Mutfakta Aydınlatma Önerileri

Mutfaklar evin her bireyine hizmet eden ve hepimizin vakit geçirdiği evin merkezleridir. Genel dekorasyonu, hijyeni kadar aydınlatması da önemlidir. Mutfağının alan ölçüsü ve kullanım amacına göre yemeklerini pişirebilir, ailenle yemekler yiyebilir veya misafirlerini mutfağında ağırlayabilirsin. Her şartta mutfağının aydınlatması iyi planlanmış olmalıdır.

Mutfak aydınlatmalarında dekorasyon kadar önemli olan kullanım alanlarıdır. Kesici aletler karanlık da kalmamalı, mutfak tezgahı yemek hazırlarken net görülebilmelidir.  Yemek masası varsa iyi aydınlatılmalıdır. Dolapların içini aydınlatmak ise hem kullanım kolaylığı sağlamasıyla, hem şık görünümüyle sıklıkla tercih edilmektedir.

MUTFAK İÇİN AYDINLATMA PLANI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİN

  • Elektrik Tesisatı ile başlamalısın. Küçük ev aletleri, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi bir çok elektriğe bağlı cihaz mutfaklarda çalışır. Yeni taşınıyor veya evini baştan tadilat yaptırıyorsan elektrik tesisatının ve seçtiğin mutfak aydınlatma ürünlerine uygunluğunun kontrolüyle başlamalısın.

  • Tasarruflu Aydınlatma seçeneklerine mutfağında yer vererek elektrik faturanı düşürebilirsin. Uzun ömürlü ve enerji tasarrufu sağlayan led ampullerin bir çok farklı seçeneği bulunmaktadır. Led ampuller aynı zamanda kullandıkça ısınmaz ve gözleri yormaz. Dolap altlarına kullanabileceğin şerit ledlerde aynı özelliklere sahiptir.

  • Açık Renk TÜL ve Perde seçimi yapman mutfağına gün ışığını daha fazla almanı sağlayacaktır. Işığa çokça ihtiyaç duyulan mutfaklar için en doğru seçim mümkün olan en fazla gün ışığından faydalanmak olacaktır.

Mutfaklarda aydınlatma amacına uygun birden fazla kaynaktan sağlanmalıdır. Mutfağın genel ışığını kullanıp, gerekli durumlarda amacına uygun ışıkları kullanabileceğin gibi, hepsinin bir birini tamamlayacağı, aynı anda açıp kapayacağın aydınlatma seçimleri de yapabilirsin. Mutfağının büyüklüğüne, genel kullanım amacına ve genel dekorasyonuna uygun seçimler yapmalısın.

MUTFAĞIN İÇİN HANGİ AYDINLATMA ÜRÜNLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİN

Mutfağın İçin Avize Seçimi yaparken mümkün olan en az ısıdan ve nemden etkilenecek, en kolay temizlenecek avize modelleri arasından seçim yapmalısın. Avizenin iyi aydınlattığından emin olmalısın. Yemek masanın üzerine sarkıt avizeler ve ekstra spot ışıklardan da faydalanabilirsin. Yeni mutfak avize modelleri ve ikinci el mutfak avize modelleri seçeneklerine göz atarak aralarından seçimini yapabilirsin.

Mutfağının Kör Noktaları İçin şerit ledlerden faydalanmalısın. Mutfak dolap altlarına ve tezgah üzerine gelecek şekilde yerleştirilebilir. 

Mutfağın İçin Abajur kullanmayı tercih edebilirsin. Yeterli alanın varsa ayaklı veya ayaksız abajur modelleri hem ışığına hem dekorasyonuna katkı sunacaktır. Yeni abajur modelleri ve ikinci el abajur modelleri seçeneklerine göz atarak aralarından seçimini yapabilirsin.

Genel Dekorasyonun Mutfak Aydınlatmasıyla Uyumu

Mutfağının geniş ve ferah görünebilmesi için yeterli aydınlatmaya sahip olması gerekir.  Ancak mutfağının genel havasını bozmamak için seçtiğin aydınlatma ürünleri dekorasyonunla uyumlu olmalıdır.  Klasik tarz bir mutfağın varsa klasik bir avize seçmelisin. Spor bir mutfağın varsa avize seçimini ona göre yapmalısın. Cam dolap detayların varsa, cam avizeler görsel olarak bütünlük sağlayacaktır. Yapacağınız seçimler mutfağınızdaki genel renklerle ve kullanılan genel malzemelerle uyumu yakalamalıdır.

Mutfak Dolaplarında Işığın Önemi

Mutfak dolaplarınıza yerleştireceğiniz spot ışıklar, mutfak dolaplarınızın içini çok daha rahat görmenize olanak sağlar. Aynı zamanda istediğinizde genel ışıkları kapalı tutup, dolap içi ışıkları kullanarak daha loş bir ortam sağlayabilirsiniz. Işıktan tasarruf etmenize de olanak sağlar.

Mutfaklar yemek pişirme ve hazırlama harici birçok amaca hizmet eder. Bazen aile bireylerini, bazense misafirleri ağırlayan mutfaklar, sosyal alanlardır. Daha geniş bir mutfağın varsa kitap okumak için bile değerlendirebilirsin. Sen yemek pişirirken, çocuğun mutfak masasında dersini çalışabilir. Bu bakımdan mutfaklarda birbirinden farklı birçok aydınlatma yöntemi tercih edilebilir.

Sarkıt Lambalar; geniş mutfaklarda ada tezgah üzerine veya masa üzerine iyi bir tercih olacaktır. Ancak küçük ve alçak tavanlı bir mutfağınız varsa sarkıt lambaları seçmemelisiniz. 

Gömme Aydınlatma; küçük veya büyük her mutfak için ekstra ışık kaynağı olarak işe yarar olacaktır.

Kabin Altı Aydınlatma; mutfak tezgahınızı aydınlatarak yemek hazırlığınıza konfor katar. İyi aydınlatılmış bir tezgah da detayları görmen daha kolay olacaktır.

Mutfak Aydınlatmasının Püf Noktaları

Mutfağın genelinde beyaz ışık kullanılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Mutfaklarda doğrama ve pişirme gibi işlemler yaparken güvenliği sağlamak en önemlisidir. Beyaz harici bir ışık yemeğin pişmesini kontrol ederken de yanıltıcı olacaktır. 

Açık mutfağınız varsa avize seçimlerini salonla da uyumlu yapmalısın. Salonunun genel renklerine ve kullanılan materyallere uyumlu bir avize seçimiyle görüntüde bütünlüğü yakalayabilirsin.

Modern döşenmiş bir açık veya kapalı mutfak için avize seçimi yaparken kontrast renkleri tercih edebilirsin.

Tek bir ışık kaynağının mutfağın için yeterli olmayacağını aklından çıkarmamalısın. Mutfaklarda yeterli aydınlatma olmaması hem alanı daha küçük gösterecek hem çeşitli kazlara davetiye çıkaracaktır.

Yaratıcılığınızı kullanıp, farklı kombinasyonlar yaratabilirsiniz. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, akşam yemeği, çay kahve saatleriyle gün içerisinde yoğun olarak kullanılan mutfağının aydınlatması için iyi düşünmeli, doğru kararlar almalısın. Gerekiyorsa bunun için bir uzmandan yardım alabilirsin. Seni doğru şekilde yönlendirecek, mutfağının aydınlatmasını bir bütün halinde planlayabilecek ve doğru ürünleri seçip almanı sağlayacak bir uzman, gereksiz zaman ve para harcamanın önüne geçebilir. Her şartta tarzını baştan belirlemeli, tarzına uygun hareke etmelisin. Ancak istediğin tarzın evin bütünüyle de uyum sağladığından emin olmalısın. 

Açıkta duran ampuller gibi koruması ve temizliği zor ürünler tercih etmen mutfak için pek uygun olmayacaktır. Sıklıkla silmen gerekeceğini aklından çıkarmadan seçimleri yapmalısın. Aynı zamanda yoğun kokulara ve ısıya, neme maruz kalacak olan mutfak avizeni bu doğrultuda seçmen faydana olacaktır. Tarzını belirleyip, gerekli ürünlerin bir listesini yaptıktan sonra ikinci el avize modellerli ve yeni avize modellerine göz atıp seçimini yapabilirsin. Bütçene uygun ürünlere bakıp, bütçeni zorlamayacak alışverişler yapmak için hedef bütçeni de önceden belirlemelisin. Yaptığın liste de alacağın her kalem için hedeflediğin fiyatı belirleyerek yola çıkabilirsin. Ürünlerinin alışverişini yaptıktan sonra bir elektrikçiyle anlaşarak doğru montaj yapılmalarını sağlayabilir veya bu işlerden anlıyorsan kendinde halledebilirsin. Elektrik tesisatının doğru çalıştığından emin değilsen riske atmamalı, kazalara sebebiyet vermemelisin. Bazı ürünlerin montajı oldukça kolay olabilirken, bazıları daha karmaşık sistemler olabilir. Bu durumda destek istemen gerekebilir. Başından seçeceğin ürüne göre programlamanı yapmalısın. Eğer kiracıysan sabit ürünleri daha uygun fiyatlı sistemlerden seçip, avize, abajur gibi giderken götürebileceğin ürünleri daha iyisinden seçebilirsin. Ancak kiracı değilsen sabit ürünleri en iyilerinden seçmek başta maliyetli gibi görünse dahi uzun vadede daha karlı bir seçi olacaktır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0