İkinci El Mobilya
Geri

Mutfak Tazelemek İçin 5 Öneri

Mutfak kültürü, ülkemizde oldukça yaygındır. Zengin yemek çeşitliliğimiz ile sevilerek yapılan yemeklerin hazırlanması ve pişirilme süreci bazen zaman alabilmektedir. Bu nedenle, evimizde en çok zaman geçirdiğimiz alanlar arasında bulunan mutfaklar; sıcak sohbetlerin yapıldığı, tüm aile bireylerinin toplandığı, dostlarla geçirilen keyifli zamanları ve birbirinden güzel yemek kokularını daha anlamlı ve cezp edici hale getirir. En keyifli zamanlarımızı geçirdiğimiz bu alanında, bazen yenilenmeye ihtiyacı vardır. Ev dekorasyonlarında farklılık, çoğu zaman psikolojik olarak rahatlatma olanağı sunmaktadır. Bu nedenle bizde senin için bütçeni sarsmadan mutfak tazelemenin yollarını araştırdık!

1) Duvar renklerinde değişiklik yapmak

Duvar rengi odanın havasını direk etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Mevcut rengin yerini farklı renkler aldığında mutfağın gözüne daha farklı görünecektir. Aynı zamanda çeşitli duvar kağıtlarından ve duvar stickerlarından da yardım alabilirsin.

2) Dolap kapaklarında değişiklikler yapmak

Mutfak dolaplarının tamamını değiştirmek zordur. Hem maliyet, hem de zaman almaktadır. Zamanın az, bütçeni de fazla zorlamak istemiyorsan, dolap kapaklarında değişiklik yapmak oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Ancak dolap kapaklarından memnunsan, yapışkanlı folyolar yardımı ile sadece renginde değişiklik yaparak dekorasyonuna daha uygun hale getirebilirsin.

Tezgah değiştirme de, mutfağında farklılık yaratmak için oldukça uygun bir yöntemdir.

Depolama alanlarını da arttırabilirsin. Mutfak gibi sık kullanılan alanlarda, depolama alanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kör noktaları ve boş alanları olabildiğince değerlendirmek, mutfağını daha aktif ve verimli kullanmana neden olacaktır.

3) Mutfağında odak noktası belirlemelisin

Salon ve oturma odası gibi alanlarda kullanılan bu yöntem ile mutfağında da ilgi çekici bir alan oluşturabilirsin. Mesela pencere kenarına dekore ettiğin keyif köşesi de buna dahil.

Aynı zamanda mutfakta kullandığın mobilyalarda da değişiklikler yapabilirsin. Mutfak köşe takımlarından birine sahipsen, döşemelik kumaşlarını değiştirebilirsin. Eğer alanın kısıtlıysa ve oturma alanı yaratmaya imkanın yoksa mutfak içerisinde bir alanı farklı renge boyayabilirsin. Böylece mutfağına basit bir yöntem ile hareket katabilirsin.

4) Aksesuar kullanmaya özen göstermelisin

Aksesuar seçimi fazlasıyla önemlidir. Küçük bir detay gibi görünse de dekorasyonu önemli ölçüde etkilemektedir. Mumlar, canlı çiçekler, duvar rafları, çeşitli objeler ve aksesuarlar, açıkta sergilenen baharatlık takımları ve kupalar; küçük bir ayrıntı gibi dursa da genel anlamda bütünlüğü sağlayabilme olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda aksesuarlar alanın, genel havasını dengelemeye de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle mutfak dekorasyonunda aksesuar seçimi göz ardı edilmemelidir. Mutfağının belirli bir tarzı varsa ona uygun seçimler yapman daha doğru sonuçlar almana neden olacaktır. Ancak değişikliği seviyorsan, tarzına aykırı aksesuarlar da tercih edebilirsin.

Son yıllarda, mutfak aksesuar seçiminde karşımıza hasır ve örgü sepetler çıkmaktadır. Yayvan bir ağza sahip olan bu sebeplerin içerisine; yağlık, baharatlık, sık kullanılan kepçe ve yemek kaşıkları, bıçaklar gibi birçok eşya yerleştirilmektedir. Bu yöntem sayesinde toplu ve düzenli bir görünüm oluşurken, aradığın her şeyi de elinin altında bulabilme imkânın artmaktadır. Katlanabilir bambu tabaklıklar da kullanabilirsin. Sevdiğin emaye tabak ve kupaları burada sergileyebilirsin. Canlı çiçekler ise ortama hareket ve enerji katma konusunda fazlasıyla başarılıdır. Özellikle yaz aylarının ferahlığını hissettiğimiz şu günlerde, canlı çiçek konusunda oldukça güzel tercihler yapabilirsin.

Duvar rafları kullanarak depolama alanını arttırabilir aynı zamanda üzerinde kullanacağın objeler ile dekorasyonunun havasını bir çırpıda değiştirebilirsin. Dağınıklığı en aza indirgemek için küçük mutfak aletlerini veya dekorasyonun ile uyumsuz aksesuarları ortadan kaldırmalısın.

5) Perdelerini değiştirebilirsin

Perdeler, dekorasyonu tamamlayıcı nitelik taşımaktadır. Dekorasyonunda fark yaratman için bazen perdeleri değiştirmende yeterli olabilmektedir. Mutfakta perde seçimi yapılırken, ışığı geçiren saydam perde modellerine öncelik verilmelidir. Gün ışığından oldukça fazla yararlanılmaya çalışılmalıdır. Bu nedenle büzgülü perdeler ve katlanır perdeler mutfak dekorasyonunda kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Mutfak dekorasyonuna uygun renk veya desenlerde perde seçimi yaparak alanını farklı kılabilirsin.

Yapacağın küçücük bir değişiklik bile alanını daha farklı görmene ve kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır. Bütçeni zorlamadan küçük değişiklikler ile sende mutfağını tazele!