İkinci El Mobilya
Geri

Küçük Salonlara Büyük Çözümler

Küçük bir salonunun varsa bu alanın maksimum faydayı sağlayacak şekilde dekore edilmesi önemli. Bunun için büyük değişiklikler yapabileceğin gibi bütçeni sarsmadan kullanım kolaylığı sağlayacak değişiklikler de yapabilirsin. Yaşam alanımızı konforlu kılmak kendi elimizde!

1.Diğer odaları birleştir

Salonunda kısıtlı alanın varsa diğer odaları birleştirerek daha kullanışlı ve büyük bir alan oluşturabilirsin. Bunu kapıları kaldırarak veya duvarları kaldırarak yapabilirsin.

Salon ile birleştireceğin yemek odası veya mutfak farklı dekorlar denemene de olanak sağlayacaktır. Yerlerini değiştirerek farklı kombinasyonlar yapabilirsin. Büyük değişiklikler yapman mümkün değilse sadece kapıları kaldırman da yeterli olacaktır. Bu yöntem, odalar arasında geçişini kolaylaştıracak ve daha büyükmüş hissi yaratacak.

2.Duvara gömülü mobilyalar

 Duvar boşluklarını kullanarak duvara gömülü dolaplar veya rafları kullanabilirsin. Böylece orta alanda daha fazla hareket olanağı sağlanacak. Ayrıca depolama alanı da elde etmiş ve karışıklık yaratan fazlalıklardan da kurtulmuş olursun.

3.Mobilya düzeni ile yaratıcılık

Tek bir oda içerisinde farklı kullanım alanları oluşturmak için fonksiyonel bölgeler arasında bir ayırıcı oluşturabilirsin. Bunun için mobilya düzenlemesini deneyebilirsin. Örneğin, bir koltuğu yemek masasının arkasına koyarak yemek bölümünü ayırmış olursun.

Farklı alanlar oluşturmak için farklı aydınlatmalar da kullanabilirsin. Yemek masası üzerinde uzayıp giden sarkıtlar kullanabilir, mutfak tezgahının üzerinde spot ışıklandırmalardan yardım alabilirsin.

4.Gün ışığını kullan

Doğal ışıkla her zaman evin daha parlak görünür. Ve ışıklı alan daha büyük ferah büyük hissetmeni sağlarken, karanlık alan daha sıkıcı ve küçüktür.

Bir odadaki doğal ışığı daha iyi almanın en kolay yolu, ışığı yansıtacak bir reflektör görevi gören aynalardır. Ayna sadece ışığı yansıtmakla kalmaz yarattığı illüzyon ile odanın daha derin, yani büyük görünmesini sağlar.

5.Stratejik boyama

Küçük alanlar için klasik önerilerden biri beyaza boyamak. Ayrıca tavan ve duvarların aynı renk olması da daha yüksek görünümlü ve büyükmüş hissi verecek.

Koyu renk kullanmak istersen, gri ve lacivert gibi sakinleştirici tonlar da küçük alanlar için iddialı ve davetkar olabilir. Daha koyu bir odanın büyük görünmesini sağlayacak küçük hile ise, açık renk bir koltuk ve onu tamamlayacak açık tonlarda renk katmanlarıdır.

6.Büyük mobilyalardan kaçın

Bu çok net bir kural, büyük ve yer kaplayan mobilyalardan kaçınmalısın. Bunun yerine daha fonksiyonel, küçük ve konforlu olacak mobilyaları tercih etmelisin.

7.Çok amaçlı kullanım

Küçük bir yaşam alanı oradan maksimum faydayı alabilmen için gerekli olan kullanıma sahip olmalı. Bu yüzden çok amaçlı mobilyalar işini görecektir. Örneğin bir televizyon ünitesi aynı zamanda bir çalışma masası olarak kullanılabilmelidir.

Tezgahı altına sandalye yerleştirebilecek gibi düzenleyip, pufu sehpanın atına koyarak kullanacağın zaman çıkarabilirsin.

8.Büyük halı

Mobilyaları geçecek kadar büyük bir halı daha büyük görünen salon demek. Sehpadan daha küçük bir halı kullandığında bu sana banyo paspası hissi verebilir ve küçük görünebilir.

10.Bir odak noktası yap

Gözün odaklanacağı bir yer belirlemek, dikkati odanın küçüklüğünden alıp o noktaya çekecektir. Hem dekoratif olarak da göze hitap edecektir.

Senin evin senin tarzını yansıtmalı. Küçük bir evde yaşıyor olman evinin istediğin gibi görünmesine engel değil. Seni yansıtacak bir duvar için sevdiğin objeler, tablolar ve aynalar kullanarak evine ruh katabilirsin.

Kaynak, Apartment Therapy

Yazar, Tuğçe Tağ