İkinci El Mobilya
Geri

Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Çözümleri

Yatak odası, sağlıklı bir uykunun ana kaynağını belirlemektedir. Günlük ihtiyaçlarımızı gerçekleştirmek için tüm canlılar gibi uykuya ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz bu alanın dekorasyonu da en az diğerleri kadar önem taşımaktadır. Özellikle kötü dekore edilmiş bir yatak odasında uyanman, güne keyifsiz başlaman için oldukça etkili bir etmendir. Günümüzün modern ve standartlaşmış mimarisi ile yaşam alanlarımız gittikçe küçülmektedir. Ancak, alanın ne kadar küçük olursa olsun, başarılı bir dekorasyonla bu sorunu minimize edebilmen mümkündür. Önemli olan nokta ise, odadaki tüm ölü alanları değerlendirmen ve alanın için en uygun dekorasyonu seçmendir.

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Küçük yatak odası dekorasyonlarında, ilk adım duvar rengidir. Duvar rengi seçiminde oldukça açık renkler tercih ederek, alanda daha ferah ve aydınlık bir görünüm sağlayabilirsin. Açık renklerin hüküm sürdüğü bir atmosfer, odanın daha huzur verici görünmesini sağlayacaktır. İkinci adım ise mobilya seçimidir. Mobilya seçimi oldukça dikkat gerektiren bir konudur. Özel yapım bir yatak odası mobilyası ile odanın ölçülerine uygun mobilyaları seçebilirsin. Sıradan mobilyalar olmasını istemiyorsan daha ruhu olan parçalar seçmek için vintage bir dolap veya ikinci el yatak tercih edebilirsin. 

Duvar rengi gibi mobilya rengi de açık renkleri kapsamalıdır. Koyu renk mobilyalar küçük alanların boğucu ve karanlık görünmesine sebep olabilir. Odanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak mobilya tercihi yapılmalıdır. Odayı sıkışık ve kalabalık gösterecek mobilyalar seçilmemelidir. Birçok eşyanın bir arada bulunduğu dekorasyonlar, odada karmaşa oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince az ve doğru eşyalar tercih edilmelidir.

Küçük yatak odanı dekore ederken, fonksiyonel mobilyalar tercih etmeye özen göstermelisin. Küçük yatak odaları için gardırop seçimi yaparken, odaya uygun ancak depolama alanı olarak en çok işine yarayacak olanı tercih etmelisin. Bu seçimde genellikle rafı fazla olan gardıroplar tercih edilmektedir. Ancak asmayı planladığın eşyaların daha çoğunlukta ise bu durum göz önünde bulundurularak tercih yapılabilir. Dolap içindeki rafları arttırmanın diğer bir yolu da, gardırop içi düzenleyicilerdir. İnternet üzerinden veya yapı marketlerden kolaylıkla temin edebileceğin bu düzenleyiciler sayesinde dolabın daha düzenli dururken, daha fazla kullanım alanı oluşturabilirsin. Dolap içi düzenleyici askılar sayesinde ise, çantalara ve kemerlere kolaylıkla yer açabilirsin. Mevsim değişikliklerinde ise vakumlu hurç veya vakumlu poşetler kullanarak odadaki düzeni koruyabilirsin. Aynı zamanda battaniye, yorgan veya yastık gibi çok yer kaplayan eşyaları da vakumlu hurçlar yardımıyla, en minimal hâle getirerek yerden tasarruf edebilirsin. Sürgülü gardırop kapakları sayesinde, alanında daha fazla yer açabilirsin. Dışa açılmayan gardırop kapakları, küçük yatak odalarında komodin veya şifonyerin için yer oluşturabilir. Ancak diğer kapaklar ile kıyaslandığında, sürgülü kapakların çok da kullanışlı olduğu söylenmemektedir.

Çekmece içi düzenleyiciler de birçok konuda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Karyola tercihinde ise pek çok alternatif bulunmaktadır. Çerçeveli karyolalar, bazalı karyolalar, bazasız karyolalar, ahşap karyolalar gibi birçok seçeneğin arasından, senin için en işlevsel olanını tercih etmelisin. Ancak genellikle depolama alanlarını çoğaltmak için bazalı karyolalar tercih edildiği bilinmektedir.

Odadaki ölü alanları değerlendirme yollarından biri de duvar raflarıdır. Duvar rafları estetik dururken aynı zamanda aksesuarlarını, resim çerçevelerini veya kitaplarını sergileme gibi olanaklar da sunmaktadır. Yatak başlığının üzerindeki kısımlarda dolap veya raf yöntemi kullanılarak dekorasyona estetik bir görünüm katabilirsin. Aynı zamanda bu yöntem, işlevselliği ve depolama alanlarını arttırman konusunda yardımcı olabilecek tercih sunabilir. Odanın müsaitlik durumuna göre, depolama alanı içeren puflar da tercih edilebilir. Depolama alanın az ise ve çoğaltma imkânın yok ise, bu tür çözümler mutlaka değerlendirilmelidir.

Odayı olduğundan büyük göstermek için aynalar veya üç boyutlu duvar kâğıtları kullanabilirsin. Böylece küçük alanın daha geniş bir görünüme sahip olabilir. Aynı zamanda küçük yatak odanı daha ferah göstermek için mutlaka aydınlatma kullanmalısın.

Perde, halı ve nevresim takımı seçimlerinde de açık renklere öncelik vermelisin. Ayrıca karışık ve yorucu bir görüntü oluşmaması için, olabildiğince az renkler kullanarak sade bir dekorasyon oluşturmaya çalışın. Küçük yatak odaları için en uygun tarzlardan biri country / kır evi tarzıdır. Beyazın hüküm sürdüğü bu tarzda, küçük yatak odaları aydınlık ve ferah bir havaya bürünmektedir. Canlı çiçekler yardımı ile de, doğanın güzelliğini odana taşıma imkânı sunmaktadır. Sende kendi tarzını odana yansıtabilirsin. https://www.dekopasaj.com/ web sayfamız üzerinden odana ve tarzına en uygun eşyaları seçerek, uygun fiyata temin edebilirsin.