Mobilya Nasıl Boyanır?

Eşyalarımız eskir, yıpranır ama bazıları vardır ki değiştirmeye kıyamayız ve yenileme yoluna gireriz. Hatıraları olan ve sürekli olarak kullanmak isteyeceğimiz eşyaları kendin boyayarak eski mobilyalarını yenileyebilir eskisinden daha güzel hale getirebilirsin. Dikkat etmen gereken tek şey doğru boya ve tekniği kullanmak. Evet evde mobilya boyaman beraberinde bazı zorlukları da getirecek ama planlı olursan ve gerekli tüm malzemeleri tedarik edersen gayet başarılı bir iş çıkarabilirsin. Mobilya boyama konusunda nelere dikkat edilmeli ve ne gibi malzemelere ihtiyacın olacak. Bunlarla ilgili ayrıntılı bir yazı hazırladık. Hep birlikte bakalım.

Eşyalarımız eskir, yıpranır ama bazıları vardır ki değiştirmeye kıyamayız ve yenileme yoluna gireriz. Hatıraları olan ve sürekli olarak kullanmak isteyeceğimiz eşyaları kendin boyayarak eski mobilyalarını yenileyebilir eskisinden daha güzel hale getirebilirsin. Dikkat etmen gereken tek şey doğru boya ve tekniği kullanmak. Evet evde mobilya boyaman beraberinde bazı zorlukları da getirecek ama planlı olursan ve gerekli tüm malzemeleri tedarik edersen gayet başarılı bir iş çıkarabilirsin. Mobilya boyama konusunda nelere dikkat edilmeli ve ne gibi malzemelere ihtiyacın olacak. Bunlarla ilgili ayrıntılı bir yazı hazırladık. Hep birlikte bakalım.

Mobilya - Ahşap Boyama 

Evde mobilya boyamanın için iki farklı temel teknik vardır. Biri zımpara – astar – boya – cila sıralaması ile yapacağın boya, diğeri de hiç zımpara gibi işlemler yapmadan direkt boya uygulaması yapacağın boya teknikleri. 

İşe başlamadan önce boya yapılacak ortamı ve malzemeleri hazırlaman gerekiyor. Öncelikle hangi teknik ile boyayacağına karar vermelisin. Eğer boyama yapmak istediğin mobilya çok eski e fazla işlem gerektiriyor ise zımpara işleminden geçmesi gerekiyor. Bu işlem için teknik;

1) Zımpara – astar – boya- vernik tekniği için ihtiyaç duyacağın malzemeler;

- Boya yapacağın yere genişçe bir örtü 

- ince zımpara kağıdı, boyamayı istemediğin yerlere yapıştırmak için bant 

-  Astar boyası ve fırçası 

- Boya, fırça ya da rulo fırça 

- Eğer Kullanacağın boya solvent bazlı ise o zaman tinere ihtiyacın olabilir. Boya’yı aldığın yapı marketteki satış elemanına ya da nalbura sorabilirsin.

- Cila ve uygun olan fırça (eğer sprey vernik kullanacaksan fırça gerekmez)

İlk işin: Renk seçimi

Mobilyayı boyamadan önce tabi ki öncelik olarak hangi renge boyamak istediğine karar vermelisin. Ama bu renge karar verirken boyayacağın mobilyanın rengi de önemli. Başka mobilyalar üzerinde gördüğün renkler senin boyamak istediğin mobilyaya uygun olmayabilir ya da güzel durmayabilir. Kısacası zemin rengi önemli. Simsiyah bir sehpayı beyaz biz renge dönüştürmek istiyorsan bu tek kat boya ile mümkün olmayacaktır. Ya da siyah bir sehpayı kırmızı renge dönüştürmek istiyorsan yine tek kat boya yeterli olmayabilir. Boyama işlemi sırasında daha ne kadar boyaman gerektiğine boyadıkça karar vereceksin. 

İkinci işin: Zımpara

Açıkçası her mobilya üzerinde zımpara işlemini yapmasan da olur ama boya yapacağın zemini daha pürüzsüz hale getirmen ve boyanın zemine daha iyi sabitlenmesi için zımpara işleminden geçirmen doğru olacaktır. Özellikle parlak ve üzeri cilalı olan mobilyaların üzerine yeni boya tutması zor olabiliyor. Zımpara yapmanın diğer sebebi ise boyanın tutması için sürekli kat kat boyaman gerekecek bu da boyanın kalın olmasına neden olur ve hem kuruması gecikir hem de ileride soyulabilir. Bu yüzden eğer zımpara gerektirmeyen bir boya kullanmıyorsan boyayacağın mobilya yüzeyini zımparalama doğru olacak. Evet zımparalama işin en sıkıcı kısmı ama en önemli püf noktasından biri. Etrafın toz olmasına sebep olur ama biraz camı açarak havalandırmak ve süpürge makinesi ile biriken tozları süpürerek bu sorunu hemen ortadan kaldırabilirsin. Zımpara işlemini bitirdikten sonra yüzeyin tozunu almayı unutmamalısın aksi takdirde istediğin sonucu elde edemezsin. Boyanın kötü görünmesine sebep olur, üzerinde pütürler olur.

Üçüncü İşin: Astar

Astar çekmek şart değil ama zımpara işleminden sonra boyanın yapılacak tüm yüzeylerde aynı rengin kusursuz görünmesini ve de boyanın çok iyi bir şekilde sabitlenmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlayan maddedir. Aynı zamanda astar uygulaması yapıldığında darbelere karşı mobilyalar daha dayanıklı oluyor. Ve mobilyaya astar çektikten sonra yeniden hafif bir zımparalama işi yaparsan yüzeyin pürüzsüz ve mükemmel bir hale gelmesini sağlar.

Dördüncü İşin: Boya aşaması

Boya aşaması bu işin en eğlenceli kısmı. Tamamen senin zevkin ve el becerine bağlı olacak olan bu çalışma sana keyifli dakikalar yaşatacak. Tüm hazırlık çalışmaları bittikten sonra eldiven ve istersen maske takarak boyama işlemine geçebilirsin. Alerjen bir yapıya sahipsen özellikle maske takmanı tavsiye ederim. Boyama yaptığın alanı boyama işlemi bittikten sonra havalandırman gerekli. Özellikle solvent bazlı boyalar kurumak için uzun zaman alırlar. Ve kokuları rahatsız edici olabilir. Özellikle çocuklu evlerde mutlaka havalandırma yapmak gerekir. Hatta alerjen yapılara sahip kişilerin solvent bazlı boyaları tercih etmemesini öneririm.

Boya Seçimi

Boya seçimi yaparken eğer solvent bazlı kullanacaksan ne kadar inceltme yapacağını bilmen gerekiyor. Bununla ilgili bir tecrüben yoksa boyayı satın aldığın yerden öğrenmeli ve boya kutusunun arkasında ki hazırlama aşamasını dikkatli bir şekilde okumalısın.

Diğer boya seçeneklerinde de su bazlı olan boyaların akrilik boya olanları mobilya boyamak için uygun boyalardır. Akrilik boyaların kullanım alanları geniş bir boya çeşididir. Sadece mobilyalarda kullanılmaz tekstil, sanatsal çalışmalar gibi bir çok alanda kullanım rahatlığı sağlayan boyalardır. Akrilik boyayı geniş alanlarda rulo fırça yardımı ile kolaylıkla kullanabilirsin. Mutlaka boyama yapacağın mobilya üzerinde rulo fırçanın ulaşamayacağı yerler olacak bu kısımları kestirme fırça denilen fırça ile boyamalısın. Ama kestirme fırçanın kıllarının çok sert olmamasına dikkat et çünkü fırça izleri kalabilir. Bunun yerine daha çok ipek fırça ya da kılları yumuşak fırçaları kullanmanı öneririm. Nalburlardan ve yapı marketlerinden dilediğin fırçayı kolaylıkla edinebilirsin. Eğer biraz merak biraz da el becerin var ise sehpa ya da boyayacağın mobilyalar üzerinde akrilik boya yardımı ile sanatsal çalışmalar yapabilirsin. Çeşitli motifler çizebilir farklı bir görünüm elde edersin. Bunun için youtube ta çeşitli videoları izleyerek yardım alabilirsin.

Son Aşama: Cila & Vernik Uygulaması

Her boyamadan sonra vernik sürmeniz şart değil. Hele bazı boyalar kendiliğinden o kadar parlaktır ki cila atmaya gerek bile kalmaz. Ama şu bir gerçek ki vernik boyanın daha sağlam ve kalıcı olmasını sağlar. Tabi ki vernikleme işlemi mobilya üzerine yapılan boya tamamen kuruduğu zaman yapılmalıdır. Çok farklı çeşitlerde vernik türleri vardır. Kimilerinin kullanımı çok kolaydır. Peki nelerdir bu vernik çeşitleri…

Vernik Türleri

Vernikler teneke kutularında farklı boyutlarda bulunan son aşamada kullanılan parlatıcı ve boyayı koruyucu özelliği olan maddelerdir. Fırça ile sürülebilir olan bu vernikleri inceltmeye gerek yoktur direkt olarak mobilya üzerine uygulayabilirsin. Ancak fırçada kalan fazlalık verniği teneke kutusunun ağız kısmından çıkarırken sıyırmayı unutma. Fırça tekniği ile sürebileceğin gibi, sprey formunda olan vernikler de mevcut. Sprey verniklerin kullanımı daha kolaydır. Sprey vernikleri kullanacaksan da çok yakından püskürtmemen gerekiyor aksi takdirde minik baloncuklar oluşabilir. Senin tercihine kalmış ancak büyük bir mobilya boyayacaksan teneke kutularında ki sıvı vernikleri kullanmanı öneririm.  

2.Boya tekniği

Önce Boya, Sonra Vernik

Bu boya tekniği mobilya üzerine direkt boyayı uygulamakla başlıyor. Yani zımparalama astar boya gibi işlemlerin gerek olmadığı boyama tekniği çok daha basit bir yöntem. Bu boyama tekniğini çok yıpranmamış mobilyalarda kolaylıkla uygulayabilirsin. Aynı zamanda Boya teknolojisi çok geliştiği için kapatıcılık özelliği de yüksek olan su bazlı mobilya boyaları var. Bu boyalar cilalı cilasız her tür mobilya, kapı, sehpa gibi ahşap yüzeylerde kolaylıkla uygulanıyor. Hatta çoğu mobilya üzerinde tek kat yeterli oluyor. 

Bu su bazlı boyanın ardından da dilersen vernik uygulaması yapabilirsin ancak bu şart değil. Su bazlı mobilya boyası kullanacaksan ve ardından vernik uygulaması yapmak istiyorsan o halde bu boyaya uygun özel vernik çeşitlerinden almanı öneriyorum.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0