sunacaktır. Aksi halde nemlenen kısımlarda kararmalar oluşabilir.

Niş Dekorasyonu İçin Aksesuar Seçimi

Salon ve oturma odası dekorasyonlarında görsel zenginliği arttırmak için niş bölmelerini aksesuarlar ile zenginleştirmen gerekir. Spot ışıklar ile aydınlatılmış niş bölmelerine sahipsen; vazo, tablo, yapay çiçek, kitap, metal obje, şamdan veya balon cam şişeler gibi aksesuarları kullanarak alanında sergi görünümü yaratabilirsin. Ofis dekorasyonundaki niş bölmelerinde ise, madalyalar, ödüller, belgeler gibi seni daha çok çalışmaya motive edecek eşyaları sergileyebilirsin. Aynı zamanda dekorasyonun genel havasına göre objeler ve fotoğraflar tercih ederek ofisini daha bireysel bir hale dönüştürebilirsin.

Nişlerini güzelleştirebileceğin en farklı ve eşsiz aksesuar ve objelere ulaşmak için aksesuar kategorimize göz atabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0