MDF Renkleri

Mdf kelimesini hayatımızda pek çok kez duymuşuzdur. Peki bu Mdf nedir? Renkleri nelerdir? Nerelerde kullanılır? Tam anlamıyla nasıl oluşur? Biraz da ondan bahsetmek istiyorum. Öncelikle mdf kavramının açılımı ile başlayalım; Medium Density Fiberboard. Orta yoğunluktaki lif levha diyebiliriz. Bu levha yaşam alanlarımızda yani evlerimizde, ofislerde, okullarda, hastanelerde, restoranlarda kısacası her yerde birbirlerinden farklı renk ve yüzeyleri ile hayatımızın içinde, dokunduğumuz pek çok alanda yer alıyor.

MDF Renkleri

Mdf kelimesini hayatımızda pek çok kez duymuşuzdur. Peki bu Mdf nedir? Renkleri nelerdir? Nerelerde kullanılır? Tam anlamıyla nasıl oluşur? Biraz da ondan bahsetmek istiyorum. Öncelikle mdf kavramının açılımı ile başlayalım; Medium Density Fiberboard. Orta yoğunluktaki lif levha diyebiliriz. Bu levha yaşam alanlarımızda yani evlerimizde, ofislerde, okullarda, hastanelerde, restoranlarda kısacası her yerde birbirlerinden farklı renk ve yüzeyleri ile hayatımızın içinde, dokunduğumuz pek çok alanda yer alıyor.

MDF Levhaların Üretimi

MDF levhalarının üretimi ile ilgili ise şunları söyleyebilirim. Bu levhaların yaklaşık %85’ini odun oluşturmaktadır. Kullanılacak olan alanlarda talep edilen özelliklerin karşılanabilmesi adına sert ve yumuşak yapıda ki ağaçların belirli bir oran doğrultusunda karışımları ile birlikte çeşitli işlemlerden geçmesi ve sonrası elde edilen odun parçalarının, yoğun buhar verilerek özel bıçaklar sayesinde liflerine ayrıştırılması ile oluşur. Sonrasında bu liflerin birbirine tutunması için özel güçlü yapıştırıcılar ve de sertleştiriciler lif ile karıştırılmaktadır. Bu karışım, sıcak havayla gereken rutubet değerine kadar kurutulur. Kurutulan bu lifler, homojen şekilde iken hangi ürün üretilmek isteniyorsa o ürünün özelliğine göre serilir. Bu işlemden sonra ilk presleme işlemi yapılır. Bu ilk presleme ile levhaya kabataslak hatları verilir. Mdf levha, ikinci preslemede uygun sıcaklık derecesine ve basınca tabi tutularak liflerin birbiri ile iyice kavuşması, yapışması sağlanır.  Son aşamaya gelindiğinde ise presten çıkarılan mdf levhalar soğumaya bırakılır. Yapısına göre belirlenen soğuma süresini tamamlayınca istenilen kalınlığa yani hangi ürün için kullanılacağına bağlı olarak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması için uygun zımpara işlemi yapılır ve kullanıma hazır hale getirilir. 

MDF’nin kullanıldığı yerler birçok alanı kapsamaktadır. Dayanıklılığı ve fiziki yapısından dolayı neredeyse ahşap kadar sağlam olan mdf levhalar tüketicisinin istediği renk ve yüzeylere sahip olabilme özelliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Hatta fiziksel özellikleri sayesinde masif ağaçlara alternatif olarak bile sunulmaktadır. En belirgin özelliklerinin başında gelen homojen yoğunluğu sayesinde birçok alanda kullanım rahatlığı sağlamasıdır. Diğer özelliklerine gelecek olursam, mdf üzerinde uygulanan vidaları iyi tutan bir malzemedir. Aynı zamanda dekoratif folyo, ahşap kaplama, pvc yapılması gereken durumlarda yüzeyi bu uygulamalar için uygundur. Bu sayede MDF mobilya sektörünün tüm ürünleri için kullandığı bir malzeme olmuştur. Yüzeyinin zımpara işleminden sonra pürüzsüz olmasından dolayı her çeşit lake, boya ve vernik gibi işlemler kolaylıkla uygulanabilmektedir. Eskiyen mutfak dolaplarınızı, banyo dolaplarınızı, tv ünitesi, sehpalar, yatak odası takımlarınızı yani kısacası tüm mdf olan ürünlerini kolaylıkla istediğin renge çevirebilir ve üzerinde boyama işlemi yapabilirsin. 

MDF Renkleri

Hemen hemen her mobilyada gördüğümüz MDF’lerin maliyetleri ahşap ürünlerden daha düşük olması sebebiyle ve de daha fazla renk ve çeşit olması sebebi ile tercih edilirken doğru bir şekilde kullanılır ise uzun yıllar kullanabileceğin ürünler halindedir. Özellikle son dönemde MDF’lerde çok fazla renk çeşitliliği oluşmuştur. Pe ki en çok tercih edilen renkler arasında hangileri geliyor? Ve mdf renkleri nelerdir? O kadar çok geniş bir renk yelpazesine sahip ki mdf ler… Ayrıca her üreticinin kendisine ait kartelaları bulunmaktadır. Neredeyse boya firmaları gibi çoklu renk seçeneği sunan MDF’lerin en sık kullanılan renklerinden bahsedeyim. 

Beyaz MDF: Elbette beyaz renk hem ferahlık hem temizlik açısından hepimizin severek kullandığı renklerin başında geliyor. Ayrıca MDF dolap renklerinde en çok tercih edilen renklerin başında yer alıyor aynı zamanda en kolay bulunabilen renk seçeneği de beyazdır. Ancak Beyaz renkli dolaplar yaptırmak istiyorsan öncelikle nerede kullanacağına dikkat etmeni tavsiye ederim. Beyaz mdf mutfak gibi sürekli sıcaklık ve buhar olan ortamlarda kullanılacak ise zamanda sararır ve pek hoşlanmayacağın bir görüntü olur. Elbette kullanılabilir sadece daha dikkatli kullanman gerekmektedir.

Mavi MDF: MDF’lerde en çok karşılaşılan renkler listesinde yer almıyor olsa da, çalışma masası vb ürünler için en doğru tercih mavi renkli MDF’ler olacaktır. En çok koyu maviler tercih ediliyor olsa da koyu maviden açık mavi tonlara neredeyse her tonda mavi mdf bulabilirsin. 

Bambu MDF: Ahşap rengine benzemesi ve doğal rengi olmasından dolayı özellikle son dönemde en çok tercih edilen mdf renkleri arasında yer alan bambu rengi ile evinin her odasında ki mobilyaları seçebilirsin. Renk tonajları kahve ve tonlarını içeren bambu mdfler kullanım yönünden de oldukça kolay renk tercihidir. Her marka ve üreticinin bambu renk tonları elbette farklılık gösterir kendi içinde de bambu renkler ton ayrılıkları içindedir ancak genel olarak kahve ve tonları diyoruz. Yüzeylerindeki doğal ahşap çizgiler ya da dümdüz renk olarak tüketicilerinin beğenisine sunulan bambu renk mdf ürünlerin en çok tercih edilen alanları mutfak dolapları ve banyo dolaplarıdır. Ama bu salon, yatak odası ve diğer alanlarda kullanılmayacağı anlamına gelmez çünkü özellikle bu renk her alana çok fazla yakışmakta ve de kullanılmaktadır. Bu rengin birde diğer renkler ile kombin özelliği vardır yani doğal tonlarda oluşundan dolayı yanına pek çok renk yakışmaktadır. Bambu mdf ye en çok yapılan renk kombini arasında krem, beyaz, çok koyu kahve tonları yer alır. İster mat istersen de lake olarak tercih edeceğin bambu rengi şıklık yönünden evine harika bir görünüm kazandıracaktır.

Siyah MDF: Siyah MDF üzerine beyaz, kırmızı gibi renkler ile motifler yapılarak tüketicilere sunulan siyah renkteki mdf ürünler evlerinde zarafet ve ağırlık isteyenlerin tercihi oluyor. Sadece motifler ile süslendirilmiş siyah mdf ler değil dümdüz siyah mobilya olarak ta çok fazla tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Yatak odaları, ofis çalışma masaları, genç odaları için de siyahın güzel bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Siyah MDF, diğer renklere göre daha şık ve gösterişli duruyor. Dilediğin rengi dilediğin yerlerde kullanmayı sevenler eğer mutfaklarında siyah mdf kullanmak isterlerse beyaz, kırmızı, açık gri tonları ile harika bir görüntü yakalayabilirler. Aynı zamanda mermer görünümlü siyah mdf ürünlerinin çok elegant bir hava yarattığını söylemeden edemeyeceğim. 

Gri MDF: Gri ve antrasit renkler evin, ofisin her alanına uygun renklerdir. İstersen genç odasında değerlendir, istersen mutfak, istersen banyo da istersen de salonda. Her ortama ayak uyduran Gri rengi diğer birçok renk ile kombine edilebildiği için ideal bir renk diyebiliriz. Mutfak dolaplarında gri ve beyaz kombini, yatak odasında siyah ve gri kombini yaptığını bir düşün, harika bir uyum olacaktır. Sadece gri olarak ta severek kullanılacak olan bu renk her mobilyaya uyumu ile de ev sahiplerini dekorasyon düşünmek için çok fazla uğraştırmayacak renkler arasında. Masa, sehpa, gardrop, mutfak dolabı, banyo dolabı, genç odası, aksesuarlar ve birçok alanda kullanılabilecek olan gri mdf istenilen yüzey de üretilebildiğinden çok tercih edilmektedir.

Kırık beyaz MDF: Açık renk sevenler ama ileride sararma olması diyenlerin tercihi kırık beyaz. Ayrıca birçok farklı renk ile kombinlenebildiği içinde çok fazla tercih edilmektedir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0