Minimalist Yaşam Tarzı

Beynimizin içinde ki düşüncelerden, giyimimize, evimizden çalışma alanımıza kadar tüm yaşam alanlarımızda sade yaşamak anlamını taşıyor. Türkçe karşılığı tam olarak sadelik diyebiliriz. Ve bu yaşam tarzı özellikle son yıllarda çok popüler bir yaşam tarzı halinde… Minimalist yaşam tarzının bizler için ne gibi faydaları vardır? Nasıl uygulanır? Hep birlikte bi bakalım.

Minimalist yaşam; İnsanların hayatlarında ki maddi ve manevi değerlerini, ihtiyaçlarına göre sınırlandırmalarını ve en aza indirgemelerini hedefleyen bir yaşam şekli anlayışıdır.

Minimalist Yaşam Felsefesi

Beynimizin içinde ki düşüncelerden, giyimimize, evimizden çalışma alanımıza kadar tüm yaşam alanlarımızda sade yaşamak anlamını taşıyor. Türkçe karşılığı tam olarak sadelik diyebiliriz. Ve bu yaşam tarzı özellikle son yıllarda çok popüler bir yaşam tarzı halinde… Minimalist yaşam tarzının bizler için ne gibi faydaları vardır? Nasıl uygulanır? Hep birlikte bi bakalım.

Less Is More (Az Ama Öz)

Bu slogan tamda minimalist yaşam tarzını savunan ve kısaca özetleyen bir anlayış olmuştur. Bazı insanlar sadeliği basitlik olarak görürler bu yaklaşım tamamen yanlıştır. Sade yaşam tarzı ya da minimalist yaşam tarzı hayatı basit yaşamak anlamına gelmez tam tersi sahip olduklarımızın niceliğini arttırmak yerine niteliklerini artırmayı hedefler. Sahip olduğun şeyler işine ne kadar yarıyor? Ya da yaramıyor mu? Bu soru ile yola çıkılarak sade hayat yaşamak isteyenler çözümler ve çıkış yolları üretiyorlar. İşimize yaramayan maddi ve manevi unsurları satın almanın veya sahip olmanın herhangi bir anlamı yok. Öncelikle bunu algılamamız gerekiyor. Sade, minimalist yaşam tarzı aynı zamanda yanında düzeni de getirmektedir.

Yukarıda yazdığım minimalist yaşamın ana sloganı olan “Az ama öz!” sloganını unutmamak gerekiyor. Bu doğrultuda ilerleyeceğiz. Aslında hayatımızda olan her şeyin her eşyanın ve her duygunun bir amacı olmalı. Şimdi basit birkaç adım ile hayatımızı daha sade ve minimalist yaşamaya çalışabiliriz. Bu yaşam tarzına başlarken;

Önce etrafına bir bak bazı eşyalarından 2’şer tane olduğu görebilirsin, bunları azaltmak ile başlayabilirsin. Minimalist yaşama geçişin bir numaralı kuralı, gereksiz her şeyden kurtulmaktır. Giysi dolabını gözden geçirmeye ne dersin? Eminim burada kullanmadığın ve lazım olmayan bir sürü şey çıkacaktır. Aynı şey mutfak gereçleri içinde geçerli aslında. İndirimde görüp te lazım olmasa bile dayanamayıp aldığımız  o kadar çok eşya ve gereç var ki. Haydi işe koyulalım, yazlık ve kışlık olarak ayırdığımız eşyalardan, ayakkabılara kadar fazla ve giymediğimiz ne varsa tümünü ayıralım. Bunları yaparken üzülme ihtiyacı olan birilerine verdiğinden emin ol tüm üzüntün gidecektir. İstersen bu eşyaları satarak ta değerlendirebilirsin tercih sana kalmış.

Hayatını düzenli yaşamalısın: Hayatı düzenli yaşamak kadar güzel bir şey yoktur. Ayrıca düzen sade ve minimalist yaşamın can alıcı özelliklerinden biridir. Hayatı düzensiz yaşamak birçok şeyden mahrum olmak ve tadına varmamak demektir. Öncelik sağlık olduğu için uyku  saatlerine dikkat etmelisin, bütün gün uyumanın hiç kimseye faydası yok. Her şey kararında olmalı. Düzeni askeri sistem ya da yatılı okul gibi algılamayın☺ sadece düzenli yaşadığın zaman yapabilecek şeylerin, aktivitelerin, kendine zaman ayırman gibi kişisel ihtiyaçların ne kadar mümkün olduğunu göreceksin. 

Yediklerimizden içtiklerimize kadar bile sadeliği tercih etmeliyiz. Çok fazla şekerden, kafeine, yağlı, tuzlu gibi aynı zamanda sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyecek besinlerden uzak durmalıyız. Az yemeli ama tam sağlıklı beslenmeliyiz. Mesela çikolata yemek istediğin zaman çikolata yerine tatlı isteğini bal ya da biraz kuruyemiş ile bastırabilirsin.  Arkadaş ilişkilerinde ki fazla gereksiz konuşmalar hayatı tam olarak sade yaşamak isteyenlerin seçtikleri yöntemlerden biri. Yani laf kalabalığı yapmamak. Bazı insanlar çoğu kez sessiz kalır veya az konuşurlar kimilerine göre de bu onların özgüvensiz yapılarından kaynaklandığını sanmalarına sebep olur. Ama minimalist yaşam tarzını savunan pek çok kişinin gerektiği yerde konuşması laf kalabalığı yapmaması kendi tercihidir. Unutmamak gerekir ki kötü bir konuşmacı olmaktansa iyi bir dinleyici ve gözlemleyici olmak çok daha iyidir. Ve çok daha fazla şey katar.

Giyim kuşam kısmında çok fazla çeşitlilik kullanan insanlar bir zaman sonra şunu söylerler; ne gerek vardı bu kadar aldım? Ne kadar çok abartmışım. Gibi sözler kişilerin alışveriş çılgınlığına ne kadar çok kapıldıklarını belgeleyen sözel ifadelerdir. Bazı kişiler kol saati koleksiyonu yaparlar bazılar güneş gözlüğü. Halbu ki bunların her birinin farklı bir amacı yoktur. 10 tane de güneş gözlüğü kullansan amacı ve fonksiyonu aynıdır 1 tane de güneş gözlüğü sahibi olsan amacı ve fonksiyonu aynıdır. Bu durumda fazla eşyalardan hem ruhumuzun daha tok olması adına hem de ekonomik yönden rahatlamamız adına kurtulmalıyız.

1- Az aslında çoktur

Minimalist bir yaşam tarzı, yalınlaşmak, sağlıklı olmak demektir. Daha az stres daha az temizlik daha düzenli bir hayat. Tüm bunlar yaşamını kökünden değiştirecek özelliklerdir. Daha az eşya ile ne kadar çok mutlu olabileceğini düşün. Açıkçası bunu seçmiş olanlardan değil de mecbur kalanların hayatlarını izleyerek te aslında nasıl yaşanabileceğini görebilirsin.

2- Önemli olanlar kalsın

Fazlalık ve önemsiz olan çekmece ve dolapları ortadan kaldırmak nefes alacak daha çok alan ve huzur yaratır. Klostrofobik gibi duygulardan uzak tutar ve daha rahat uyku uyumanı sağlar. Odalarını ve evin diğer kısımlarını eşyalar yerine anılar ile doldurmalısın.

3- Özgürlük alanı oluşturma

Eşya biriktirmek göz yoğunluğu, toz birikintisi ve seni ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Eşyalarını kaybetmekten ve azalmasından korkmamalısın. İsteyerek fazlalık eşyalarından kurtulduğun zaman sana yaşatacağı özgürlük hissinin tadına varacaksın.

4- Sağlık ve hobilere odaklanmak

Minimalist yaşam tarzı ile kazandığın bu özgürlük sana daha fazla zaman da sağlayacak ve her zaman yapmak isteyip’ de yapamadığın aktivitelere yönelebileceksin. İşte sana fırsat. Gerçekten hayatında ne gerekiyorsa onu alıyorsun. Sağlığına özen göstermek ve de kendine hobiler edinerek çok daha kaliteli, stresten uzak, fazlalık işlerden uzak bir hayatın olabilir.

5- Dünyevi mala daha az odaklanmak

Kişilerin biriktirdikleri eşyalar yaptıkları alışveriş vs onlar için sadece oyalanmanın ve içlerindeki boşluğu doldurma çabalarıdır. Para, mutluluk getirmez sadece konfor sağlar. Gereken konfor sağlandığında para ile ilgili takıntılar sona erecektir. Bu alışveriş çılgınlığının bir parçası olmayın. İnanın sadece ihtiyaçlarınızı karşılamanız yetecek.

6- Önemli olan daha çok huzur 

Eğer çok şeye sahipsen kaybetme korkun da olur. Ne kadar çok şeye sahip olursan kaybetme korkun o kadar çok olur. Bu yüzden de sürekli stres yaratır. Hayatını basitleştirmek bu endişelerden muaf olmanı sağlar hemen ardından otomatik olarak sakin, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir hayat senin olur. Kısacası ne kadar az endişelenmen gereken şey varsa o kadar çok huzurun olur. Dene! Gereksiz eşyalardan kurtulmaktan korkma, mutluluğun kendinden geleceğini göreceksin. Sadece görünen fazlalıklar eksilmeyecek aynı zamanda ruhunda zihninde boşalacak rahatlayacaksın. 

7- Korkulardan kurtuluyoruz

Kaybedecek bir şeyi olmayan kişilerin korktukları pek görülmez. Korktukları tek şey sevdikleri insanları kaybetme korkusudur. 

8- Daha fazla özgüven

Minimalist yaşam tarzı aynı zamanda kendine güveni destekler. Mala, gösterişe bağlı kalmadan sadece kendiniz olduğunuz için ve hayatın gerçekliğini sadelikte yakalama cesaretinde bulunduğunuz için daha çok özgüven otomatik olarak gelişir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0