Mobilyanı nakite çevir!

İkinci El Mobilya Alırken ve Satarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mobilya, literatürümüzde oturulan yerlerin süslenmesine ve türlü amaçlarla donatılmasına yarayan eşya olarak tanımlansa da aslında hayatımızın çok büyük bir kısmında yer almaktadır. Ofiste, evde, bahçede veya günlük yaşamımızın büyük bir kısmında ihtiyaç duyduğumuz bir alandır. Bedenen ve ruhen dinlenmemizi kolaylaştırır.

İkinci El Mobilya Alırken ve Satarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el eşya satışında, kullanılabilir durumda olan her eşya satılabilir ancak bu işten sürekli gelir elde etmeyi düşünüyorsan ilk olarak pazar araştırması yapmalısın. Hangi türde ürünlerin satıldığı ve özellikle piyasada en çok hangi ürüne rağbet gösterildiği önemli konulardan biridir. Bunun yanı sıra eski parçaları yenileyerek ederek çok daha iyi fiyatlara satabilirsin. Birçok yabancı ülkede insanlar alım satım yaparak, ikinci el mobilyalardan gelir kaynağı oluşturmaktadır. Mesela yıpranmış eski bir masayı satmayı düşünüyorsan cilalayıp ya da küçük rötuşlar ile daha yüksek fiyata satabilirsin. Yapacağın küçük onarımlar eşyalarının değerini arttıracaktır. Bu yöntem henüz ülkemizde çok fazla kullanılmasa da yeniden kazanım mantığı ile hem keyifli hem de oldukça karlı bir alan. Kendi becerilerini kullanarak yeniden kazanım işinden gelir elde edebilirsin. Özellikle hobi olarak ilgilendiğin alanlar mevcutsa o alanda başarı elde etme ihtimalin daha da artacaktır.

Aynı zamanda unutulmamalıdır ki giderek pahalılaşan mobilya fiyatları ve birbirinin kopyası haline gelen mobilyalar nedeniyle gün geçtikçe ikinci el mobilyalara olan ilgi artmaktadır. Bütçeye uygun olmasının yanı sıra, özel tasarım eşyalar ve aktif olarak üretimde ve satışta bulamayacağın eşyaların çoğunlukta olmasıdır. Aynı zamanda birçok vintage ve antika eşyayı da içerisinde barındırması, ikinci el eşyaları daha cazip hale getirmektedir.

Mobilya satmadan önce dikkat etmen gereken bazı noktalar vardır. Satış öncesi marka, yaş, stil ve nadirlik gibi bazı unsurları göz önünde bulundurarak ürüne değer belirlemen gerekmektedir. Bu unsurları göz önünde bulundurmadan belirlediğin değer yanıltıcı olabildiği için zarar edebilirsin veya yanlış fiyatlandırmadan dolayı eşyanın satılmamasına neden olabilirsin.

Mobilya çevrimiçi bir ortamda satılacaksa fotoğraflarının aydınlık aynı zamanda kaliteli çekilmesi ve potansiyel alıcılara verebileceğin daha fazla bilgi sayesinde kısa sürede satılacaktır. Bu gibi satışlarda şeffaflık önceliklidir. Ürünün kusurları varsa mutlaka belirtilmelidir. Özellikle çevrimiçi satışlarda iade politikası aktif olarak kullanıldığı için şeffaflık olmazsa bu süreç senin için daha sancılı ve uğraştırıcı geçebilir. Alıcı eşyayı iade ederek parasını geri alabilir. Ancak eşya birkaç nakliye sonrasında zarar görebilir ve yıpranabilir. Aynı zamanda satıcı profilinde olumsuz dönüşlerden dolayı zedelenecektir.

İkinci el eşya alırken de satarken de güvenilir alanları tercih etmeye özen göstermelisin. İnternet üzerinden alışveriş yapacaksan, sitenin güvenliğine dikkat etmen de önemli konulardan biridir. Sürekli siteyi ziyaret ederek, aktif olup olmadığını öğrenebilir ve kullanıcı yorumlarını okuyarak ürünler ve satıcı hakkında fikirler edinebilirsin.

Nakliye durumunu da göz ardı etmemen gerekir, ürünün teslim süresi, nakliye ücretinin olup olmadığı, ürünün nakliye sırasında hasara uğrayıp uğramadığı da oldukça önemli konulardan bazılarıdır.

Mobilyanı Dekopasaj üzerinden de satışa çıkarabilirsin. Nakliye ve güvenilirlik gibi daha birçok konuda profesyonel olarak hizmet veriyoruz. Alıcı ve satıcının ortak paydada buluşmasını ve sorunsuz satış ortamı oluşturarak iki tarafında yüzünün gülmesini hedefliyoruz.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0