Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri

Küçük mutfakları dekore etmek her zaman zor olmuştur. Bu yazımızda ki öneriler ile küçük mutfaklarınızı doğru dekorasyonlar ile işlevsel bir hale getirebileceksin.

Küçük mutfakları dekore etmek, birçoğumuz için büyük bir kâbus... Özellikle evin en aktif alanı arasında yer alan mutfakların işlevsel olması gerekir. Mutfakta bulunması gereken çok fazla malzeme varken bir de dekoratif eşyalar yerleştirmek istendiğinde, yanlış uygulamalar ile karmaşık bir alan elde edilebilir. Bu yüzden küçük mutfaklar için öneriler verdiğimiz bu yazımızı okumadan mutfağını dekore etmeye başlama!

Dekore etmek istediğin alan oldukça dar olduğu için yapacağın küçük hatalar dahi direkt olarak göze çarpacaktır. Bu yüzden dekorasyonunu yaparken her şeyi tane tane incelemelisin. Adım adım ilerleyerek hiçbir hata yapmadığına emin olmalısın.

İlk olarak mutfağın için açık renkler seçmelisin. Çünkü koyu renkler, zaten dar olan alanını tam anlamıyla nefes alınamaz hale getirebilir. Açık bir renk seçimi ile mutfağını düzenledikten sonra, ışıklandırmasını düzgün ve sade bir şekilde yapmanı öneriyoruz. Eğer ışıklandırma konusunda biraz farklılık oluşturmak istersen tezgâh hizasının üstüne şerit LED ışıklar yerleştirmeyi düşünebilirsin. Bunun gibi küçük detaylar ile güzel bir ışıklandırma elde etmen odanın açık rengini tam anlamıyla kullanmanı sağlayacaktır.

Odanın genel tasarımını tamamlarken, derin dolaplar seçmenizi önermiyoruz. Büyük dolaplar mutfağını daha küçük ve elverişsiz bir hale getirecektir. Bunun yerine dolap içlerini daha verimli kullanmak için dolap içi düzenleyicileri tercih edebilirsin. Bu düzenleyiciler sayesinde küçük mutfak dolaplarını da tam anlamıyla aktif kullanabileceksin.

Daha sonrasında ise mutfak malzemelerini yerleştirmeye başlayabilirsin. Küçük mutfak dekorasyonunun en önemli adımı mutfak malzemelerinin düzenli yerleştirilmesinden geçer. Çünkü alanını yaratıcı bir şekilde kullanarak hem alandan tasarruf edebilirsin hem de güzel bir görüntü yakalayabilirsin. Örneğin, tezgâhın hemen üstüne bıçaklarını duvara asabileceğin bir aparat yerleştirebilirsin. Bu uygulama ile boş alanı verimli kullanmış olacaksın. Ayrıca bu sayede güzel bir görüntü de elde edeceksin. Bu tarz yaratıcı fikirler ile mutfak malzemelerini daha doğru yerleştirebilirsin. Mutfak malzemelerini yerleştirirken Ikea'nın küçük alanlar için ürettiği aparatları ve tezgâh üzeri düzenleyicileri de inceleyebilirsin.

Küçük mutfaklarda masa seçimi yaparken duvara monte edilebilen modellerin yerden tasarruf sağladığını unutmamalısın. Mutfak dekorasyonlarında hem kullanışlı hem de şık bir görünüm sunan bu tür masaları tercih edebilirsin. Masa koymaya alanın varsa alanı çok doldurmadan odana oranla orta büyüklükteki modelleri kullanabilirsin. Mutfak dekorasyonlarında tercih edebileceğin çeşitli masa önerilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Mutfağının genel hatlarını tamamladıktan sonra dekoratif öğeler ile mutfağını güzelleştirmek isteyebilirsin. Küçük mutfak dekorasyonu oldukça dikkatli yapılması gereken bir iştir. Eğer bu dekorasyon abartılırsa, kötü görünmesinin yanında, kullanışsız bir mutfağa sahip olmana sebep olabilir.

Küçük mutfak dekorasyonu için en çok tercih edilen dekor, duvar kâğıtlarıdır. Hiç yer kaplamadan odana eşsiz bir görünüm kazandıracak bir malzeme arıyorsan, duvar kâğıdı almayı düşünebilirsin. Üzerinde meyve şekli olan ya da mutfak temalı üretilen duvar kâğıtları mutfağına farklı bir hava katacaktır. Tabi bu fikri uygularken, odanın tamamının duvar kâğıdı ile kaplanması gerekmiyor. Hatta bu oldukça kötü bir fikir… Güzel bir görünüm elde etmek için sadece tezgâhın ile mutfak dolapların arasında kalan bölümü kaplaman daha şık bir etki yaratacaktır.

Küçük ama etkili olarak nitelendirebileceğimiz bir diğer dekorasyon ürünü ise vazolardır. İnce uzun bir vazo ve içerisine yerleştirilmiş güzel bir çiçek sade tasarım seven kişiler için mükemmel bir tavsiyedir. Vazonu tezgâhın köşesine veya masana yerleştirebilirsin. Bu sayede dekorasyonuna taze bir hava katacaktır.

Bu küçük mutfak önerilerini basit şekilde uygulayabilmen için bu tarz ince detaylara önem vermen gerekiyor. Vermiş olduğumuz küçük mutfak önerileri gibi sen de başka fikirler üreterek dekorunu güzelleştirebilirsin. Yalnız iki ana kuralı atlamamalısın. Bunlardan birincisi asla fazla sayıda eşya kullanmamak, ikincisi ise kullanım alanını daraltmamaktır. Bu iki kuralı çiğnemeden yapabileceğin tüm tasarımlar küçük odalarda dahi mükemmel çözümler üretecektir. Küçük alanlarda sade bir tasarım uygulaman her zaman daha doğru sonuçlar verir. Abartıdan kaçınarak yaratıcı fikirler üretebilirsen, hayal ettiğinizden bile daha iyi bir mutfağa sahip olabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0