Loft Ev Tasarımları

Loft tarzda evlerin dünya çapında daha çok gençler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ama önce sizlere loft ev nedir bunun bilgisini verelim. Loft evleri özetlersek fabrika, depo gibi büyük ve geniş alanların yapısını çok fazla bozmadan yapılandırılmış ve dekore edilmiş aynı zamanda bölünmemiş zemin anlamına gelmektedir.

Türkiye’de diğer ülkelere nazaran daha az tercih edilse de son dönemlerde oldukça rağbet gösterilmektedir. Yapısını sanki odaların arasında duvar yokmuş gibi de düşünebilirsiniz. Tüm alanlar açıkça ortada gibi bir nevi stüdyoyu andırmaktadırlar. Bazı loft tasarımlı evler dikey olarak tasarlanarak dekore edilir ve yüksek tavanlardan farklı yöntemler ile faydalanılır. Örneğin yatak odasını asma kata tasarlamak gibi. 

Loft evlerde tasarım bulunan ortamın doğal yapısını çok fazla bozmadan ve değiştirmeden karakterize edilir. Yani çok yüksek tavanlar, işlem görmemiş tuğla duvarlar, kirişlerin açık olması, boruların açıkta görünür halde olması ve zeminin betondan olması gibi endüstriyel özelliklerde bulunurlar. Bu tarz evler en çok ABD ve Avrupa ülkelerinde son derece popüler hale gelmiştir. Bu tarz loft evlerle çok fazla eşya gerekmiyor olsa bile alanında en pahalı tasarım evler arasında yer almaktadır.

Loft evlerde her alanın ayrı kapısı olmadığından dolayı her alanı farklı mobilyalar ile döşeyerek hangi alanın neresi olduğunu belirtebilirsiniz. Örneğin yatak odanızı yatak odası akımı ile ayırabilir salonunuzu oturma grubu ile belirleyebilirsiniz. Mutfak zaten belli olacağından orada herhangi bir vurgu yapmanıza gerek yok. Kendinize loft evinizde bir çalışma alanı yaratmak istiyorsanız belli bir köşeye çalışma masanızı ve kitaplığınızı yerleştirebilirsiniz. Farklı olarak halılar ya da farklı renklerdeki yer döşemeleri ile de alanların yerlerini belirleyebilirsiniz. Halılar odaların ve alanların sınırlarını belirleyecektir. Halılar ve yer döşemeleri haricinde farklı alanları belirtmek için her alanın duvar rengini farklı bir renge boyatabilirsiniz bu şekilde de loft evinizin odaları ve alanları ayrılmış olacaktır. 

Seçeceğiniz mobilya tipi en az nasıl düzenleyeceğiniz kadar önemlidir. Örneğin tek parça halinde ve uzun olan L koltuklar hem size daha çok alan bırakır hem de odalar arasındaki sınırı koymanıza yardımcı olur. Büyük saksılarda bulunan bitkilerde boşlukları doldurmada ya da sınırları belirlemede yardımcı olabilir. Her evde sosyal alan olarak ideal yer oturma odasıdır. Ama loft evlerde her odanın ayrı kapısı olmadığı için mevcut olan alana göre düzenlenme yapmanız gerekmektedir. Loft evlerde kullanılacak olan mobilyalarında evin kendi alanı kadar geniş ve büyük olması tasarım açısından göze doygunluk hissi vererek çok şık bir tasarım elde etmiş olursunuz. Loft ev tasarımı yaparken mekanın ruhuna uygun 2. el mobilya ürünlerinden de yararlanabilirsiniz. 

​Loft Stili Dekorasyon

Loft kelimesi mimaride depo, tavan arası ya da fabrika gibi mekanlar için tanımlar. Loft tarzındaki evler ilk defa fabrika ve eski depo gibi terk edilmiş ya da kullanılmayan alanların ev olarak değerlendirilmesi ile ortaya çıktı. Ama her loft evin bir fabrika ya da depo olmasına gerek yok. Genel olarak Endüstriyel özelliklerde olup, bu tarza göre dekore edilmiş ve tasarlanmış bir ev de loft ev sınıfına girebilir. Loft tasarımı her daim büyük ve açık alanla ilişkilidir. Loft evlerin özellikleri içinde büyüklükleri başta gelmektedir. Öyle ki loft evlerin büyüklüğü 100m2 nin altına inmez ve pencereleri her zaman büyük, yüksek ve geniş olur. İşte bu yüzden de depo ve fabrikadan dönüştürülmesi daha kolaydır. 

Bununla birlikte en ayrıştırıcı ise yüksek tavanları ve odalar arasında neredeyse hiç duvar olmamasıdır. Odalar arasındaki duvarlar sadece tuvalet ve yatak odası gibi mahremiyetin korunması gereken alanlara yapılır. Genelde tuvalet hep gizlidir ve fazla bölme olmaması için çoğunlukla yatak odasına bağlıdır. Loft evlerde genelde evlerimizde gizli olan boruları açıkta görebilirsiniz. Bu da aslında tasarımı için tercih edilmiş olan bir konsepttir. Bir loft evde eskilere ait sıvasız, çıplak tuğla duvarlar, üst kata giden metal merdivenler ve çok fazla boyanmamış boru, havalandırma sistemi, aydınlatma sistemleri, ve daha çok demir detaylar ile karşılaşırsınız. Bu aslında loft tarzı evlerin özellikleridir. Normal modern bir daireden oldukça farklı özelliklere sahip bu tarz evlerin özgürlükçü yanı bazı kişilere çok cazip gelmektedir. Sizlere tam anlamı ile loft evlerin tüm özelliklerini maddeler halinde sıraladığımızda ne demek istediğimizi daha net bir şekilde anlayacaksınız…

​Loft Evlerin Ana Özellikleri

Merdivenleri: Loft evlerin büyüklüğü ve genişliği sayesinde genelde çoğunda ara kat, asma kat vardır. Ve genelde merdiven malzemeleri metaldir.

Serbest ve açık düzen: kesinlikle en önemli özellikleri arasında ev içinde duvarların çok az yada hiç kullanılmaması diyebiliriz.

Yüksek tavanlar: Endüstriyel tarza evler metal kirişler, ortalıkta görünen havalandırmaları, metal boruları ve yüksek tavanları ile öne çıkar.

Duvarlar: Beton, sıva ve sıvasız tuğla loft tarzı vurgulayan unsurlardır.

Pencere: Hepsinde yüksek, büyük ve geniş pencereler olur. Ve genellikle perde kullanılmaz.

Şömineler: Isıtmaktan ziyade dekoratif açıdan kullanılmaktadır. Çünkü böylesi açık bir alanı şöminenin ısıtması bir hayli zordur.

Fonksiyonel mobilyalar: mobilyaların renkleri genellikle nötr tonlar ve metal olan eşyalar ile döşenir.

Loft tarzı evler için tuğla duvarlar, beton ya da doğal zemin, metal aksesuarlar ve büyük bir açık alan kullanılmaktadır. Dolayısıyla diğer evlerden çok farklı gibi görünebilir zaten farklıdır ama yine de diğer ev tasarımları ile ortak özellikleri de bulunmaktadır. Mesela loft evler aynı zamanda bohem tarzı da yansıtmaktadır. Loft evlerin dekorasyonu yapılırken sanatsal eserlerden faydalanmak en iyi araç olmaktadır. Özgür ruhlu olan loft evlerin doğru bir atmosferde olması için avangart resimler, müzik aletleri, heykeller, eski halılar, antika vazolar gibi farklı türde objeler ile yaratıcı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Duvar renkleri olarak genellikle gri ve kahverengi gibi nötr ve sade tonlar öne çıkmaktadır. Bunun sebeplerinden biride tuğla, beton, ve metal eşyaların yeterince dikkat çekici olmasıdır. Loft evlerde barok tarzı aynalar da oldukça popülerdir. Tüm bunları topladıktan sonra loft tarzı evlerinin karakterlerinin endüstriyel bir stile sahip olduğunu görmekteyiz.

​Sıradan Bir Daire Loft Tarza Nasıl Dönüştürülür?

Sizde dairenizden sıkıldınız ve loft tarzda bir evde ferah ferah ve özgürce yaşamak istiyorsunuz ama bu mümkün değilse o zaman kendi evinizi loft eve dönüştürmeye çalışın. Elbette yapısından dolayı bu tam anlamıyla loft eve dönüşmeyecek ama bu tarzdan hoşlanıyorsanız bu bilgiler sizin işinize yarayacaktır. Bunun için metal yapılar, ahşap kafesler, teller ve havalandırma boruları kullanın. Mobilyalarınızı ise basit, sade ve geometrik şekillere sahip stillerde seçin işlevseldir. Aslında sıradan bir daireyi loft eve yakın bir şekilde dönüştürebilirsiniz hatta tam anlamıyla loft ev olabilir ancak bunun için bir iç mimar ile çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Sizlerin yaptığı ufak değişiklikle loft tarzı evi yansıtabilir ama bir iç mimar ile çalışırsanız pençelerden tavan kirişlerine duvarlardan zeminlere kadar pek çok konuda evinizi loft eve dönüştürmek için yardımcı olacaktır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0