Neden Montessori Ranza?

Montessori eğitimi son yıllarda çocuk gelişimi için önemli bir yeri olan ve aileler tarafından çok fazla tercih edilmeye başlayan bir eğitim sistemidir. Fakat Montessori eğitiminin doğru sonuç vermesi için öncelikle, bu eğitimin nasıl olması gerektiğinin iyi bilinmesi lazım. Özellikle bu eğitim için önemli bir detay olan Montessori yatak ve montessori ranzaları neden tercih etmen gerektiği hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra, bu yatak türlerinin çocuklar için sağlamış olduğu faydaları anlaman mümkün olacaktır.

Montessori eğitimi son yıllarda çocuk gelişimi için önemli bir yeri olan ve aileler tarafından çok fazla tercih edilmeye başlayan bir eğitim sistemidir. Fakat Montessori eğitiminin doğru sonuç vermesi için öncelikle, bu eğitimin nasıl olması gerektiğinin iyi bilinmesi lazım. Özellikle bu eğitim için önemli bir detay olan Montessori yatak ve montessori ranzaları neden tercih etmen gerektiği hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra, bu yatak türlerinin çocuklar için sağlamış olduğu faydaları anlaman mümkün olacaktır.

Kısaca Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori neredeyse yüz yıl önce geliştirilmiş olan bir pedagojik kavramdır. Ama özellikle son yıllarda çocuk gelişimi için kullanılan bir eğitim modeli haline gelmiştir. Montessori eğitimi temelde çocukların kendi kararlarını vermesini hedefler. Bu sayede çocuklar başka birilerine ihtiyaç duymadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve böylece bir birey olarak gelişimini sağlayabilmektedir. 

Çocuğun eğitimi evde başlar ve yaşam boyu sürer. Çocuk yaşta kendine yetebilen bireyler yetiştirmek ileride özgüveni yüksek bireyler anlamına gelir. Bildiğin üzere çocukların sağlık olarak bedensel gelişimleri kadar kişisel gelişimleri de çok önemlidir. Kişisel gelişim çocukların hayata hazırlanması başka insanlar ile iletişim halinde iken kendini doğru ifade edebilmesi, yaptığı yanlışların sorumluluğunun farkında olarak bu sorumluluğu üstlenmesi, duygularını net bir şekilde açık açık ifade etmesi gibi durumları içerir. Özellikle bu gibi özellikleri küçük yaşta geliştirememiş çocuklar büyüyüp hayatın içine girdiklerinde bocalamaya başlarlar. Özellikle de sağlıklı ve sorunsuz bir ergenlik dönemi için bu özelliklerin kesinlikle çocuklara aşılanması öğretilmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde özgüveni olmayan çocuk sağlıklı ilişkiler kuramaz bu da tüm hayatını olumsuz etkileyebilir. İçine kapanık ve sorun çıkarmaya meyilli bireyler olurlar. Bu durumda Montessori eğitimi sağlıklı bireyler yetiştirmek adına oldukça önemli bir eğitim sistemidir. Bir çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılaması ve kendine yetebilmesi için ev ortamının büyük önemi vardır. Montessori eğitimine uygun odaları ve özellikle de montessori yatakları.

Montessori Ranza Nedir?

Montessori Ranza, normal bir ranza ya da yatak modeli olmayıp Montessori’ye uygun bir şekilde düzenlenmiş ranza ve yatak çeşitlerini ifade eder. Piyasada sürekli Montessori ranza olarak tek bir model varmış gibi reklam yapıp satış yapılıyor ama bu doğru değildir. Montessori ranza tamamen kullanım şekli ile alakalıdır. Yani tek bir modeli yoktur. Yeni doğmuş bebekten 15 yaşına kadar bir gencin kullanabileceği işlevsellikte ve sağlamlıkta üretilen montessori ranzalar bebeklik çağından gençlik çağına kadar çocuğunun gelişimine destek verecek modellerde üretilmektedir. Özellikle bebeklikten ergenliğe kadar olan süreçte uygu çok önemli bir kavramdır. Bu dönemde uygu fiziki gelişimine önemli ölçüde katkı sağladığı gibi zihin gelişiminde de oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Özellikle bebekler sürekli uyuyarak büyür ve gelişimini tamamlar o halde montessori ranzalar bu şekilde sağlıkla uyumaları için imkan sağlamaktadır. Bu ranzaların Montessori’ye uygun bir şekilde düzenlenmesi ev içi dekorasyona da bağlıdır aslında… Eğer Montessori ranza yapmak istiyorsan, ranzanın alt kısmı yere yakın olmalıdır. Montessori ranzaların amacı çocuğun kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yatağına girip çıkmasıdır. Düzenli uykuya alıştırmak ilk başta zor olabilir ama montessori ranzalar sayesinde çocuklar kendi yataklarına severek ve isteyerek gidecekleri bir alana dönüşüyor. Böylece kendi sorumluluklarını almaya başlıyorlar. Çocuklarının odalarına uygun büyüklükte yaptıracağın ya da satın alacağın montessori ranzalar, çocuklarına farklı bir dünya da hissettirebilecek çeşitlilikte üretiliyor. Gemi, uçak, şato, ev, kulübe ve birçok şekli olabilen ranza modellerinde çocukların harika vakitler geçirerek kendi gelişimlerinde büyük katkı sağlayacaklardır. 

Montessori Ranzanın Faydaları Nedir?

Montessori eğtimin amacı ne ise montessori ranzanın da amacı odur. Yani çocukların kendi başlarına birer birey olarak yetişmelerini ve kendi ihtiyaçlarını kendilerinin giderebilmelerini amaçlar. Montessori ranzalar önemli bir ölçüde çocukların gelişimi açısından fayda sağlar. Kendi başlarına ihtiyaçlarını gidermekte oldukça yarar sağlar, anne babaların yaptıkları en büyük hatalardan biri de sürekli çocuklarına birey olarak davranmamak ile birlikte onları her şeye muhtaç olarak görmeleridir. Sürekli yardım alan çocuk artık bir zaman sonra yapabilecek duruma gelse bile kendi işini yapmak istemez sürekli başkalarına yaptırmak ister. Bu durumda maalesef olmaması gereken ve kötü bir durumdur. Sorumluluk verilmediği için sürekli başkalarına bağlı olan çocuklar, ileriki yıllarda da kendi işlerini görmek konusunda sıkıntıya girerler. Çocukların sorumluluk ve beceri yapılarını geliştirmek için Montessori eğitimi uygun bir zemin sunuyor. Montessori ranza sayesinde çocukların sana, babasına kimseye ihtiyaç duymadan uyuma gibi en temel eylemi kendi başına gerçekleştirebilmektedir. Bununla  birlikte, diğer alanlarda da kendisi sorumluluk almak isteyecektir.

Ayrıca Montessori eğitimi için geliştirilen ranzalar ve yataklar çocuklarının gelişimine uygun olduğu kadar sağlık koşullarına tamamen uygun ve de doğal içeriklere sahiptirler. Montessori ranzalar tamamen sağlıklı bireyler yetiştirmek adına geliştirilmiş doğal yün, pamuk, lateks ve Hindistan cevizi lifleri kullanımı ile bakteri, küf gibi oluşumların önünü keser, çocuğun için uygun uyku ortamını sağlar. Bu montessori ranzalarda çocuklar çok fazla vakit geçirecekleri için yatakların çok sık kirlenebileceğini düşünebilirsin ancak özel malzemeleri sayesinde montessori ranzaları temizlemek oldukça kolay ve uzun vadede kirlerin önüne geçer. Montessori ranzalar hava gözenekleri ve doğal yapıları sayesinde çocukların aşırı terlemelerini ve aşırı üşümelerini engeller bir nevi klima görevini görürler. Bunun sayesinde çocukların ısı değişiminden etkilenmez kaliteli bir uyku çekerler.

Montessori ranzalar sayesinde çocukların erken yaşlarda sorumluluk, koordinasyon, düzen gibi eğitimleri verebilirsin. Yatağına hangi saatte girmesi gerektiğini, yatağını nasıl temiz tutacağını, yatağını nasıl toplayacağını, gibi bilgileri öğreterek sonrasını çocuklarına bırakabilirsin, zamanla kendi sorumluluklarını alacaklardır. Kendi başlarına yataklarını düzenleyen toparlayan çocukların koordinasyonları gelişir bu sayede gün içinde ki diğer aktivitelerde de düşünerek planlayarak ilerleyebilirler bu şekilde öz disiplinlerini sağlamış olurlar. Çocuklar montessori ranza ile kendilerine bir alan yaratırlar ve bu alanlarda özgürlüklerini ilan eder tadını çıkarırlar. Çocukların kendilerini baskı altında hissetmemesi onların fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Sürekli baskılanan engellenen çocuklar ileride ciddi psikolojik sorunlar yaşarlar. Bu yüzden çocuklarını kendi alanlarında özgür bırakmak kendilerinin deneyerek ve yaşayarak öğrenmelerine izin vermek son derece önemlidir.

Montessori eğitim sistemi için en önemli unsur kendi davranışlarının ve eylemlerinin sorumluluğunu almaktadır. Eğer çocukların kendi yataklarında ve odalarında hatalar ya da yaramazlıklar yaparlarsa kendilerinin farkına varmalarına izin vermelisin böylece kendilerini ne denli etkilediklerini görüp bir daha yapmayacaklar öğreneceklerdir. En iyi öğrenme yolu tek başına yaşayarak öğrenme yoludur. Montessori ranzalar modelleri ve kullanım rahatlığı sayesinde çocuklara hem oyun alanı hem uyku alanı gibi gelir. Merdivenli oluşu 2 katlı oluşu hatta bazılarının merdivenlerinin aynı zamanda çekmece oluşu çocukların hem eğlenmesine sebep olur hem de kendi eşyalarını alabilmeleri, kendi başlarına yetmeleri için olanak sağlar. Böylece çocuklar tamamen özgürlüklerinin tadını çıkarırlar. 

Montessori ranzaların çocuklarına sunduğu bu fiziksel ve zihinsel yararlar sayesinde çocuğunu iyi bir şekilde yetiştirebilmek adına uygun kullanım şekli sunmaktadır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0