Mobilya Seçmeden Önce Bilmen Gerekenler

Günün yorgunluğundan sıyrılmak ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için, seçilen mobilyanın da rolü oldukça fazladır. Bu nedenle mobilya seçmeden önce bilmen gereken her şeyi senin için araştırdık!

Ev yaşamında kolaylık sağlayan mobilyalar, hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Artan istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda ve yenilenen teknoloji ile birlikte mobilyalarda her geçen gün farklılaşmaktadır. Günün yorgunluğundan sıyrılmak ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için, seçilen mobilyanın da rolü oldukça fazladır. Ergonomik, rahat ve yumuşak koltuklar veya yataklar kendimizi iyi hissetmemize neden olurken, isteklerimizi karşılayamayan eşyalardan dolayı mutsuz ve hatta sinirli olabiliriz. Bu nedenle mobilya seçmeden önce bilmen gereken her şeyi senin için araştırdık!

1) Almayı planladığın mobilyanın garanti ve iade süreci ile ilgili bilgiler edinmelisin

Özellikle sıfır mobilya seçiminde dikkat etmen gereken hususların başında garanti ve iade süreci gelmektedir. İade süresinin kaç gün olduğunu mutlaka öğrenmelisin. Kırılma, yıpranma, eşyadan memnun kalmama veya herhangi oluşacak aksaklıklardan dolayı garanti ve iade kapsamı ile ilgili bilgiler edinerek, ilerde karşılaşabileceğin problemler konusunda daha doğru bir yol izleyebilirsin.

2) Teslimat tarihi ve teslimat maliyeti ile ilgili bilgiler edinmelisin.

Teslimat tarihi ile ilgili gerekli bilgiyi almazsan ne kadar süre içerisinde eşyanın sana ulaşacağından emin olmadığından dolayı, gününün büyük bir bölümü eşyayı beklemekle geçecektir. Teslimat maliyeti de oldukça önemlidir. Özellikle şehir dışı teslimatlarda, maliyetler yükselebilmektedir. Teslimat maliyeti ile ilgili bilgi edinirsen, bütçeni ona göre ayarlayabilirsin. Aynı zamanda sürpriz ödemeler ile karşılaşma ihtimalin düşecektir.

3) En çok hangi eşyaya yatırım yapılmalıdır?

Sürekli kullanılan mobilyalarda kaliteye ve konfora özen göstermek gerekmektedir. Mesela ucuza alınmış rahatsız bir yatak güne mutsuz uyanmana sebep olabilir. Rahatsız bir kanepede zaman geçirmek, bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Keyifle yenecek akşam yemeği, sert sandalye minderlerinden dolayı tadın kaçabilir. Bu nedenle en çok kullandığın eşyaların konforlu ve ergonomik olmasına özen göstermelisin.

4) Daha az eşya / daha fazla kalite

Evinde çok fazla lüzumsuz eşyanın bulunması, dağınıklığa sebep olmaktadır. Bu dağınıklık, yaşam alanını kullanım açısından kısıtladığı gibi evin trafiğini de zorlaştırmaktadır. Gereksiz birçok parçaya ödeme yapmak yerine, kaliteli ve eşi benzeri olmayan eşyalar ile evini güzelleştirebilirsin.

5) Koltuk ve yatak gibi eşyaları test ederek alın

Koltuk ve yatak gibi eşyalar kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı insanlar sert minder ve yataklardan hoşlanırken, bazı insanlar ise içine gömülebileceği yatak ve minderleri tercih etmektedir. Böyle tercihlerin var ise, bu tür mobilyaları seçerken test ederek almalısın. Aynı zamanda yatak, koltuk ve kanepe seçiminde ayak kısımlarının gıcırdaması ve esnemesi ilerde çeşitli sorunlar oluşturabileceğinden dolayı, dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Dolap, şifonyer, komodin gibi eşyalarda ise kapak ve çekmecelerin tam kapanıp kapanmadığını kontrol edebilirsin. Masa, tv ünitesi, sehpa, şifonyer, komodin ve çocuk odası gibi mobilyalarda ise masif ahşap tercih ederek, uzun yıllar kullanabilirsin. Ürün iskeletinin sağlam olması, mobilyanın kullanım süresini arttıracaktır.

6) Güvenli satıcıdan alışveriş yapmaya özen gösterin

Özellikle internet üzerinden eşya seçerken, çeşitli sorunlar ile karşılaşmamak için daha önce alışveriş yaptığın ve sorun yaşamadığın siteleri tercih etmelisin.

7) İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde mutlaka müşteri yorumlarını okumalısın

Müşteri yorumları, genellikle kafamızda iyi veya kötü bir olgu oluşturma konusunda oldukça başarılıdır. Ürün bilgileri, teslimat süreci ve tarihi, teslimat maliyeti ve alışveriş yapılan site hakkında genel bir öngörü oluşturmaktadır.

8) Odadaki diğer eşyaları düşünerek seçim yapın

Hoşuna giden her parçayı düşünmeden alırsan, bir süre sonra odanın kendi içerisindeki uyumu ve tarzı etkilenecektir. Özellikle belirli bir tarza ilgin var ise, diğer tarzlara hitap eden parçaları seçerken daha dikkatli davranmalısın. Aynı zamanda almayı planladığın mobilyanın ölçüleriyle evinde kullanmayı düşündüğün alanın ölçülerinin birbiriyle uyuşması oldukça önemlidir. Eğer aldığın mobilya belirlediğin alana sığmazsa, odada bir karmaşa oluşabilir. Bu karmaşa dekorasyonun genel havasını da olumsuz etkileyecektir.

9) Halı ve kilim gibi tamamlayıcı parçalarda, doğal malzemelerden üretilmiş yüksek kaliteli eşyalar tercih edin

Ev dekorasyonlarında sıcaklık algısı oluşturan halı veya kilimler, odanın havasını da kolaylıkla değiştirebilmektedir. Bambu ve kayın ağacı köklerinden üretilen halılar, parlak ve sık dokumaya sahip olduğundan dolayı kaliteli görüntüsü ile dekorasyonuna sıcaklık katabilir. Aynı zamanda el oyması özel tasarım halılar seçebilir veya tercihlerini otantik el dokuma kilimlerden yana kullanabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0