Mobilya Satmanın Püf Noktaları

Evde, ofiste veya iş yerinde artık kullanmadığın, sıkıldığın, değiştirmek istediğin ya da alanına uygun olmadığını düşündüğün mobilyaları satarak, sen de gelir elde edebilirsin. Elde ettiğin gelirle dekorasyonun için yeni parçalar satın alabilir, farklı tarzlara şans verebilirsin.

Ülkemizde ve birçok yabancı ülkede yaygın hale gelen mobilya satışı; ekonomik olarak yetersizlik, ürünün ilgi çekici yapısı, ürün eski ise antika severlerin veya nostalji tutkunlarının göstermiş olduğu ilgi gibi bünyesinde birçok tercih edilme sebebi barındırmaktadır. Aynı zamanda bazı kişiler bu durumu bir meslek haline getirmiştir. Diğer ülkelere oranla ikinci el eşyalara gerekli değeri vermemiş olsak bile, geçmiş yıllar baz alındığında ikinci el eşyalara karşı olan ilginin arttığı gözlemlenmiştir.

Mobilya satışı denilince akla ilk gelen ikinci el eşyalar olsa da, sıfır ürün gruplarına da rastlamak mümkün… Özellikle evlilik planı yapanlar için yıllar öncesinden alınan mobilyalar isteklerine, alanlarına ya da artık zevklerine hitap etmediğinden dolayı hiç kullanılmadan satılabiliyor. Ayrıca ucuza alınmış birkaç toplu sıfır eşya da yine satıcısı tarafından az kar oranıyla satılabiliyor.

Evde, ofiste veya iş yerinde artık kullanmadığın, sıkıldığın, değiştirmek istediğin ya da alanına uygun olmadığını düşündüğün mobilyaları satarak, sen de gelir elde edebilirsin. Elde ettiğin gelirle dekorasyonun için yeni parçalar satın alabilir, farklı tarzlara şans verebilirsin.

Mobilya satmadan önce dikkat etmen gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Satış öncesi marka, yaş, stil ve nadirlik gibi bazı unsurları göz önünde bulundurarak ürüne değer belirlemen gerekiyor. Belirlediğin değer; satılacak olan eşyanın kullanım durumuna göre değişebilir. Ürün sıfır ise, araştırma yapılarak benzer özellikleri taşıyan ürünlerin bedeli yansıtılabilir. Ürün ikinci el ise; çizik, kırık, eksik gibi kusur oranları var ise bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmelidir ve kusurlu kısımlar mutlaka alıcıya aktarılmalıdır. Alıcının gözünde ‘güvensiz satıcı’ konumuna düşmemek için bu tür konular oldukça önemlidir. Tercih edilebilirlik durumunu arttırmak için güvenli ve ilgili satıcı olmaya özen gösterilmelidir.

Mobilya satışı online bir ortamda gerçekleşecek ise ürünü ön plana çıkaran en büyük adımın fotoğraflar olduğu unutulmamalıdır. Fotoğrafların olabildiğince aydınlık, kaliteli ve fazla olması, potansiyel alıcıların dikkatini çekmeye yardımcı olacaktır. Özellikle çevrimiçi ortamlarda yapılan satışlarda şeffaflık önemli bir rol oynamaktadır. İade politikasının da aktif olarak kullanıldığı çevrimiçi alanlar, güvenli satıcı ile güvensiz satıcı arasındaki farkı belirlemede de oldukça başarılıdır.

Sen de mobilyalarını satmaya karar verdiysen hemen Dekopasaj'da ilan oluşturmaya başlayabilirsin!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Profilim 0
Sepetim 0