Ofis Dekorasyonu

Müşterilerin ilgisini çeken ofis dekorasyonu örnekleri hangi özelliklere sahip? Hangi renkleri kullanmalısın? Bu soruların cevapları ve çok daha fazlası bu yazıda!

Ofis dekorasyonu yaparken hem çalışanların, hem yöneticinin hem de müşterilerin aralarında bulunduğu farklı kullanıcı profillerinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılaman gerekiyor. Ayrıca, konfor ve fonksiyonellik gibi fiziksel ihtiyaçların yanı sıra, firmanın prestijini artırmak için estetik unsurlara da önem vermen şart! Peki, kullanışlı ve etkileyici bir ofis dekorasyonu nasıl olmalı? Müşterilerin ilgisini çeken ofis dekorasyonu örnekleri hangi özelliklere sahip? Hangi renkleri kullanmalısın? Bu soruların cevapları ve çok daha fazlası bu yazıda!

Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dekorasyona başlamadan önce tıpkı ev dekorasyonunda olduğu gibi mekânın potansiyellerini keşfetmen gerekiyor. Mevcut alan hangi ihtiyaçları karşılamak için yeterli? Kaç kişilik bir çalışma alanına ihtiyacın var? Teknolojik gereksinimler neler?... Bu tip sorular, dekorasyona ilişkin en kritik kararları vermene yardımcı olacak. Örneğin; 50 kişilik bir ofis için, birkaç odadan oluşan bir mekânda taşıyıcı olmayan duvarları kaldırarak kesintisiz ve geniş bir ortak çalışma alanı oluşturabilirsin. Ya da geniş bir mekânda çalışanları gruplandırmak istiyorsan; dekoratif seperatörlerle farklı istasyonları birbirinden ayırabilirsin. Projeksiyon ile gösterim yapılacak bir toplantı odası için az güneş alan bir odayı tercih edebilirsin. Hiç ışık almayan mekânları arşiv, depo veya fotokopi odası olarak değerlendirebilirsin. Tesisat bağlantılarına uygun olarak, mutfak ve banyo gibi ıslak hacimli mekânları birbirine yakın kurgulamak; dekorasyonda işini kolaylaştıracaktır. Bekleme alanı ve sekreterya için mekân içindeki atıl boşlukları düşünebilirsin. İhtiyacına uygun bir yerleşim planı oluşturduktan sonra tasarımsal detaylara geçebilirsin.

Ofis Dekorasyonunda Renkler Nasıl Kullanılır?

Ofis dekorasyonu için renk seçimi yaparken, müşterinin gözünde oluşturmak istediğin ilk izlenime odaklanmalısın. Güvenilir bir profil için bu duyguyu uyandıran yeşil tonlarını tercih edebilirsin. Otoriterlik ve liderlik vasıflarını öne çıkarmak için parlament mavisi ve lacivert gibi renklere yönelebilirsin. Mavi, huzur veren bir renk olduğundan dolayı çalışma alanlarının dekorasyonunda sık tercih edilir. Yeşil ise güven hissinin yanı sıra iç mekân bitkileri ile kombinlendiğinde ofis dekorasyonuna ferahlık katar. Hayalindeki ofis dekorasyonu modern bir tarzda ise antrasit, füme gibi koyu tonları hardal sarısı, buz mavisi, kırık beyaz ve açık gri tonları ile kombinlemeyi dene!

Ofis Dekorasyonunda Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Çalışanlar için organize ettiğin alanda işlevselliğin ön planda olduğu mobilyalara yönelebilirsin. Çalışma masalarını birleştirmek veya küme görünümündeki istasyonları kullanmak dekorasyonda daha fazla yer kazanmana yardımcı olacaktır. Masa altına girebilen kesonlar, sürgü kapaklı dolaplar ve dekoratif duvar rafları da bu anlamda tercih edebileceğin kullanışlı çözümlerden birkaçı... Yönetici odasında ise daha özel mobilyalara yer verebilirsin. İkinci el antika bir çalışma masası ile bu mekânda ağır bir atmosfer oluşturabilir; masanın arkasında kalan duvarda gösterişli duvar dekorasyonları yapmayı deneyebilirsin. Tüm duvarı kaplayan modern bir duvar kağıdı, büyük ve aydınlatmalı bir kütüphane, doğal taş uygulamaları veya devasa dekoratif objelerle yönetici odasını ofisin geneli ile kıyaslandığında daha özel ve etkileyici bir mekân haline getirebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0